Veśalica czyli schab po serbsko-chorwacku

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
rozbite kotlety ze schabu (liczba według potrzeb)
tyle plastrów żółtego ostrego sera, ile kotletów
plastry suszonej dojrzewającej szynki (liczba taka, jak wyżej)
oliwa, czosnek

Na każdym kotlecie rozłóż ser i szynkę, zawiń w rulon i piecz na ruszcie, smarując co jakiś czas oliwą z rozgniecionym czosnkiem aż do zrumienienia.

Moje uwagi - w przepisie nie ma słowa o doprawieniu mięsa, doprawiłam na własną rękę, posoliłam i popieprzyłam z obu stron. IMO bez tego nie będzie dobre.
Mięso spięłam wykałaczką.
Piekłam w temperaturze 180 stopni, obracałam kilka razy. Za rzadko smarowałam oliwą, troszkę suche wyszły, wiadomo, schab jest suchy. I wytopił mi się ser, kurka flak. Następnym razem nie będę brała plastra, tylko wezmę kawałek ukrojony na taką grubszą zapałkę. No i spróbuję z kozim serem.

Czasu pieczenia nie podam, bo nie spojrzałam na zegar. Wydaje mi się, że to było do pół godziny.

vesalica.jpg
 

Załączniki

  • vesalica.jpg
    vesalica.jpg
    93.3 KB · Wyświetleń: 4

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
W mojej ksiazce o kuchni balkanskiej jest bardzo podobny przepis - Punjena vesalica (nadziewany schab).

Mieso, po rozbiciu, posolic i popieprzyc, (jak slusznie uczynilas w swoim przepisie). Odstawic.
Prosciutto pokroic w kostke, do tego wedzony boczek, rowniez w kostke, czosnek drobno posiekany, wszystko wymieszac. Plastry miesa rozlozyc na stole przykryc plastrem kaszkawala, na srodku ulozyc mieszanke czosnku i gotowych mies, na to drugi plaster sera, zwinac w rulon. Posmarowac oliwa. Grilowac obracajac i smarujac oliwa.