Quiche Lorraine wersja qd

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Quiche Lorraine wersja qd

Prawdziwy placek lotaryński robi się z kruchego ciasta , plasterków wędzonego boczku lub szynki i zalewy z jajek rozbełtanych ze śmietanką. Kruche ciasto oczywiście bardzo tłuste i lekko posolone, bez jajek i środków spulchniających. Ja jak to ja, potraktowałam przepis dowolnie, raczej jako inspirację , bo takiej ilości tłuszczu nie trawię.

Składniki ciasta

500g mąki,
125g Planty lub smalcu,
8g ( 1 łyżeczka) soli,
50g drożdży świeżych lub 2 torebki ( po 7 g) suszonych/instant
250 ml ( 1 szklanka) mleka

Składniki nadzienia

pół wędzonego kurczaka
4 łyżki mleka
6 jajek
Sól, pieprz
Opcjonalnie tarty żółty ser ( około 50 g)

Wykonanie

Połówkę kurczaka wyluzować z kości ( kości odłożyć do garnka, zalać wodą i zagotować; świetny wywar do popijania tej potrawy), pokroić wraz ze skórką na kostki o boku ca 1,5 cm.
Mąkę wymieszać z drożdżami instant i solą, przesiekać z tłuszczem, dodać mleko i zamiesić ciasto tak jak kruche.
Przy użyciu świeżych drożdży zrobić zaczyn: drożdże rozpuścić w 50 ml mleka, lekko posypać mąką i pozostawić do spienienia. Zaczyn wymieszać z resztą mleka i dodać do mąki z dodatkami.

Ciasto ( nie czekać na wyrastanie) rozwałkować, wyłożyć nim wysmarowaną tłuszczem formę .( najlepiej o średnicy 28 cm). Ponakłuwać gęsto widelcem.

Jajka wybić do miski, doprawić solą i pieprzem, dolać cztery łyżki mleka i ubić na jednolitą masę. Dodać mięso z kurczaka, ewentualnie trochę tartego żółtego sera, wymieszać i wyłożyć na ciasto. Piec 45 minut w temperaturze 180 - 200 stopni ( góra/dół, bez termoobiegu) i podawać na gorąco.

Na zimno też dobre, nadaje się również do odgrzewania. Mile widziane towarzystwo zielonej sałaty z sosem vinaigrette.


kisz_cc.jpg

Dla 4 barrrrdzo głodnych lub 6-8 o przeciętnych apetytach.
 

Załączniki

  • kisz_cc.jpg
    kisz_cc.jpg
    254.4 KB · Wyświetleń: 12
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,272
3,517
113
Qd, ponieważ quiche lorraine był tylko inspiracją dla Twojego placka, co Ty na to, by przenieść go z kuchni francuskiej do Małych danek?
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,272
3,517
113
Przeniosłam.
Pomysł bardzo ciekawy, do wykorzystania. Podoba mi się zwłaszcza niebanalne ciasto.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Bardzo poręczne danie dla gości. Robię je już jakieś 20 lat. Ostatnio chciałam podać linka do przepisu i.... niestety. Nie ma w sieci! Znaczy przegapiłam.
No to jest 😀