szybki chleb pomidorowo-orkirszowy,wilgotny, z dziurami

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
250 g zakwasu żytniego, moze byc prosto z lodówki
200 g mąki orkiszowej razowej lub pszennej razowej
400 g mąki pszennej 650
1,5 -2 łyżeczki soli
1,5 szklanki ciepłego soku pomidorowego lub mniej lub więcej, zalezy jaka mąka.
2 łyżki octu pomidorowego, lub innego, jesli takiego brak
opcjonalnie duża szczypta ziół prowansalskich, wloskich, albo oregano z dodatkiem bazylii, tymianku czy co sie tam nawinie

składniki mieszamy, wyrabiamy hakiem miksera lub w maszynie. Konsystencja niejets taka luzna jak chlebow zytnich, ale nie jest tez bardzo zwarty. Ot taki, zeby mogla mu kopułka wyrosnac. Przelewamy do nasmaroawnej maslem i wysypanej otrebami zytnimi keksówki. Przykrywamy folią wysmarowana olejem/oliwa. Stawiamy w cieplym miejscu jesli nei mamy czasu, lub w chlodnym, jelsi lubimy pelnie smaku chleba. Czekamy az chleb podwoi objetosc - czyli mniej wiecej do samej gory keksowki dorosnie. Pieczemy w 210 ok 35-40 minut (robimy test stukania)


pomi2do.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
zmodyfikowany San Francisco! 8)
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
można, ale raczej w lodówce, i gdyby nie urósl wystarczająco - to go przed wsadzeniem do piekranika w temp pokojowej przetrzymać trochę

mi rósł na chlodnym oknie ze 4 godziny
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
jeszcze trochę i wydamy książkę - pod warunkiem, ze Mirabelka do nas dołączy :lol:
Kurcze, ja już nie mam co testować - myślę, że Reinhart osiągnął mistrzostwo w chlebie z serem pleśniowym i orzechami i żaden kolejny, który robię - mimo tego że naprawdę bardzo dobry - tamtemu nie dorasta do pięt :lol:
Lepard przerobiony, forumowe chleby też, Ferrigno również :dump: Dziś wyciągnęłam książeczkę od Mirabelki i biorę się za tamte wynalazki. pamiętasz jak psioczyłaś na chleby na cieście zakwaszonym, że tyle przy nich roboty ;) :lol: dziś sobie to przypomniałam, a teraz - :cheers:
Chyba sobie zamówię 'The village baker'.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
jeszcze trochę i wydamy książkę - pod warunkiem, ze Mirabelka do nas dołączy :lol:
Kurcze, ja już nie mam co testować - myślę, że Reinhart osiągnął mistrzostwo w chlebie z serem pleśniowym i orzechami i żaden kolejny, który robię - mimo tego że naprawdę bardzo dobry - tamtemu nie dorasta do pięt :lol:
Lepard przerobiony, forumowe chleby też, Ferrigno również :dump: Dziś wyciągnęłam książeczkę od Mirabelki i biorę się za tamte wynalazki. pamiętasz jak psioczyłaś na chleby na cieście zakwaszonym, że tyle przy nich roboty ;) :lol: dziś sobie to przypomniałam, a teraz - :cheers:
Chyba sobie zamówię 'The village baker'.
niech się tak stanie!!!!!!!!!!!!!
Wydajcie tą książkę ,bo ja chcę taką o zakwasowym pieczywie ,a ja do poliglotów to nie należę.A spółka Liska,Mirabelka i Małgosimi to książka
HITOWA od razu jest!!!!!!!
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
ja tez jestem za taka ksiazka, bo po niemiecku nie ma, a po angielsku to troche za zmudne dla mnie :oops:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
'The village baker' - zdawało mi się, ze dosć takie średnie recenzje miała...

ja niestety doszlam do wniosku, ze kolejnym etapem jest piec chlebowy - albo, jelsi nie, to upraszczanie, takjak zrobila to Mirabbelka z tym garnkiem do chleba i jednym, ulubionym przepisem...

więc narazie, żeby odwlec decyzję o budowie pieca chlebwego w czasie, przerabiam ryż
icon_smile.gif
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Rozbrajasz mnie kompletnie, naprawdę :lol: Myślałam, że jestem jedyną chorą na pieczenie osobą na świecie dopóki nie spotkałam Ciebie. Ty to dopiero masz kompletnego bzika :mrgreen:
No to nie zamawiam.
Zamówiłam za to: La dolce Vita Ferrigno, którą wczoraj obejrzałam w American Bookstore i bardzo mi się spodobała i Mangoes and Curry Leaves. Zrobię sobie prezent za kupon, który leży w szufladzie i się kurzy 8)
Mam też: Just Dessert Gordona Ramsaya. Jeny..............................
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Rozbrajasz mnie kompletnie, naprawdę :lol: Myślałam, że jestem jedyną chorą na pieczenie osobą na świecie dopóki nie spotkałam Ciebie. Ty to dopiero masz kompletnego bzika :mrgreen:
No to nie zamawiam.
Zamówiłam za to: La dolce Vita Ferrigno, którą wczoraj obejrzałam w American Bookstore i bardzo mi się spodobała i Mangoes and Curry Leaves. Zrobię sobie prezent za kupon, który leży w szufladzie i się kurzy 8)
Mam też: Just Dessert Gordona Ramsaya. Jeny..............................
I jeszcze się ze mną licytuje bezczelnie, kto ma mniejszego bzika! To oczywiste, że mój bzik jets mniejszy!! :roll: :lol: :lol: :lol: