Piernik - miodowy, wilgotny, pyszny

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Z podanych proporcji wychodzi naprawdę duża porcja: 2 blaszki muffinek (po 12 sztuk każda) oraz jedna keksówka. Można je zmniejszyć o połowę lub nawet więcej. Niemniej jednak warto, bo efekt jest zniewalający – wilgotne, delikatne, niezwykle bogate w smaku ciasto piernikowe, któro rozpływa się w ustach. Mmmm…

składniki:
3,5 szklanki mąki
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
4 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki goździków*
1/2 łyżeczki ziela angielskiego**

1 szklanka oleju roślinnego
1 szklanka miodu
1,5 szklanki cukru
1/2 szklanki brązowego cukru (opcjonalnie)***
3 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 szklanka kawy lub mocnej herbaty
1/2 szklanki świeżego soku z pomarańczy
1/4 szklanki wódki lub whisky****
1/2 szklanki płatków migdałowych (opcjonalnie)

* użyłam samych główek rozgniecionych w moździerzu
** około 4-5 ziaren rozgniecionych w moździerzu
*** dla nas wystarczającą ilością słodyczy jest w tym przepisie biały cukier wraz z miodem
**** można zastąpić kawą lub sokiem


sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do 175 stopni Celcjusza. Przygotować blaszki. Jeśli chcemy sprawić komuś słodką niespodziankę możemy upiec muffinki w specjalnie do tego przygotowanych papilotkach.

W dużej misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól i przyprawy. Zrobić dołek i dodać olej, miód, cukier, jajka, ekstrakt waniliowy, kawę, sok z pomarańczy oraz alkohol.

Używając mocnej, dużej trzepaczki lub miksera, wymieszać dokładnie wszystkie składniki, upewniając się, że na dnie nie zostały suche składniki. Utworzy się gęsta masa.

Przygotowane wcześniej formy wypełniamy do połowy ciastem, po czym posypujemy migdałami. Muffiny pieczemy około 20-25 minut; ciasto w keksówce 40-45 minut. Ciasto jest gotowe, gdy lekko przyciśnięty wierzch sprężyście powraca do swojej pierwotnej formy.
Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy ciasto na 15 minut do wstępnego wystygnięcia, a następnie wyciągamy je z blaszki i kładziemy na kratce.

2088095769_1229da6ef1.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Vill, podałaś przepis na lekach- żydowskie ciasto podawane na Rosz- Haszana (w przyszłym roku 30 września) czyli Nowy Rok

Zaintrygowała sama książka. Vill podesłałabyś mi via PW listę przepisów?
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,278
3,520
113
Villanelle, bardzo ciekawy przepis. Muszę spróbować choćby z 1/3 porcji. Takie piernikowe muffiny będą idealne na prezenty.
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Bardzo mi się podobają, brakuje mi tylko miodku bo wyszedł do innego piernika
jeśli jutro upiekę muffinki to czy mogą do świąt poleżakować?
a może powinnam je już porozdawać, takie świeżutkie, wśród znajomych?
icon_lol.gif
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
Przejrzałam wszystkie przepisy na pierniki i wybrałam ten
icon_smile.gif
. Będę go na pewno piekła na święta. Ile dni wcześniej najlepiej go upiec ? Czy piec raczej przed samymi świętami ?
Będę dodawała dużo bakalii, skórki kandyzowanej, mam nadzieję, że z takimi dodatkami też może poleżeć.
Zdjęcia będą więc po świętach, jak zdążę cyknąć
icon_smile.gif
.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,278
3,520
113
muffiny_piernikowe1.jpg

Villanelle, dzięki za świetny przepis. To ciasto z rodzaju, jaki najbardziej lubię - minimum pracy, maksymalny efekt i znikoma "brudzalność "naczyń i sprzętu.
icon_smile.gif

Nowością dla mnie był dodatek ekstraktu waniliowego do piernika - nigdy nie przypuszczałam, że się tak świetnie będzie komponować z przyprawami korzennymi, pomarańczami i kawą. Zamiast wódki dałam domową mocną i dość wytrawną nalewkę jeżynową, zamiast półtorej szklanki białego cukru - jedną, plus pół szklanki trzcinowego. Płatki migdałów sypnełam do środka, bo z wierzchu będę dekorować czekoladą i cukrem- pudrem.
 

Załączniki

  • muffiny_piernikowe1.jpg
    muffiny_piernikowe1.jpg
    36.5 KB · Wyświetleń: 85
Ostatnią edycję dokonał moderator:

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Ojej. Nie zaglądałam tutaj, a tu tyle odpowiedzi. Bardzo się cieszę, że smakowało. Zdjęcia są piękne.

U mnie muffiny zniknęły, natomiast piernik leżał sobie kilka dni i z każdym był bardziej wilgotny, ale też lepki.

Sinistra @ 5 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=634145Vill, podałaś przepis na lekach- żydowskie ciasto podawane na Rosz- Haszana (w przyszłym roku 30 września) czyli Nowy Rok

Zaintrygowała sama książka. Vill podesłałabyś mi via PW listę przepisów?
anbetung.gif
Sini, niestety nie mam tej książki przepis znalazłam pojedynczo na jakieś stronie, która wygooglowałam.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,278
3,520
113
piernik_Villanelle_przek_adany_mas__daktylow__Margot.jpg

pierniki_mufiny.jpg

Upieczone na początku miesiąca pierniki postanowiłam w ramach eksperymentu przechować do świąt. Zawinięte w folię leżakowały w lodówce, nabierając soczystości i wilgotności. Babeczki były co jakiś czas konsumowane "diagnostycznie", a piernik pieczony w keksówce, uważnie oglądany.
icon_wink.gif

Piernik kilka dni temu przełożyłam masą daktylowo - pomarańczową podaną przez Margot i oblałam czekoladą. Babeczki uświetniły zakończenie kolacji wigilijnej, a piernik degustowany był dopiero dzisiaj.
Muszę przyznać, że warto było czekać... Jest pyszny!
mniam.gif
 

Załączniki

  • pierniki_mufiny.jpg
    pierniki_mufiny.jpg
    47.1 KB · Wyświetleń: 79
  • piernik_Villanelle_przek_adany_mas__daktylow__Margot.jpg
    piernik_Villanelle_przek_adany_mas__daktylow__Margot.jpg
    30.1 KB · Wyświetleń: 79
Ostatnią edycję dokonał moderator:

letti

Member
Kwi 4, 2006
1,370
0
0
Piernik przepyszny,najlepszy ze zrobionych dotychczas przeze mnie.Skusiła mnie łatwość wykonania i nowości w składnikach.Wyśmienity smak i to co lubię najbardziej w pierniku-puszystość i wilgotność.Mniam,udostępniony przepis koleżance.Dzięki za niego.
icon_mrgreen.gif
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
zainteresowana jestem bardzo
fiesgrins.gif


tylko w końcu jak jest z tym piernikiem ? lepiej upiec wcześniej, a jeśli tak to ile?
Wiem, że Joanna pisała że przechowywała w lodówce, ale mnie to nic nie mówi, proszę o szczegóły
icon_wink.gif
 

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
pieklam wczoraj po raz 2.
za 1. razem wyszedl kiepsko, mysle, ze po prostu za dlugo go trzymalam w piekarniku i wysechl
wczoraj dokladnie pilnowalam czasu i oplacilo sie
icon_smile.gif

pyszny , wilgotny, wyszly 2 keksowki - 1 przelozylam powidlami sliwkowymi, 2.- cienka warstwa konfitury z platkow roz
pychota, a moje dziecko co chwile wchodzi do kuchni i wola " ciatko daj!"
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif

dzieki za przepis
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: