Naleśniki gryczane

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Naleśniki gryczane

Ciasto:
1 1/2 szklanki mąki gryczanej (z niepalonej kaszy)
duża szczypta soli
1 łyżeczka majeranku
1/3 łyżeczki pieprzu ziołowego
1/3 łyżeczki słodkiej papryki
ok. 2 szklanek zimnej wody
olej

Wymieszać mąkę, sól, majeranek, pieprz ziołowy, słodką paprykę, dodać wodę i zmiksować. Odstawić na ok. 30 min. Dodać łyżeczkę oleju i smażyć naleśniki.
Z podanych proporcji wychodzi ok. 8 dużych naleśników. Bardzo łatwo się je smaży, są bardzo plastyczne i pulchne, doskonale się je zawija.

Farsz:
3/4 szklanki czerwonej soczewicy
1 1/2 szklanki wody
2 ogórki kiszone
2 średnie cebule
majeranek
pieprz ziołowy
pokrojona natka

Zetrzeć ogórki na tarce, połączyć z soczewicą i gotować na małym ogniu do miękkości (ok. 40 min). Cebulę pokroić i zeszklić na oleju. Dodać do gorącej soczewicy, doprawić majerankiem i pieprzem ziołowym, dodać natkę i wymieszać.
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Ja je bardzo lubię, a największym zaskoczeniem jak je wymyśliłam było to, że one są tak plastyczne. Farsz można oczywiście dać taki, jak nam smakuje.
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
wow, czuje sie zaszczycona
icon_redface.gif
dzieki Aniu!
Dawno nie mielilam ziarn, ile tej kaszy gryczanej trzeba by uzyskac tyle maki?

A soczewica i ogorki kiszone to jest to! Kiedys takie kotleciki robilam
lecker.gif
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Nie pamiętam dokładnie, trochę ponad szklankę kaszy. Zawsze robię trochę więcej i dodaję do różnych wypieków i bułek.
Ja bardzo lubię połączenie soczewicy i ogórków kiszonych. Tak robię szybką pastę (gotuję czerwoną soczewicę ze startymi ogórkami).
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,452
315
83
Dzisiaj wieczorem zrobiłam te naleśniki na kolacje PYCHA
lecker.gif
mniam.gif
lecker.gif
,oto kilka fotek
100_0265.jpg
farsz
100_0268.jpg
100_0270.jpg
Mam pytanie czy takie naleśniki można także zrobić ,łącząc dwie różne mąki np. gryczaną i kukurydzianą
lub z samej mąki kukurydzianej , lecz jakich wtedy użyć proporcji mąki ,a woda .
 

Załączniki

  • 100_0265.jpg
    100_0265.jpg
    1.3 MB · Wyświetleń: 0
  • 100_0268.jpg
    100_0268.jpg
    1.5 MB · Wyświetleń: 0
  • 100_0270.jpg
    100_0270.jpg
    863.2 KB · Wyświetleń: 0
Lis 28, 2005
3,760
0
0
rybkaro @ 22 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=588329Mam pytanie czy takie naleśniki można także zrobić ,łącząc dwie różne mąki np. gryczaną i kukurydzianą
lub z samej mąki kukurydzianej , lecz jakich wtedy użyć proporcji mąki ,a woda .
Piekne zdjecia!!!
daumen.gif
mniam.gif

Mozna mieszac rozne maki, ja robilam z kukurydzianej i pszennej kiedys, z sojowej i pszennej, itp ........ a dzisiaj jadlam zrobione z maki ryzowej (kupne, nie robione) ............ co do proporcji, to najlepiej na wyczucie i probowanie
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Rybkaro chyba nie moze glutenu, skoro nie wymienia pszenicy.
A w takich wypadkach trzeba uwazac, coby nie bylo packi.
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,452
315
83
Zgadza sie nie możemy z małym Rafałkiem jeśc glutenu , mleka i przetworów ,a mały dodatkowo jajek
nawet przepiórczych i soji .Wiec szukam fajnych przepisów w sieci .
mniam.gif
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Rybkaro, ja nie robię z samej mąki kukurydzianej, bo one się rozpadały, ale można jak najbardziej łączyć różne mąki, np. gryczaną i jaglaną, gryczaną i kukurydzianą. Ja dawałam po szklance każdej z mąki. Wody tyle, by ciasto było rzadkie, koniecznie odstawić na min. 30 min. Wtedy jeszcze raz sprawdzamy gęstość i ewnetualnie dodajemy wody.
Wstawię przepis na placuszki jaglane, można je robić na słodko i na słono.
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,452
315
83
Bardzo dziękuje za przepisy .Co do kaszy jaglanej ,ja skorzystam mały natomiast nie , kasza jaglana wyszła mu w teście MRT
jako produkt zaznaczony na żółto ,czyli należy unikać .
 

tamanu

Member
Cze 9, 2008
11
0
0
Fajne te naleśniki nawet aczkolwiek podczas smażenia przyklejały mi się do patelni. Dopiero po dodaniu jajka do ciasta smażyły się jak należy.
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Zrobiłam! Pyszne! Wieki nie jadłam naleśników i tak mi dziś dobrze w związku z tym.
icon_wink.gif

Fajnie się smażą i rzeczywiście są elastyczne, tylko jednak przed każdym nalewaniem ciasta smarowałam patelnię olejem. Ale to może kwestia patelni, a nie ciasta.
Acha, smakowały na tak bardzo, że ciasto robiłam dwa razy. Pierwszą porcję zjedliśmy z dżemem truskawkowym i brzoskwiniowym (domowe), a drugą porcję nadzieję jutro farszem jak to pierogów ruskich. Mąż już jednego dziś podkradł i był zachwycony.

Aniu, dziękuję za przepis!
anbetung.gif


Jeszcze jedno sobie przypomniałam : robiłam bez przypraw, bo chciałam mieć takie uniwersalne, również na słodko. Czyli tylko mąka, woda i sól.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Zrobiłam dzisiaj z nich krokiety, rzeczywiście elastyczne i bardzo smaczne
icon_smile.gif
Będę do nich wracała. Dziękuje bardzo za przepis :*