Maqluba lub ma'aluba*

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Maqluba

Uprzedzam, ze danie jest z tych trudniejszych, jesli chce sie zachowac forme...

domainMAQLUBAAA60.JPG


Skladniki:

kurczakowe miesko
ziemniaki (smazone talarki lub podpieczone w piekarniku z oliwa z oliwek i sola,pieprzem LUB grillowane),
baklazany (krojone w plastry, posolone i polane oliwa z oliwek pieczone w piekarniku lub grillowane, odradzam smazenia, sa okrutnie tluste)
kalafior (smazone rozyczki)

ryz (doswiadczenie nauczylo mnie, ze ryz moze byc ryzem BASMATI, wcale nie jest zbyt sypki i po odwroceniu naczynia nie straci ksztaltu naczynia, w ktorym go parowalysmy bardziej, niz inny rodzaj ryzu... Ryz moczymy w cieplej wodzie ok 20 min. Potem odcedzamy z wody i wrzucamy do reszty dania, do parowania)

przyprawy, ktore dodajemy do ugotowania kurczaka:

sol
pieprz granulowany
kardamon (niemielony)
ziele angielskie
lisc laurowy
gozdziki (niewiele)
cynamon w paleczkach
kolendra (tez niemielona)
suszona limetka

Jak przygotowujemy kurczaka:
Kurczaka gotujemy w wodzie z sola i cebula. Po sciagnieciu szumowiny, dodajemy przyprawy i zostawiamy na malym ogniu dopoki kurczak nie bedzie gotowy. Potem dla koloru mozna kurczaka wyjac z tej wody i wlozyc do piekarnika (zeby sie zarumienil), a bulion z kurczaka przecedzic do innego garnka.
Ukladac warstwami na przemian (czesto na spodzie ukladam plastry pomidorow,w razie gdyby sie mialo przypalic ;)) warzywa, ryz, kurczak, ryz. Polac bulionem tak, zeby zakrywal ryz na ok 1/2 - 3/4 cm. Gotowac/parowac(pod przykryciem) na malym ogniu dopoki ryz bedzie gotowy.

Przed podaniem przekrecic garnek do gory nogami i danie powinno samo wyslizgnac sie z naczynia i utrzymac jego ksztalt (co mnie sie coraz czesciej udaje ;)) ). Mozna dekorowac pietruszka.

Podawac z jogurtem naturalnym i/lub surowka.

domainmaqlubaaaaa60.JPG
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
faraula, to danie jest dla mnie
icon_smile.gif
ale w nastepnym tygodniu
icon_smile.gif

a co do pracochlonnosci dan wschodnich, to mysle, ze to wlasnie i odroznia je od innych
icon_smile.gif
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Powodzenia zycze Elka i smacznego
icon_smile.gif
) Sa rozne warianty, mozna inne miesko, ale to pewnie doczytasz w necie
polska kuchnia wcale nie latwiejsza, nie mniej pracochlonna i nie mniej garow do zmywania ;)) (Zalezy jakie danie oczywiscie. Dla mnie juz same ziemniak i i kotlety mielone z surowka sa trudniejsze do zrobienia niz uparowanie ryzu :D)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Jadłam to danie w w wykonaniu mojej przyjaciółki.
Kalafiora nie pamiętam, ale pyszne było bardzo i chętnie je wypróbuję w Twojej wersji.
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
faraula
icon_mrgreen.gif
moze i tak... ale... chyba... wstyd sie przyznac, ale wcale nie znam i tak raczej rzadziej gotuje z kuchni polskiej niz z wschodniej
icon_smile.gif
... :D ale jak pomysle, naprzyklad o kibbeh, to mi wlosy na glowie staja :D albo o ilosciach przygotowanego jedzenia...

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Elka, ale masz sliczne zdjecia na blogu, szkoda ze nie rozumiem co piszesz ;)))

No liscie winogron i kibby to swiateczne dania dla mnie,hhh, sama tego nie robie, zawsze z pomoca i mroze ile mozna; ale w krajach arabskich, to wiele rzeczy niemal gotowych mozna kupic - wydrazone cukinie, gotowe placki itp. itd. takze to tylko jesli sie samemu chce robic, to duzo pracy wymaga... I przy licznej rodzinie, to jednak trzeba tego narobic... I jesli sie w takim kraju nie mieszka, a sie chce, to nie ma przepros...
Ja tez raczej arabskie gotuje, miedzynarodowe i dopiero polskie... Rozne sa powody ;))
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Przyciagnela mnie tutaj znajoma nazwa dania, ktore gotuje od wielu, wielu lat. Po raz pierwszy przygotowal je dla moich przyjaciol ich gosc z arabskich krajow (kraju nie pomne, bylo toz 25 lat temu!) i to od niego wlasnie pochodzi moja receptura. Pewnie jak zwykle bywa - ile domow tyle przepisow na maqlube i jego sposob przygotowania jest nieco odmienny (ale tylko odrobine), skladniki prawie te same, bez oberzyn).

Cale danie przygotowuje w piecu w najwiekszym ceramicznym garze jaki mam (bo jest to danie wysmienite i wszyscy zawsze licza na dokladki), spod i wierzch zawsze stanowia talarki ziemniakow a reszta jak u Ciebie, faraulo, warstwy kalafiora, kurczaka i ryzu.


Nastepnym razem dorzuce oberzyn.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
w ceramicznym naczyniu w piecu brzmi ciekawie... Surowy ryz? Nigdy jeszcze nie robilam w piecu nic z ryzem...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ryz podgotowany (bez moczenia, przeplukany jedynie na sicie) w duzej ilosci wody, odcedzony - ziarna sa nadal twardawe ale zmieniaja kolor, kalafior rowniez podgotowany (3-4 min w lekko posolonej wodzie) lub podpieczony w piecu, kurczak w rosole z cebula i przyprawami (np. baharat), jak u Ciebie. Ziemniaki surowe, starte na mandolinie.

Dodam, ze zawsze biore Basmati, w tym przypadku nie mocze i nie myje ryzu, bo zalezy mi na zatrzymaniu skrobii. Przeplukuje jedynie na sicie.

Danie jest naprawde wysmienite i wiele razy mialam ochote je wpisac, ale widocznie czekalo na Ciebie. Na pewno zrobie z oberzynami, wlasnie dojrzewaja biale i rozowe, te najciemniejsze nie sa jeszcze gotowe ( i upieke je w piecu skorpione oliwa).
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
P9020730.JPG

Zrobiłam dziś. Rodzina ( i ja tez) bez zachwytu - takie bez wyrazu sie nam wydało.
Ryż zwykly z Lidla, nie moczony, nie płukany, wsypany na sucho.
 

Załączniki

  • P9020730.JPG
    P9020730.JPG
    35.4 KB · Wyświetleń: 3

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
faraula @ 3 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1326277sol
pieprz granulowany
kardamon (niemielony)
ziele angielskie
lisc laurowy
gozdziki (niewiele)
cynamon w paleczkach
kolendra (tez niemielona)
suszona limetka
Z takim asortymentem przypraw bez wyrazu?
Danie, które jadłam, było pyszne, stosunkowo pikantne i aromatyczne.
Wydaje mi się, że jeszcze kumin zawierało....
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Joanna @ 2 Sep 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1338912Z takim asortymentem przypraw bez wyrazu?
Danie, które jadłam, było pyszne, stosunkowo pikantne i aromatyczne.
Wydaje mi się, że jeszcze kumin zawierało....
gruebel_2.gif
Dalam wszystkie przyprawy ( kumin tez) i nie żałowalam ich, a korzystajac z przepisow w necie jeszcze szafran dorzucilam.
Może należalo dodać te przyprawy do potrawy bezposrednio, a nie ograniczyc sie do wywaru?
gruebel_2.gif

Bo ja zrozumialam, ze wywar z przyprawami przeznaczony jest dla kurczaka, a potem, przecedzony, do zalania potrawy z ryzem.
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Hm...

Ja zawsze warzywa pieke w piekarniku z oliwa oliwek i przyprawami - wg uznania.
Do garnka po kazdej warstwie ryzu dorzucam tez cos niecos soli i przypraw - ale nie jest to zasada, jak mi sie sypnie i co mi sie sypnie ;)
A jak jest w innych pzepisach w necie?
Czy to mdle wyszlo tylko z mojego przepisu, czy zasada jest taka sama? W wolnej chwili bede sprawdzac...
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Nastepnego dnia odgrzewalam, bo nie zjedlismy wszystkiego. Odgrzewane posypałam "Ras el Hanout" i "Quatre epices" i zdecydowanie zyskało na wyrazie; dodalam również soli.
Niemniej nie bedzie to ulubione danie rodziny, bo kazdy sie na cos krzywil: na bakłażany, na kalafiora, na ziemniaki, na kurczaka
icon_mrgreen.gif
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Qd, ciesze sie mimo wszystko, ze sprobowalas. Mnie wszystko smakuje, szczegolnie kalafior, ziemniaki i baklazan ;)
Ostatnio Z braku basmati zrobilam z ryzem krotkoziarnistym i ksztalt duzo lepszy wyszedl. W piecu jeszcze nie probowalam
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Zrobilam troche inaczej

maqluba-arts_dom_1024.jpg


Ryz krotkoziarnisty

Nowe uwagi:
Odczekac ok.15 min-30 min. zanim wyjmiemy danie z garnka.
Przed podaniem przekrecic garnek do gory nogami i danie powinno samo wyslizgnac sie z naczynia i utrzymac jego ksztalt, zostaw w takiej pozycji ok. 5 min. Zdjac garnek.
Garnek nie powinien byc za wielki, ani tez za maly, po uparowaniu nie ryz nie powinnien siegac przykrywki, wtedy latwiej utrzyma forme.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyglada bosko.
Ryz krotkoziarnisty, hmmm, musi byc pudding
icon_wink.gif