Pełnoziarniste racuszki twarogowe

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
PEŁNOZIARNISTE RACUSZKI TWAROGOWE

4 dag drożdży
3 łyżki mleka

50 dag mąki pszennej razowej lub graham
1,5 łyżeczki soli
50 dag chudego twarogu
150-170 ml chudego mleka

2 łyżki oliwy do posmarowania ciasta i miski

do posmarowania racuszków:
2 żółtka
4 łyżki chudego jogurtu


Na początek wyjąć twaróg i zagrzać do temp. pokojowej.
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Odstawić w cieple na 15 min, aby ruszyły.
Podgrzać mąkę, wymieszać z solą, włożyć twaróg i rozkruszyć go (najlepiej palcami) mieszając z mąką. Nie zagniatać.
Wlać ciepłe mleko i rozczynione drożdże, zagnieść wszystko razem - jeśli ciasto będzie zbyt twarde, koniecznie dodać (po trochu) więcej ciepłego mleka - nie ciasto nie może być zbyt zbite. Wyrabiać 15-20 minut. Miskę i kulę ciasta wysmarować oliwą, przykryć szczelnie folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 45 min.

Gdy ciasto podwoi objętość, wyłożyć na stolnicę i podzielić na 16 porcji. Uformować kule. Na 2 blachach rozłożyć trzykrotnie złożony papier do pieczenia, ułożyć racuszki, przykryć i zostawić do ponownego wyrośnięcia (15-20 min.). Nagrzać piekarnik do 180°C. W miseczce rozmieszać ogrzany jogurt i żółtka. Wyrośnięte racuszki posmarować polewą i włożyć do naparowanego piekarnika na 15-20 min.
Ja mam beznadziejny piekarnik, więc stosuję taką metodę: wkładam obie blachy i co 5 minut zamieniam miejscami góra-dół obracając jednocześnie każą blachę przód-tył. Ponadto po pięciu i dziesięciu minutach spryskuję lekko racuszki wodą.
Upieczone racuszki powinny być sprężyste i lekko zarumienione z wierzchu. Uważać, żeby nie przepiec, bo będą za suche.
Można mrozić.
Najlepsze są na ciepło lub odgrzane.
Smacznego!

UWAGA:
- w I fazie Metody Montignac zrezygnuj z żółtka
- w II fazie MM możesz pod koniec wyrabiania ciasta dodać kilka (3-4) łyżek oliwy

inspiracją do racuszków był przepis na bułeczki serowo-jogurtowe z książki "Domowe wypieki" wyd. Olesiejuk
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
no i jak?... zrobiłaś?
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
ostatnio regularnie robię muffinki wykorzystując ten przepis
- zauważyłam, że wypieki z mąki pełnoziarnistej są znacznie smaczniejsze, kiedy się je zamrozi i rozmrozi
gruebel_2.gif
ciekawe czemu