Puszysta babka

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
bab_r4.JPG

Składniki:

* 5 jajek (całe)
* 1 szklanka (niepełna) cukru - ja dałam pół na pół zwykły i brązowy
* 1 cukier wanilinowy
* 1 szklanka mąki tortowej
* 2 łyżki budyniu waniliowego
* 1-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1/2 szklanki oleju
* jako dodatek smakowy : 50 g płatków czekoladowych

(*) - szklanka o pojemności 250 ml

Mąkę wymieszać z budyniem i proszkiem do pieczenia.
Całe jajka z cukrem i cukrem wanilinowym ubijać tak długo aż powstanie gęsta i puszysta, kremowa masa ( zwiększa się objętość tak coś ok. 5 razy). Teraz można odstawić mikser a wziąć łyżkę lub ubijak taki rózgowy. Do masy jajecznej przesiewamy partiami mąkę i delikatnie mieszamy. Dodajemy płatki czekoladowe.
Jak cała mąka jest już dobrze wymieszana z masą jajeczną, dolewamy olej, ciągle mieszając.
Ciasto przekładamy do foremki (może być foremka keksowa lub babkowa z kominkiem) w wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175-175 stopni, na ok. 50 -60 minut. W trakcie pieczenia, jak babka już pięknie urośnie, zwiększamy temperaturę do 180 stopni.

bab_r6.JPG

Tu, na zdjęciach, była pieczona w nowej, silikonowej foremce i niestety płatki róży przypaliły się.
 

Załączniki

  • bab_r4.JPG
    bab_r4.JPG
    114.3 KB · Wyświetleń: 13
  • bab_r6.JPG
    bab_r6.JPG
    110 KB · Wyświetleń: 13
Ostatnią edycję dokonał moderator:

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Kurcze czy ja dobrze widzę 50 jajek
icon_question.gif
gruebel_2.gif
 

pina1989:)

Member
Maj 16, 2008
210
0
0
smakowicie wyglada ta babka na pewno bede piekla w ten weekend az mi slinka leci na jej widok i jeszcze w dodatku te kawalki czekolady
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Wlasnie dzisiaj mialam piec babke, wykorzystam Twoj przepis, ale dodam jeszcze skorke z pomaranczy i troche soku.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Bardzo wszystkim dziękuję za pochwały. Mnie wczoraj te przypalone płatki róży, prawie że dobiły. Ale, przyznaję, że tak mało jest tego spalonego, iż wcale nie czuć w smaku. A foremka to ta z Lidla. Jako że była używana po raz pierwszy, to bardzo delikatnie posmarowałam ja tłuszcze. Babka wylazła bez najmniejszego problemu
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Krysiu, bardzo, bardzo podoba mi się ta babka!
daumen.gif
A teraz idę wybić sobie z głowy tę foremkę; nie potrzebuję nowej formy, nie potrzebuję...
rofl.gif
cluebat.gif
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Krystyna9 @ 13 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=822420Bardzo wszystkim dziękuję za pochwały. Mnie wczoraj te przypalone płatki róży, prawie że dobiły. Ale, przyznaję, że tak mało jest tego spalonego, iż wcale nie czuć w smaku. A foremka to ta z Lidla. Jako że była używana po raz pierwszy, to bardzo delikatnie posmarowałam ja tłuszcze. Babka wylazła bez najmniejszego problemu
Krystyna, w ogóle nie widać tego spalonego, ja myślalam, że to czekolada
icon_smile.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Babka wyszla smaczna, jednak raczej nie puszysta. Moze nie powinnam byla dodawac soku z pomaranczy i tych wiorkow czekoladowych do srodka.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ale na zdjęciu Krysi widać, że puszysta, więc może to ten dodatek soku
gruebel_2.gif
ale przecież nie raz do ciasta się dodaje sok i jakoś nie szkodzi
gruebel_2.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Nie wiem, czemu nie wyszła Ci puszysta. W tej babce podstawą jest ubicie jajek z cukrem na bardzo gęstą , kremową masę. Wręcz można nią "pisać". Wtedy dodaję kolejne składniki i mieszam bardzo delikatnie, aby nie zepsuć struktury masy, taką trzepaczką-ubijaczką-mieszadłem rózgową. Lub łyżką. No, tak samo jak przy biszkopcie. Po upieczeniu ciasto zachowuje strukturę, właśnie biszkoptu. Ja z dodatków, tym razem dałam właśnie czekoladę ok. 50g. A może to te wiórki + czekolada + sok ?
gruebel_2.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Tak trochę obok tematu: a ta foremka z Lidla to jest silikonowa czy metalowa?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ożeż jakim cudem przegapiłam tę foremkę w Lidlu?!
Babka jak malowanka, a jeszcze w takiej formie!