Strudel z jabłkami

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Rozciąganie ciasta wymaga trochę wprawy ale ciasto jest pyszne i napewno warto nauczyć się je robić, ja robię je dość często bo to jedno z nielicznych wypieków które lubi mój TŻ.

Ciasto (z książki Encyklopedia smakosza "Wypieki"):
150 g mąki pszennej
szczypta soli
1 żółtko
2 łyżki oleju
60 - 70 ml ciepłej wody

Farsz:
1,5 kg jabłek (najlepiej szara reneta) obranych i pokrojonych w ćwiartki, a następnie w jak najcieńsze plasterki
około 0,5 kostki masła roztopionego
cukier kryształ (około 3 łyżek)
bułka tarta (około 3 łyżek)
10 dag rodzynek

Wykonanie:

Wszystkie składniki połączyć i wyrabiać energicznie, aż do otrzymania bardzo miękkiego (ale nie lepiącego) ciasta (przez ok. 10 minut). Jeśli trzeba dodać mąki, robić to bardzo ostrożnie (po łyżeczce na raz), im bardziej miękkie ciasto, tym łatwiej będzie rozciągać. Posmarować wierzch odrobinką oleju, zawinąć w folię i odłożyć na 30 minut, w tym czasie przygotować nadzienie, strudel przygotować wg mojej instrukcji icon_mrgreen.gif
http://picasaweb.google.pl/Izolda80/Strudel
Piec przez 30 minut w temp. 220 st. C

Moje uwagi:
Ja nie daję do niego cynamonu ani orzechów czy rumu, moim zdaniem te dodatki nie pasują do strudla, ta wersja jest prosta ale pyszna, rodzynki dają niesamowity aromat i nic już więcej nie potrzeba
lecker.gif


Zdjęcie już niedługo, właśnie siedzi w piekarniku
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Kurka siwa, chciałam dodać zdjęcie do pierwszego posta ale znikła mi opcja zmień, no trudno będzie osobno
icon_mrgreen.gif


Strudel2a.jpg
 

Załączniki

  • Strudel2a.jpg
    Strudel2a.jpg
    336.8 KB · Wyświetleń: 19

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Wszyscy dążą do doskonałości i ja też
icon_mrgreen.gif
ciasto robię teraz z innego przepisu i wychodzi lepsze, o wiele łatwiej je rozciągnąć, jest bardzo elastyczne, a więc edytuję.

Przepis na ciasto (z książki Encyklopedia smakosza "Wypieki"):
150 g mąki pszennej
szczypta soli
1 żółtko
2 łyżki oleju
60 - 70 ml ciepłej wody

Wszystkie składniki połączyć i wyrabiać energicznie, aż do otrzymania bardzo miękkiego (ale nie lepiącego) ciasta (przez ok. 10 minut). Jeśli trzeba dodać mąki, robić to bardzo ostrożnie (po łyżeczce na raz), im bardziej miękkie ciasto, tym łatwiej będzie rozciągać. Posmarować wierzch odrobinką oleju, zawinąć w folię i odłożyć na 30 minut, w tym czasie przygotować nadzienie, strudel przygotować wg mojej instrukcji
icon_mrgreen.gif

http://picasaweb.google.pl/Izolda80/Strudel
Piec przez 30 minut w temp. 220 st. C

Acha, jeśli ktoś nie lubi takiej ilości rodzynek, jak podałam, to można spokojnie zmniejszyć nawet do 50 g, mój chłop zawsze wydłubuje, ale trzeba dać chociaż troszeczkę dla aromatu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
U mnie właśnie stygnie
lecker.gif
będę trzymać kciuki, żeby Ci się wszystko ślicznie udało
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
O Mistrzyni!
Zaliczyłam szczękoopad. Co za technika, ciasto cienkie jak jedwabna chusteczka.
Możesz urządzać kursy robienia strudla perfekcyjnego.
daumen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,522
113
Wrażenie?
Spać przez nią nie mogłam!
icon_mrgreen.gif

No i rano nie wytrzymałam, zagniotłam ciasto.
icon_mrgreen.gif

Właśnie zakończyło leżakowanie.
Idę rozciągać.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,522
113
O matko, ale emocje!
pinggrins.gif
icon_mrgreen.gif

O ile wałkowanie było bardzo przyjemne, to zgodnie z przewidzeniami, rozciąganie nie należało do czynności, które tygrysy lubią najbardziej...
icon_mrgreen.gif
Tym większy mój podziw dla Twoich umiejętności, bo moje ciasto bardziej przypominało ser szwajcarski, niż jedwabną chusteczkę.
icon_mrgreen.gif
Łudziłam się, że dziury zostaną zasłonięte nadzieniem, ale niestety rolowanie je bezlitośnie obnażyło i dodatkowo powiększyło...
icon_mrgreen.gif
Niewiele myśląc, przecięłam to moje niewydarzone dzieło na pół, posmarowałam masłem, zapakowałam do blaszki z podniesionymi bokami i wstawiłam do piekarnika jako jabłkową lazanię.
icon_mrgreen.gif

Na pewno będzie pyszna!
lecker.gif


P.S. W czym pierzesz upaćkany masłem obrus?
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanno cieszę się bardzo, że szczęśliwie dobrnęłaś do końca
icon_mrgreen.gif
Mam nadzieję, że lazania strudlowa będzie Ci mimo wszystko smakować. Jeszcze rada ode mnie, jeśli miałaś problem z rozciąganiem, to ciasto było chyba jednak troszkę za gęste, jego właściwie się nie rozciąga, ono leci w dół pod własnym ciężarem, szkoda że nie mam zdjęcia, jak przenoszę je na obrus, tam to właśnie widać. Mi pomagało w takiej sytuacji masło, smarowałam placek, czekałam chwilę i dalej do roboty, teraz już konsystencję mam opracowaną do perfekcji, to jest główny klucz do sukcesu, czyli jedwabnej chusteczki, jak to ślicznie ujęłyście. Mam nadzieję, że dziury Cię nie zrażą i smak zachęci do powtórek. Dziękuję, że spróbowałaś
cvety.gif


Jeśli chodzi o obrus to ja się plamami nie przejmuję, bo mam do tego celu jeden odłożony i on służy tylko do zwijania strudla, ale na plamy z masła mogę polecić płyn do mycia naczyń, posmaruj takim nie rozcieńczonym plamy i wypierz tak jak zwykle, u mnie się to sprawdza.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: