Sos chrzanowy*

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
sos chrzanowy:

rozpuścić w rondelku masło i dokładnie wymieszać z mąką, lekko podsmażając jak do sosu beszamelowego ( proporcje: 1 łyżka masła 1 łyżka mąki);
Rozprowadzić bulionem ( może być nawet z kostki
icon_wink.gif
)- dolewam płyn stopniowo aby uzyskać odpowiadającą mi gęstość, dodaję chrzan ze słoika 2-3 łyżki (lub więcej jak ktoś chce mocny), oraz dobrej śmietany też 1 lub 2 łyżki*, całość cały czas mieszam ( używam trzepaczki) aby nie było grudek i całość wyszła aksamitna. (oczywiście do smaku doprawić jak kto chce, ja dodaję tylko trochę soli, czasami nieco cukru).

* można i bez śmietany
icon_lol.gif
na zdjęciu z wołowiną jest właśnie bez, bo okazało się, że mi się skończyła, dolałam za to troszkę mleka, żeby złagodzić nieco smak.


taki sos najczęściej podaję do ozorków

post_90_1223207946.jpg

albo sztuki mięsa(wołowiny)

wo_owina_w_sosie_chrzanowym_005.jpg


przeważnie z marchewką z sosem vinaigrette dla towarzystwa ( jak widać na jednym i drugim zdjęciu
icon_wink.gif
)
 

Załączniki

  • post_90_1223207946.jpg
    post_90_1223207946.jpg
    135.6 KB · Wyświetleń: 6
  • wo_owina_w_sosie_chrzanowym_005.jpg
    wo_owina_w_sosie_chrzanowym_005.jpg
    24.1 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Beato, robię podobnie, ale nie podsmażam mąki z masłem. Ucieram mąkę ze śmietaną i po zagotowaniu rosołu (bulionu) z chrzanem/musztardą/koperkiem/ zagęszczam sos.

Wszystkie sosy które wymieniłam świetnie pasują do klopsików z mielonego mięsa. Oczywiście do sztuki mięsa najlepszy chrzanowy ale i musztardowy doskonały.

 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
też ciekawy sposób, rozumiem, że masła w Twoim w ogóle nie ma?

Ja właśnie lubię z masłem, bo wydaje mi się bardziej "aksamitny"
icon_wink.gif


a musztardowy, to nie dla mnie-nienawidzę musztardy
no_shakinghead.gif


P.S.
i ja też tak samo jak ten swój chrzanowy robię koperkowy, ale zawsze na bazie tej lekkiej zasmażki maślano mącznej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Beata, barrrrdzo dziękuję. Sos chrzanowy to dla mnie takie miłe wspomnienie z dzieciństwa. Nie wiem dlaczego sama nie robię. Muszę spróbować i cofnąć się w czasie.
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Sioniu, nigdy sie nie zastanawiałam nad proporcjami. Jeżeli robię sos chrzanowy dla dwóch osób i mam dwie porcje mięsa to potrzeba mi troche mniej niz dwie szklanki sosu, czyli okolo pół litra. Zakładam, że mam szklankę rosołu, dwie łyżki chrzanu, dwie porządne łyzki śmietany, pół łyżeczki mąki (może troche więcej jak chrzan rzadki) i z tego wyjdzie mi właśnie tyle, ile potrzebuję. Beata daje masło, ja nie bo zwykle robie na rosole który jest i tak dośc tłusty.




 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Sioniu, proporcje to zawsze można sobie samemu dostosować, a wykorzystać tylko sposób przygotowywania.
Ja jedynie bazę zasmażkową robią zawsze z proporcji masła do mąki jak 1:1,
a reszta to już zależy od ilości płynu (gęstość), upodobań smakowych ( ostrość).
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Dzisiaj zrobiłam. Było barrrrrdzo dobre. Podałam z piersią kurczaka. Mam ochotę spróbować zrobić ozorki z tym sosem.

Dziękuję!!!!!
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
Bardzo dobry sos
icon_smile.gif
dziękuję
icon_smile.gif