Zapiekanka ryżowo - serowa

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zainspirowana tym wątkiem https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=14333&st=0
zrobiłam coś takiego, a że wyszło pysznie więc wpisuję.

3 torebki ryżu
500g sera białego
4 jaja
1/2 szkl cukru
cukier wanilinowy
1 łyżka kaszy manny
1 łyżka/pół opakowania budyniu waniliowego
3 jabłka
garść rodzynek
cynamon
szczypta soli

3 torebki ryżu (po 100g) ugotowałam na sypko w osolonej wodzie. Włączyłam piekarnik na 200 st by się nagrzał.
Obrałam jabłka i pokroiłam je w spore kawałki, dosypałam garść rodzynek, posypałam cynamonem i wrzuciłam do natłuszczonej masłem brytfanki.
4 żółtka utarłam z cukrem i cukrem wanilinowym, dodałam ser (miałam taki gotowy do wypieków - w kostkach dobrze by było przekręcić przez maszynkę) wymieszałam, dodałam łyżkę kaszki i łyżkę budyniu - wymieszałam mikserem.
4 białka ubiłam ze szczyptą soli.
Jeszcze ciepły ryż połączyłam szybko z masą serową, dokładnie wymieszałam, dodałam pianę z białek, wymieszałam, wylałam całość na jabłka i hop do pieca w 200 st na 45 min około - do zarumienienia wierzchu... mój był długo bladziutki ale jak zaczął nabierać kolorków to dość szybko.
Po wyjęciu z pieca opadła troszkę... Nie wiem czy Sylwii chodziło o coś takiego - ale dla nas to była poezja ziarenka ryżu zapieczone w serniczkowej piance, kwaskowe jabłka i nasiąknięte cudnie rodzynki - pycha. Polecam
mniam.gif


Katarzynna zadała sobie trud i obliczyła kaloryczność tej zapiekanki - dziękujemy!
anbetung.gif

CYTATObliczyłam kaloryczność, może komuś oszczędzę pracy - składniki podane w przepisie to ok. 3000 kcal, a że można spokojnie się najeść jedną szóstą zapiekanki to robi się z tego danie idealne - pyszne, niedrogie i względnie niskokaloryczne.
 

Załączniki

  • DSCF4584.JPG
    DSCF4584.JPG
    107.1 KB · Wyświetleń: 3
  • DSCF4587.JPG
    DSCF4587.JPG
    122.5 KB · Wyświetleń: 2
  • DSCF4585.JPG
    DSCF4585.JPG
    129.4 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobiłam dziś znowu
icon_lol.gif


I mam pewne spostrzeżenia.
Za pierwszym razem gotowałam ryż w woreczkach które były dość duże, gotowałam dłużej niż w przepisie stoi po to by nie tyle sypki a mięciutki był raczej i w woreczku pod koniec gotowania było jeszcze miejsce. Wmieszałam do masy serowej ryż kiedy był jeszcze dobrze ciepły. Gotowa masa ma konsystencję płynną - jak gęsta śmietana.

Dziś robiłam z innego ryżu, również w woreczkach ale w mniejszych. Gotowałam też dłużej ale że w woreczku ciasno było - zbił się i nie rozmiękł jak poprzedni. Co więcej - wystudziłam go i zdaje się że to był drugi błąd.
Zapiekanka wyszła - jak najbardziej - ale nie umywała się do pierwszej
icon_neutral.gif
była bardziej sucha, sztywniejsza i nie miała tej delikatności...

Tak więc polecam ryż (lepszy w większych woreczkach) gotować dłużej i nie studzić go zupełnie by nie zdążył zesztywnieć.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nikt się jeszcze nie skusił? A szkoda... ja dziś znowu zrobiłam
icon_redface.gif
icon_lol.gif
Na dno dodatkowo wsypałam pokrojone suszone morele - pysznie nasiąkły.
A oto ryż z jakim wychodzi mi najsmaczniejsza.
ryz_bialy_zoom.jpg
 

Załączniki

  • ryz_bialy_zoom.jpg
    ryz_bialy_zoom.jpg
    18.8 KB · Wyświetleń: 3

Noemi

Member
Lut 6, 2007
139
0
0
Piękna ta Twoja zapiekanka Cinko!!! Na pewno niedługo się na nią skuszę. Dołączę zdjęcie. Dziękuję za ciekawy przepis i pozdrawiam. Noemi
lecker.gif
 

szachownica

Member
Kwi 18, 2006
702
0
0
zrobiłam wczoraj z połowy porcji i z malinami, bardzo fajny deser, albo danie śniadaniowe. tylko rzeczywiście ryż trzeba trochę przegotować, bo schnie podczas piecznia i te twardsze ziarenka zgrzytają między zębami. pewnie jeszcze kiedyś zrobię ale z jeszcze mniejszej porcji bo mi najbardziej smakowało na ciepło jak jest takie puszyste
icon_mrgreen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Z malinami mówisz mmmmm
icon_biggrin.gif
właśnie wróciłam ze świeżo zerwanymi jeżynkami... chyba polecę po ser
icon_lol.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Robiłam ją po raz kolejny
mniam.gif
dodałam zapach do sernika (pachnie pyyyysznie) dla kogoś kto lubi serniki, ryż i dania na słodko to moim zdaniem rewelacja.
Moje dziecię które za ryżem i serem nie przepada zajada z apetytem!
Szkoda że tak mało osób spróbowało zrobić tę zapiekankę
icon_frown.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
A mi się wydaje, że taka pełna kopiasta łyżka to pół opakowania
icon_wink.gif

No chyba, że budyń na 0,75 l mleka.
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Ze tez wczesniej nie dojrzalam tego przepisu
dump.gif
. Kocham takie jedzenie
mniam.gif

Cinko, czy myslisz, ze zamiast jablek nadadza sie mrozone maliny albo truskawki? I ile osob sie tym naje? Albo inaczej, z jakiej zrobic porcji, bym najadla sie ja i moj brat-obzartuch?
icon_mrgreen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
aga-a @ 29 Jan 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=653834Cinko a ile w końcu tego budyniu? bo łyżka to chyba nie pól opakowania?
No na gramy tego nie odmierzam, ale z budyniu tego na 0,5 litra mleka kopiasta łyżka to mniej więcej pół opakowania - w sumie można zastąpić mąką ziemniaczaną jeśli komuś szkoda rozpakowywać budyń ale budyń jednak jest bardziej aromatyczny niż sama mąka
icon_smile.gif

Tu nie trzeba aż tak ściśle trzymać się proporcji.
inga_xx @ 29 Jan 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=653933Cinko, czy myslisz, ze zamiast jablek nadadza sie mrozone maliny albo truskawki? I ile osob sie tym naje? Albo inaczej, z jakiej zrobic porcji, bym najadla sie ja i moj brat-obzartuch?
icon_mrgreen.gif
Zamiast jabłek myślę że nada się wszystko co chcesz
icon_wink.gif
wprawdzie nie robiłam ale myślę że powinno być dobre i udać się bez problemu.
Z porcji jaką tu robię myślę że spokojnie najadłoby się ze 6 dorosłych osób... u nas na 2 osoby dorosłe + 2 nastolatki na raz zjadamy około połowę.
Najlepsze jest prosto z pieca... najdelikatniejsze - ja jednak lubię przygotowywać więcej jedzenia bo to i czas... i energia zaoszczędzona...
icon_biggrin.gif
odgrzewane też jest smaczne
icon_smile.gif
 

aga-a

Member
Wrz 3, 2005
1,122
0
0
no jak tak logicznie pomyślałam to fakt, 1 kopiata łyżka to pół torebki ;)

zrobiłam, ale niestety moim błedem było to, ze nie dodałam cukru wanliowego (mam uraz) i budyniu, zamiast tego troche cukru, jablka, rodzynki, suszoną żurawinę

szczerze ? wyszlo mdłe :/ nie ma bata następnym razem daję budyń ;)

p.s. jeśli ktoś lubi brązowy ryż to polecam, smakuje podobnie, może nawet dla mnie lepsze jest z brązowym (ale trzeba go długo gotować, aby byl naprawde miękki)
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No tak - drobne niby zmiany i to już na pewno jednak wyszło nie to
icon_smile.gif

Powiem szczerze że dla mnie nawet to, że za drugim razem zrobiłam tę zapiekankę nie z tym ryżem co za pierwszym i to JUŻ nie było to
icon_biggrin.gif
a z brązowym też pewnie wyjdzie całkiem coś innego
icon_wink.gif
on się chyba aż tak nie rozklei jak ten biały Sonko.
No grunt że nie zawiodłaś się na przepisie na całej linii - w sumie każdy robi tak jak mu smakuje
daumen.gif

Polecam jednak spróbować zrobić ją dokładnie tak jak przepis mówi - jak dla mnie bomba - puszysty ryżowy serniczek
mniam.gif
 

Uma

Member
Wrz 11, 2007
341
0
0
Moja zapiekanka właśnie siedzi w piekarniku - taka mała niespodzianka na śniadanko dla mojego Mężula i Córeczki:)

Wygląda ślicznie
mniam.gif
Trzymajcie kciuki, żeby była równie smaczna
icon_mrgreen.gif


a jutro wkleję fotkę
icon_smile.gif
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Cinko kochana, ta zapiekanka jest przepyszna !
Zrobilam z polowy porcji. Najadlam sie ja i 2 chlopakow. Oni stwierdzili, ze musza ja przegryzc kielbasa, bo to taki bardziej deser, ale nie znaja sie i tyle. Jak juz pisalam, uwielbiam takie jedzenie. Wyszla puszysta, delikatna w smaku, no rewelacyjna. Rodzynki sobie darowalam, a zamiast jablek dalam mrozone maliny. Dzieki za przepis i na pewno bede go powtarzac do znudzenia
icon_mrgreen.gif
cvety.gif