Djuveč, czyli zapiekanka z mięsa, warzyw i ryżu

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,522
113
Djuveč, czyli zapiekanka z mięsa, warzyw i ryżu



Źródło przepisu -
"Przyjaciółka z Tobą w kuchni bułgarskiej, greckiej, jugosłowiańskiej i tureckiej" 1989


Składniki:
50 dag ziemniaków
50 dag pomidorów (dałam półlitrowy słoik domowych pelati)
50 dag cebuli (dałam dwie duże białe cebule)
50 dag kalafiorów (u mnie jeden średniej wielkości)
50 dag karkówki baraniej (dałam wieprzową)
4 dag tłuszczu do smażenia
2 łyżeczki ostrej papryki
sól, pieprz
2 szklanki wody lub rosołu
4 łyżki ryżu (dałam 5 łyżek basmati)
u mnie dodatkowo słodka papryka, czubrica
i garść zielonej fasolki szparagowej dla koloru
oraz natka pietruszki do posypania gotowego dania

Wykonanie:
Mięso pokroić w małe kawałeczki, usmażyć porcjami na tłuszczu, dodać drobno posiekaną cebulę, dusić kilka minut.
Warzywa oczyścić i rozdrobnić, wymieszać z opłukanym ryżem i na wpół usmażonym mięsem z cebulą.
Doprawić do smaku, przełożyć do dużego naczynia do zapiekania, zalać wodą lub rosołem, przykryć i wstawić na półtorej godziny do niezbyt gorącego piekarnika (u mnie 175 stopni, 1 3/4 godziny).

Moje uwagi:
Pod tą nazwą spotkałam w posiadanych książkach wiele ciekawych zapiekanek z różnych warzyw - papryki, kabaczka, bakłażanów, marchewki, z mięsem baranim czy wieprzowym lub nawet bez mięsa, zawsze z cebulą, pomidorami i ryżem.
Smaczny, aromatyczny, samo się robiący obiad.
W czasie pieczenia warto moim zdaniem choć raz przemieszać składniki, by wszystko równomiernie się upiekło.

djuvec.jpg
 

Załączniki

  • djuvec.jpg
    djuvec.jpg
    99.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Tak by trzymać się ścisłości to potrawa zwana Djuvec to tylko: ryż ,pomidory i papryka. A wszystko inne to tylko jakiś klony oryginału.
Sam także do podstawowej receptury dodałem wieprzowiny, ale tą potrawę by nie mylić z oryginałem nazwałem Djuvec Bazyliego Ostrogskiego (jeden że serbskich świętych prawosławnych - na pewno ją jadł)

Ry__Djuvec_Art.JPG

Polecam !
 

Załączniki

  • Ry__Djuvec_Art.JPG
    Ry__Djuvec_Art.JPG
    271.2 KB · Wyświetleń: 1