Ruchanki*

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Rodzaj racuszków z kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Na dowód, że nie zmyślam, proszę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruchanki
zahnlos.gif


Podaję przepis z książki 'Kuchnia z rodowodem', ale jest to tylko jedna z wersji, widziałam w innych źródłach nieco inne sposoby przygotowywania tych racuszków.

3 żółtka
1 jajo
1 kg mąki
3 duże łyżki cukru
10 dag drożdży
1 kostka masła
1/2 l mleka
olej

- przygotować zaczyn z drożdży, szklanki mleka, 1 łyżki cukru i szklanki mąki, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce,
- pozostałe mleko podgrzać, dodać masło,
- żółtka i jajko utrzeć z pozostałym cukrem,
- dodać mąkę, zaczyn i mleko z masłem, dobrze wyrobić,
- odstawić do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość),
- urywać kęsami ciasto, zrobić kuleczki, spłaszczyć i smażyć na oleju,
- podawać ciepłe, posypane cukrem.

Racuchy są fajne, w środku mają takie troszkę bułeczkowe ciasto, nie są zbyt słodkie. Moja rada - trzeba je spłaszczyć naprawdę mocno, bo baaardzo rosną i jak już skórka usmażona, to środek jeszcze trochę surowy.

Jutro już będę miała nareszcie możliwość robienia fotek, zostawiłam racuszki, żeby je sfotografować i wkleję fotkę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Tak, źródło nazwy jest właśnie w rośnięciu drożdży.

A powiedz, bo w Twoim przepisie ciasto można nakładać łyżką, u mnie jest ono takie raczej gęste, można je normalnie formować ręką, czy usmażone są takie... no takie bułeczkowe (nie umiem tego inaczej określić)?

Czytałam przepis, w którym używa się mąki żytniej i zaczyn zostawia się na tydzień. Ale to na moje warunki za dużo roboty.
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Ciasto nakładałam łyżką,było luźne,ale nie lejące się i po usmażeniu trochę w środku jak słodkie bułeczki(dałam cukier waniliowy)
nam smakowały.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
I ja też je robię. Nakładam na patelnię łyżką zamoczoną w tłuszczu na patelni, wtedy lepiej to idzie.