Ciasto marchewkowe

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Ciasto marchewkowe

Źródło - Pierre Herme "Desery"

Składniki na 4 - 6 porcji:
250 g marchwi
2 jajka
100 g cukru pudru (dałam ciut mniej)
50 g mąki (dałam pełnoziarnistą Lubelli)
10 g proszku do pieczenia
60 g mielonych orzechów laskowych
70 g mielonych migdałów
25 ml oleju
szczypta soli

Wykonanie:
1. Marchew obrać, umyć i utrzeć.
2. Nagrzać piekarnik do 180 st. C.
3. Do miski wybić jaja, dodać cukier i utrzeć.
4. Mąkę, proszek, orzechy i migdały przesiać przez sitko. Stopniowo dodając od jajek, mieszać drewnianą łyżką, aż składniki się połączą.
5. Okrągłą formę wysmarować masłem i napełnić ciastem. Wstawić do piekarnika i piec przez 40 minut (mojemu wystarczyło 35).
6.Upieczone ciasto wyjać z piekarnika i odstawić do ostygnięcia. Wyjąć z formy i pokroić w kliny.

Moje uwagi:
Za pierwszym razem piekłam z samymi migdałami, za drugim, tak jak w przepisie, ale z dodatkiem skórki pomarańczowej i dwóch łyżek soku. Piekłam w tortownicy o śr. 22 cm. Ciasto niewiele rośnie, ale jest bardzo wilgotne i aromatyczne.
Marchew ważyłam po obraniu i utarciu, więc pewnie dałam jej więcej, niż trzeba. Migdałów/orzechów nie przesiewałam. Synowi bardziej smakowała wersja z samymi migdałami (ale i tak prosił o dokładkę obu), dla mnie obie są pyszne.
Podawałam z serkiem homogenizowanym przyprawionym odrobiną cukru i esencji waniliowej.

ciasto_marchewkowe01.jpg


marchewkowe_004.jpg
 

Załączniki

  • marchewkowe_004.jpg
    marchewkowe_004.jpg
    84.6 KB · Wyświetleń: 3
  • ciasto_marchewkowe01.jpg
    ciasto_marchewkowe01.jpg
    79 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,606
113
Muszę spróbować. Będę miała porównanie z marchewkowym Marty Gessler.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Jest podobne do tego z przepisu Bei, tylko ma dwa razy więcej marchwi.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

chantel

Member
Sie 24, 2007
237
0
0
a właśnie zastanawiałam się na jaką formę w książce są podane przepisy... Wyszło Ci niesamowicie kusząco i smakowicie
icon_smile.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,606
113
W końcu zrobiłam. Okazało się, że nie mam mielonych orzechów, więc dałam same migdały. Przy przesiewaniu okazało się, że są zmielone dość grubo, i prawie nic nie przelatuje, więc odpuściłam sobie to przesiewanie. Proszku dałam 8g. Fajne wyszło, wilgotne, mocno migdałowe, niezbyt słodkie (dałam drobny cukier trzcinowy).