Ogórki kiszone na zimę w garnku

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Skoro Margarete chwali moje ogórki a fachura od przetworów Agatka prosi o wpisanie przepisu https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=22217&st=2740 , to czynię:


To właściwie nie jest przepis, bo proporcje każdy ma swoje. To jest tylko sposób ich kiszenia, by mieć ogórki o intensywności ukwaszenia takiej, jaka odpowiada domownikom. Pisałam o tym tutaj:https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=22217&st=1960


Dla miłośników ogórków małosolnych - może komuś ta wiadomość się przyda.

Już wiele razy jadłam ogórki u znajomej i bardzo mi smakowały, bo nie były takie bardzo kwaśne. W tym roku spytałam się jak je robi i też tak zrobiłam.

Ukisiłam w dużym garnku. Należy przycisnąć je, by były zanurzone. Po tygodniu przełożyłam ogórki do słoiczków (takich po 0,5l lub 0,33l). Bardzo ładnie się układały na wcisk. Płyn przelałam przez sitko. Potem podgrzałam na małym ogniu do zagotowania (pianę należy usunąć) i gorącym płynem zalewałam po jednym słoiku, tak, by ogórki były całkowicie zakryte, i od razu zakręcałam. Tak słoik po słoiku, a płyn ma być cały czas podgrzewany, by był gorący. Taka taśma : słoik z ogórkami, zalewam gotującym się kwasem, zakręcam, odstawiam do góry dnem, słoik z ogórkami, zalewam gotującym się kwasem, zakręcam, odstawiam do góry dnem, słoik z ogórkami, zalewam gotującym się kwasem, zakręcam, odstawiam do góry dnem....
Część płynu z tymi "fafroclami - koper, chrzan, czosnek...) zostawiłam bez gotowania i wrzuciłam do niego ogórki na biezące zużycie.

Dodam może tylko, że do kiszenia dodaję odrobinę papryki czuszki. Ogórki wtedy mają bardziej wyrazisty smak. Nauczyłam się tego w Gruzji.



 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Potwierdzam że są dobre,w tym roku tylko takie zrobiłam i bardzo mi smakują,są twarde,mało kwaśne.
Dziękuję za podpowiedź,bo w ubiegłym roku robiłam podobnie,ale w słoikach nie zalewałam gorąca zalewą i szlakentrafen ogórki.
baa.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Sioniu,
bussi.gif
raz jeszcze wielkie dzieki, kochana jestes ze podzielilas sie tym przepisem!
Najbardziej mi sie podoba, ze zadnych tzw. "farfocli" w sloiku nie ma a ogorki same smakuja niebiansko!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,272
3,517
113
Nie, bo nie miałam - robię tą metodą działkowe ogórki, więc daję, co mam pod ręką, ale postaram się kupić i dodać.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Z myślą o tych ogórkach co roku suszę specjalnie kilka strąków ostrej papryki, by miec na początek kolejnego sezonu kiedy jeszcze nie ma świeżych strąków na targu. Kolejne partie ogórków robię już ze swieżymi strąkami i znowu suszę...

Pod koniec sezonu suszę też koper. Wkładam ususzony do słoika i zakręcam. Kiedy tylko pokazują się na wiosnę ogórki ja zaczynam robić małosolne ku uciesze rodziny i znajomych.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Ja też już zrobiłam kilka słoików i jutro znowu dołączą nowe.
Jak tylko podałaś ten sposób,to inaczej nie robię ogórków na zimę.Ostatnio do gara dałam suszone papryczki chili,nie miałam innej.
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
ajaj @ 22 Jul 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1454478A czy ta papryka jest konieczna? bo nie wiem co ona za jedna.
Ajaj,
nie musi być tej papryki, bo robię też bez. U mnie jednak wszyscy pytają się o ogórki z papryką. Tej papryki daje się troszkę, taki mały kawałeczek, by potem smak ostrości był daleko w tle. Taka tylko nuta ostrości.

Pamiętam jak w czasach kryzysu znajomy (obcokrajowiec) obronił pracę doktorską. Urządzilismy mu imprezę, taką składkową, każdy co mógł przyniósł. Wtedy był kłopot z wędlina, bo wszystko na kartki. Jakie było moje zaskoczenie kiedy moje ogórki znikneły a szynka na stole jeszcze była.
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Wstawilam dzisiaj te ogorki. Jak beda fajne, czego bardzo sobie zycze, to bede zachwycona bo robi se je migiem.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,727
1,115
113
U mnie niestety porażka.

Ogórki zalane gorącym, ale sloiki sie nie zamknely, fermentacja szla dalej.
Dzis otworzylam jeden sloik i okazalo sie, ze ogorki puste wewnątrz się zrobiły.
Gdzie zrobiłam błąd?
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,727
1,115
113

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0