Kalafior zapiekany z kurkami i szynką

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzisiaj na obiad miał być kalafior zapiekany z serem, ale rano dostałam w prezencie chyba pół łubianki kurek, więc zmieniłam koncepcję i oprócz kurek duszonych w maśle, zrobiłam, korzystając ze "Smaków i aromatów", czekający na obiad kalafior z kurkami. Według przepisu dla 4 osób potrzeba:
Składniki
1 kalafior (wg smaku mniejszy lub większy, a najlepiej średni)
20 dkg młodych kurek
10 dkg szynki
mała cebula
2 łyżki masła
1/8 litra (pół szklanki) śmietany (wzięłam 22 %)
5 dkg utartego ementalera
1/3 łyżeczki ostrej mielonej papryki
sól, pieprz
szczypta cukru

Umyty kalafior podzieliłam na spore cząstki i wrzuciłam do lekko posolonego wrzątku. Należy gotować go 15 minut, a póżniej dokładnie odcedzić na durszlaku. Kurki oczyścić, przyciąć twarde końcówki, większe podzielić na cząstki, a cebulę i szynkę pokroić w grubą kostkę. Na patelni rozgrzać masło, wsypać kurki z cebulą i smażyć na średnim ogniu przez 5 minut. Potem dodać szynkę i podsmażyć jeszcze przez dobrą chwilę.
W garnuszku ubić śmietanę ze szczyptą soli i cukru, wsypać zmieloną paprykę i utarty ser. W naczyniu do zapiekania, cienko wysmarowanym masłem, układamy kalafior, posypujemy kurkami z cebulą i szynką. Polewamy przygotowaną śmietaną i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 190 st. przez 15 minut. Zjadłam z bagietką. Dobre i niebanalne danie na małą kolację w gronie przyjaciół.
Interesująca wersja dla wegetarian - bez szynki, za to z większą ilością kurek.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
seniorka @ 29 Jun 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1309589Zrobiłam na dzisiejszy obiad. Polecam.
Niech no tylko trafią mi się kurki!
wink.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Samanto, sprzedają je coraz częściej, a nawet widuję je codziennie. W każdym razie dostać je coraz łatwiej. Powodzenia
wink.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0