Curry jagnięce*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Robiłam je z książki "Kuchnia indyjska", kiedy to w supermarkecie kupiłam kawałek bardzo ładnej jagnięciny.
Zrobiłam z połowy porcji, bo z całej to dla mnie za dużo, ale podam przepis na pełną porcję dla całej rodziny.

Curry_jagni_ce_w_g_stym_sosie.jpg

Zdjęcie zostało zrobione "na gorąco", bo akurat , kiedy curry się gotowało, odwiedził mnie niespodziewanie ktoś z aparatem. No i skorzystałam. Do przepisu wprowadziłam też pewną modyfikację, ale o tym już na bieżąco.

Składniki
1 kg chudego mięsa jagnięcego z kością lub bez (ja brałam bez kości)
7 łyżek jogurtu
7,5 dkg migdałów
2 łyżeczki przyprawy garam masala
2 łyżeczki świeżego imbiru, drobno posiekanego
2 łyżeczki świeżego czosnku, zmiażdżonego
1,5 łyżeczki chili w proszku (na całą porcję zmniejszyłam do 1 łyżeczki)
1,5 łyżeczki soli
300 ml oleju (zmniejszyłam ilość oleju na całą porcję o połowę)
3 cebule, drobno posiekane
4 owoce zielonego kardamonu
2 listki laurowe
3 zielone chilli, posiekane (ja wzięłam pół, bez pestek)
2 łyżki soku z cytryny
40 dkg pomidorów posiekanych (ja brałam 40 dkg puszkę)
300 ml wody
świeże listki kolendry, posiekane

Mięso pokroiłam w niewielką, równą kostkę. W dużej misce połączyłam jogurt, migdały, garam masala, imbir, czosnek, sproszkowaną chili i sól. Na patelni rozgrzałam olej i podsmażyłam na nim na złoty kolor cebulę wraz z kardamonem i listkami laurowymi. Do cebuli dodałam mięso i wymieszane z jogurtem przyprawy. Smażyłam, ciągle mieszając, jakieś 3 - 5 minut. Dodałam ćwierć posiekanego strączka chili bez pestek (reszta póżniej) i tutaj uwaga dla amatorów dań "piekielnych" - w tym miejscu dodaje się według przepisu 2 strączki ( z trzech) chilli. Dorzuciłam pomidory z puszki, wlałam sok z cytryny i smażyłam wszystko jeszcze 5 minut, ciągle mieszając. Dolałam wodę, przykryłam i dusiłam na wolnym ogniu 45 minut. W oryginałnym przepisie jest nieco krócej (35 - 40 minut), ale mnie mięso wydawało się jeszcze nie dość miękkie. Póżniej włożyłam następną posiekaną ćwiartkę chilli bez pestek ( w oryginalnym przepisie jest dodany cały strąk chilli), posiekaną kolendrę, dosyć oszczędnie, bo ciągle nie mogę przekonać się do tego smaku i mieszając gotowałam, czekając aż sos zgęstnieje. Ponieważ mięso było już miękkie, odkryłam naczynie , zwiększyłam ogień i odparowałam sos do żądanej gęstości. Mnie curry smakuje najbardziej nastepnego dnia, kiedy wszystkie smaki się połączą i "przegryzą", więc mam dzisiaj na obiad z ryżem ugotowanym na sypko.
 

Załączniki

  • Curry_jagni_ce_w_g_stym_sosie.jpg
    Curry_jagni_ce_w_g_stym_sosie.jpg
    248.9 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Język połknęłam
mniam.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kasha, z jakiego powodu? Czy z nadmiaru papryczek chilli, czy też z chęci na zrobienie tego curry? Jagnięciną można dostać prawie we wszystkich większych supermarketach. Zachęcam. Smacznego
lecker.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
A w ktorym konkretnie kupilas? Mrozona czy swieza?
Ja widzialam tylko raz w Lidlu, jakies nedzne mrozone kotlety w nienormalnej cenie. Zreszta juz ich nie ma.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kupiłam świeżą w E L E A na Meksykańskiej. Też nie ma jej codziennie, ale jest dość często udziec, łopatka i kotlety jagnięce. Rzeczywiście droga, ale nie kupuje się codziennie. Mój syn kupuje gdzieś w Śródmieściu dość tanią. Muszę go zapytać o namiary i podam w poście.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
seniorka @ 17 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=776747Kasha, z jakiego powodu? Czy z nadmiaru papryczek chilli, czy też z chęci na zrobienie tego curry? Jagnięciną można dostać prawie we wszystkich większych supermarketach. Zachęcam. Smacznego
lecker.gif
Zjadła bym Ci go
lecker.gif

caluśkiego za jednym zamachem,
uwielbiam mięsko w sosie, to znaczy sosik z mięsem
icon_mrgreen.gif

już wyobrażam sobie ten zapach
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
No to mamy podobne gusta. Ja też kocham sosy, a ten jest dość pikantny, mimo że drastycznie zmniejszyłam ilość papryczek chilli. Z ryżem na sypko jest OK.
 

kobra_44

Member
Sty 18, 2010
4
0
0
Wygrzebałam przepis. Zrobiłam ściśle trzymając się proporcji i rad Seniorki. Dodałam tylko dodatkowo pół łyżeczki cuminu bo lubię jego smak , no i dusiłam prawie 1,5 h .
Wyszło znakomite danie. Podałam z naanami. Swietny przepis
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
A ja rozmroziłam dzisiaj jagnięcinę i nie mogąc spać, zrobiłam to curry. Jak już pisałam, lepiej mi smakuje następnego dnia, więc mam obiad na jutro. Może ktoś jeszcze się skusi? Smacznego.
lecker.gif