Harsi jerazank czyli sen panny mlodej :)

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Kolejny przepis z magicznego zeszytu tesciowej
icon_mrgreen.gif
Ciasto bardzo dobre, slodkie dzieki karmelowej masie, chrupiace dzieki bezom i orzechom. Po prostu pyszne
icon_smile.gif


- 250 + 200 g masla
- 6 jajek
- 3 szkl. cukru
- 1 lyzka octu
- 1 lyzeczka proszku do pieczenia
- 1.5 szkl. orzechow wloskich
- 1.5 - 2 puszki mleka skondensowanego (puszka ok. 400 g)
- 4-4.5 szkl. maki
Wyjac maslo z lodowki (250 g) aby zmieklo, dodac 6 zoltek, 1.5 szkl. cukru i zmiksowac. Rozpuscic proszek w occie i dodac do ciasta. Calosc wymieszac i dodac 4 szkl. maki, miksowac dokladnie az przestanie byc klejace. Mase podzielic na 3 czesci, wylozyc na formy do pieczenia (rozwalkowac).
Beza: ubic 6 bialek, powoli dodawac 1.5 szkl cukru. Podzielic na 3 czesci, pokryc ciasto, posypac kazdy placek orzechami i upiec w nagrzanym piekarniku (170 stopni, ok. 20 minut). Kazdy blat pokryty beza pieczemy osobno.
Krem: ugotowac mleko skondensowane w puszce az powstanie karmel, ostudzic. Maslo (200 g) zmiksowac do bialosci, stopniowo dodawac karmel. Dodac cukier waniliowy i duza lyzke koniaku. Przelozyc placki, udekorowac polewa czekoladowa.
 

Załączniki

  • DSC05891.JPG
    DSC05891.JPG
    189.8 KB · Wyświetleń: 14
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Pieczemy te trzy blaty osobno, pokryte beza? Czy blaty pieczemy bez bezy i pozniej je zapiekamy, po nalozeniu bezy?
Podczas nakładania karmelu beza nie bedzie sie zbrylała? Nie umiem sobie wyobrazić rozprowadzania karmelu na delikatnej bezie bez zniszczenia blatu.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Blaty pieczemy pokryte beza, kazdy blat osobno. Jesli beza jest dobrze ubita z cukrem, to spokojnie moze poczekac na swoja kolej do pieczenia.

Karmel jest zmiksowany z maslem, wanilia i koniakiem - dzieki temu ma dosc luzna konsystencje i spokojnie daje sie rozprowadzic na bezie bez jej zniszczenia.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Dziękuję, teraz już rozumiem. Ciasto wpisuję do kolejki.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Prosze
icon_smile.gif

Dopisalam zdanie o pieczeniu do przepisu - mam nadzieje, ze teraz jest lepiej wyjasnione.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Karmek i beza - musi być potwornie słodkie - czyli bardzo dobre
icon_smile.gif
. Już czuję, że na stałe trafi do moich ulubionych.
Aniutko, czy ta porcja jest na dużą blachę?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Czyli jakbym zrobila karmel z mleka sojowego to moge robic!

Bardzo slodkie?
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,831
53
48
ja się może skuszę, ale na połowę porcji, bo nie mam dużej blachy, nawet nie ma sensu kupować bo u mnie nie ma chętnych do jedzenia ciast niestety. Dam znać jak upiekę.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Blacha, na ktorej pieklam w sobote ma 38x26 cm.

Dopisze jeszcze, ze moim zdaniem ciasto jest lepsze na drugi dzien, kiedy beza troszke wyschnie i staje sie fajnie chrupiaca.
 

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
Fajnie,że podałaś rozmiar blachy bo to dosyć ważne jest aby ciasto nie wyszło za grube czy za cienkie.Dzięki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Nie ma sprawy - to dosc istotna informacja, nie wiem czemu wczesniej o tym nie pomyslalam
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Upiekłam. Pomysł z blatami pokrytymi bezą jest fantastyczny. Krem jest pyszny. Jednak samo ciasto nie do końca mi pasuje. Chyba nie miało wyjść kruche (bo nie wyszło), ale to które wyszło wg przepisu jest za twarde i takie jakieś gumowate. Nie wiem jeszcze (może ktoś coś podpowie) ale chyba musze je zamienić na inne (może właśnie kruche ?)
Ciasto jest też bardzo słodkie (krem słodki, beza słodka) i jak na mój gust, to należałoby je czymś orzeźwić. Zastanawiam się nad zmiksowanym dżemem z czarnej porzeczki lub aronii jako jedną z warstw - zamiast kremu lub obok niego.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Ciasto gumowate? moze poczekaj jeden dzien i wtedy sprobuj - moje gumowate nie bylo nigdy.
pisalam wyzej, ze ciasto jest slodkie, ale dla mnie zadne dzemy by tu nie przeszly, bo to ciasto ma swoj niepowtarzalny smak i nie chcialabym go "zepsuc". No ale kazdy ma inny gust.