IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Zupa krem ze szparagów, przepis Bajaderki
AnkaP
post 25 Apr 2014, 21:35
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 6.990

Przepis na tę pyszną zupę znalazłam na Mniamniamie parę lat temu i od tego czasu robię ją kilkakrotnie w każdym sezonie szparagowym. Mam nadzieję, że Bajaderka nie pogniewa się, że ją tu wstawię.

Podaję za autorką:

składniki:

1 kg szparagów
1 duża posiekana cebula
3 łyżki masła
5-6 szklanek rosołu z kurczaka
1/2 szklanki tłustej słodkiej śmietanki
1/4 łyżeczki soku z cytryny

sposób przygotowania:

Odciąć czubki z 12 szparagów *, jeżeli są dość grube przeciąć wzdłuż na pół.
Resztę szparagów pokroić na 1cm kawałki.
Rozpuścić 2 łyżki masła w garnku i dusić cebule aż będzie miękka, ale nie zrumieniona, około 5 minut. Dodać pokrojone szparagi, sól i pieprz do smaku i dusić przez następne 5 minut. Wlać 5 szklanek rosołu, przykryć i gotować na małym ogniu aż szparagi będą bardzo miękkie, około 15-20 minut.
W międzyczasie ugotować odcięte czubki szparagów, około 3 minut, odcedzić.
Ugotowaną żupę zmiksować partiami w blenderze lub malakserze i wlać z powrotem do garnka, wlać śmietankę i jeżeli zupa jest za gęsta rozrzedzić ją resztką rosołu do pożądanej gęstości. Przyprawić do smaku solą i pieprzem, zagotować i dodać pozostałą łyżkę masła i sok cytrynowy.
Podawać z grzaneczkami, ozdobić ugotowanymi czubkami szparagów.

* odcinam czubki ze wszystkich szparagów, bo szkoda mi ich miksować

Załączony plik  DSC00209.JPG ( 133.97K ) Suma pobrań: 2

Zdjęcie moje i dlatego takie nieudane icon_redface.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
seniorka
post 26 Apr 2014, 00:01
Post #2

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 10.341

Dorzucę też moją, jako Wykwintną zupę-krem ze szparagów. Nie warto zakładać dodatkowego tematu.

Przepis pochodzi z miesięcznika "Ty i Ja". Ma sporo lat i wtedy, jak pamiętam, w sprzedaży były tylko białe szparagi i z takich robiłam tę zupę. Teraz oczywiście robię ją także z zielonych, nawet ma ciekawszy kolor. Proporcje dla 4 osób.
Składniki
1/2 kg szparagów białych lub zielonych
1/2 litra rosołu drobiowego (może być z kostki)
4 dkg mąki
4 dkg masła
1- 2 żółtka
3 - 4 łyżki śmietany ( biorę 22% )
trochę drobniutko posiekanej natki pietruszki

Szparagi myjemy, obieramy, odłamujemy lub odcinamy twarde końce i kroimy na kawałeczki długości około 3 cm. Zalewamy je 1/2 litra osolonego wrzątku i gotujemy do miękkości, co trwa około 25 minut. Szparagi odcedzamy i zachowujemy, a wywar uzupełniamy do 1 litra rosołem drobiowym.
Z masła i mąki przyrządzamy jasną zasmażkę, którą rozprowadzamy rosołem zmieszanym z wywarem ze szparagów. Pilnie mieszamy, by nie pozostawić w zupie nieapetycznych grudek. Jeśli mimo wszystko w zupie pływają grudki zasmażki, przecieramy przez nylonowe sitko.
1 - 2 żółtka mieszamy w 3- 4 łyżkach śmietany i zaciągamy tym zupę. Wkładamy do zupy szparagi , podgrzewamy, lecz więcej nie gotujemy. Przed podaniem sprawdzamy słoność. Nalewamy zupę do filiżanek i oprószamy drobniutko posiekaną nacią pietruszki. Zupa na większe okazje, prawdziwie wykwintna, godna najwybredniejszych podniebień.

+Quote Post
yrsa
post 26 Apr 2014, 07:44
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 13.254

CYTAT(seniorka @ 26 Apr 2014, 01:01 ) *
Dorzucę też moją, jako Wykwintną zupę-krem ze szparagów. Nie warto zakładać dodatkowego tematu.

Seniorko, już podawałaś przepis na tę zupę: http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...amp;hl=szparag*

+Quote Post
Joanna
post 26 Apr 2014, 07:46
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

CYTAT(AnkaP @ 25 Apr 2014, 22:35 ) *
Przepis na tę pyszną zupę znalazłam na Mniamniamie parę lat temu i od tego czasu robię ją kilkakrotnie w każdym sezonie szparagowym.

Pyszna, też taką robię.

+Quote Post
małgośka79
post 16 May 2018, 13:41
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 3.920

Hop, wyciagam icon_smile.gif
Uwielbiana przez nas i każdego kto jej posmakuje.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 14th November 2018 - 00:24