IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sok Pogromca Anemii - bomba witaminowa
sionia
post 6 Feb 2014, 23:09
Post #21

czeladnik

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.706

CYTAT(Cinka @ 6 Feb 2014, 22:49 ) *
Słoja nie znalazłam (to nie sezon ogórkowy... icon_sad.gif ) ale jedna pani obiecała sprawdzić w innym punkcie i jak będzie to mi przywiezie, mam się tylko jutro albo po niedzieli dopytać fiesgrins.gif
Póki co nastawiłam w wielkiej szklanej misie, myślę że lepiej tak niż w garnku bo chyba kiszonek w metalowych się nie nastawia? Coś mi dzwoni że nie.

Dałam trochę więcej buraka i czosnku, mam nadzieję że to nie "grzech" icon_biggrin.gif

A może gdzieś w piwnicy masz garnek kamionkowy? Co do proporcji warzyw to też zdarza mi się nie trzymać tak ortodoksyjnie przepisu.
Doris, rób też.
Go to the top of the page

+Quote Post
Cinka
post 6 Feb 2014, 23:28
Post #22

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

Sioniu nie mam garnków kamionkowych, ani słoi dużych - nie mam piwnicy i niczego takiego nie zbieram, bo nie mam gdzie trzymać. Miałam słój wielki od teściowej, w którym dostałam orzechy włoskie, ale orzechy zużyliśmy i słój oddałam. Trudno, kupię sobie - już dawno miałam to zrobić bo kusiły mnie kiszonki warzywne ale jakoś się zeszło i do dziś nie kupiłam. Czas to nadrobić icon_smile.gif przyda się na różne różności.

edit
A tak w ogóle to ten przepis powinien być podlinkowany też w Zakątku czarownic - boż to lekarswo jest! bardziej niż sałatka icon_smile.gif

+Quote Post
Cinka
post 7 Feb 2014, 19:05
Post #23

kucharz 3 gwiazdek

Nie wiem czy nie nalałam za dużo wody gruebel_2.gif Sioniu ile mnej więcej dodajesz? I ile wychodzi odcedzonego soku? Czy on w smaku się zrobi kwaśny?
Nic się póki co nie spieniło.

+Quote Post
sionia
post 7 Feb 2014, 20:56
Post #24

czeladnik

Cinko,
nie przejmuj się ilością wody, najwyżej sok wyjdzie "cieńszy". Jak masz warzywa, to dostrugaj. Ja mam słój 5-litrowy. Od dłuzszego czau nie trzymam się dokładnie przepisu, staram się tylko utrzymać proporcje, że pietruszki i selera ma byc połowę tego co buraków i marchewki. Zdarza mi się dać jeszcze więcej buraków. Wody wlewam tak około 5-6 cm ponad warzywa. Nie umiem ci powiedziec ile konkretnie otrzymuje soku, bo zalewam "na oko". A słój mam duży, bo nie znosze jak musiałabym sprzątać to co mogłoby uciec ze słoja podczas kiszenia. Słój stawiam jeszcze na tacy, by nie pobrudzic stołu.
W kuchni lepiej, żeby było ciepło - to fermentacja nastąpi szybciej. Piana dopiero się pokaże jak zacznie to się kisić. Czas kiszenia zależy od temperatury otoczenia. Pytasz się o smak - sok jest kwaśny. To podobna zasada jak kiszone ogórki.

+Quote Post
Cinka
post 7 Feb 2014, 21:13
Post #25

kucharz 3 gwiazdek

A, czyli wszystko w porządku. Misę mam zdaje się 6 litrową a warzywa plus woda sięga niemal (no, trochę niżej) do tego paska u brzegu - więc sądzę że mam około 5 l wszystkiego.

W kuchni mam cieplusieńko icon_smile.gif
Zobaczę jak mi smakowo wyjdzie z tych proporcji, to będę wiedziała na drugi raz czy dodawać więcej buraka czy nie bardzo icon_wink.gif

+Quote Post
sionia
post 7 Feb 2014, 21:22
Post #26

czeladnik

Ja robię sok taki esencjonalny, zawiesisty. Wole go miec mniej, to łatwiej przechować w lodówce. Do picia sok rozcieńczam wodą.

+Quote Post
doris71
post 7 Feb 2014, 21:48
Post #27

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 12.179

Zrobię za 2 tygodnie, na razie odpuszczam bo kontrolne badanie mam zrobić. Poczytam jak Wam smakuje i niedokrwistość znika daumen.gif daumen.gif .

+Quote Post
Cinka
post 11 Feb 2014, 01:25
Post #28

kucharz 3 gwiazdek

Skłamałabym gdybym napisała że mi smakuje icon_redface.gif ale po dodaniu szczypty soli i pieprzu mielonego da radę wypić daumen.gif
Drugi nastaw będzie w większą ilością buraka, bo ten ma niezbyt ładny kolorek - miałam jakieś blade te buraki gruebel_2.gif

+Quote Post
sionia
post 11 Feb 2014, 01:30
Post #29

czeladnik

CYTAT(Cinka @ 11 Feb 2014, 01:25 ) *
Skłamałabym gdybym napisała że mi smakuje icon_redface.gif ale po dodaniu szczypty soli i pieprzu mielonego da radę wypić daumen.gif
Drugi nastaw będzie w większą ilością buraka, bo ten ma niezbyt ładny kolorek - miałam jakieś blade te buraki gruebel_2.gif

Cinko,
wydaje mi się, ze ten sok powinien jeszcze troche postac. Czy twój zrobił sie kwaskowy?

+Quote Post
Cinka
post 11 Feb 2014, 01:36
Post #30

kucharz 3 gwiazdek

Tak, jest wyraźnie kwaśny. Mam bardzo ciepło w kuchni, pewnie dlatego ukisił się szybko.
Spróbowałam i doszłam do wniosku że jest gotowy, warzywa zrobiły się miękkie, a sok skwaśniał. Nie chciałam przesadzić icon_smile.gif

+Quote Post
sionia
post 11 Feb 2014, 08:53
Post #31

czeladnik

Cinko,
śnił mi się ten twój sok. Tak sobie mysle, ze może ten zużyj do zupy a do picia nastaw zupełnie nowy i od początku dodaj sól. Dziwi mnie kolor, bo powinien być intensywny, mocno rubinowy.

+Quote Post
Cinka
post 11 Feb 2014, 14:44
Post #32

kucharz 3 gwiazdek

Sioniu nie przejmuj się, nie jest źle. Sok ma smak kiszonych warzyw, pachnie czosnkiem - a kolor nie tak ważny. Może faktycznie tej wody za dużo wlałam i dlatego tak. Wyszło mi niespełna 2 l soku. Takie 2 słoiki po ogórkach.
Dzisiaj nastawię sobie z większą ilością buraków i dodam odrobinę soli kamiennej.

+Quote Post
azetta
post 26 Apr 2014, 22:15
Post #33

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 18.852

Ja kroję buraczki w plasterki, potem na paseczki (zapałki) wkładam do sloika do 3/4 wysokości, w połowie słoika dodaję kilka pokrojonych ząbków czosnku i zalewam bardzo gorącą wodą w której rozpuszczam sól kamienną 1 płaska łyżka na litr wody. Słoik przykrywam wieczkiem albo niedokręconą zakrętką i stawiam w cieple. Obserwuję, jeśli wytworzy sie piana, to ja zbieram. Czasem robię to 2 razy dziennie. Po 3 - 4 dniach zakwas jest gotowy. Wtedy zlewam do słoików, a buraczki zalewam jeszcze raz przegotowaną wodą ale tym razem daję pół łyżeczki soli. I cały zabieg powtarzam. Zakwas wychodzi trochę mniej esencjonalny ale również smaczny. Ukiszone buraczki można użyć do surówek albo do gotowania barszczu. Zakwas w celach leczniczych piję rano na czczo lekko rozcieńczony ciepłą wodą. Przechowuję w lodowce.
Zakwas świetnie sie sprawdza w barszczu ukraińskim oraz w barszczyku wigilijnym. Dodaje się na końcu gotowania, lekko podgrzewa niedopuszczajac do zagotowania, gdyż wtedy traci swój piękny kolor.

+Quote Post
kasha
post 14 Jan 2015, 14:58
Post #34

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 98

wyciągam, sezon się zaczął baa.gif

+Quote Post
samanta
post 14 Jan 2015, 16:06
Post #35

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 5.092

CYTAT(kasha @ 14 Jan 2015, 14:58 ) *
wyciągam, sezon się zaczął baa.gif

Dobrze, że przypomnialas, trzeba koniecznie zakisic icon_biggrin.gif

+Quote Post
Vidarka
post 14 Jan 2015, 22:20
Post #36

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 3.627

A te ukiszone i odcedzone warzywa wyrzucacie?

+Quote Post
samanta
post 14 Jan 2015, 23:06
Post #37

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Vidarka @ 14 Jan 2015, 22:20 ) *
A te ukiszone i odcedzone warzywa wyrzucacie?

A skąd, zjadamy je icon_biggrin.gif to są przecież ukiszone warzywa , ja je polewam olejem lnianym i to już jest surówka albo jeszcze dodaje cebulke, jablko, pieprz i szczypte cukru.

+Quote Post
kero
post 15 Jan 2015, 12:26
Post #38

pomoc kuchenna
**

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 53.284

Bardzo interesujący przepis trzeba będzie zrobić icon_smile.gif

+Quote Post
hazo
post 15 Jan 2015, 12:56
Post #39

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 956

Czy nie dodaje się do warzyw soli?

+Quote Post
samanta
post 15 Jan 2015, 18:31
Post #40

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(hazo @ 15 Jan 2015, 12:56 ) *
Czy nie dodaje się do warzyw soli?

Daje się, na oko icon_biggrin.gif
Do innej kiszonki daję 2 łyżki soli na 3 kg warzyw, ale ten sok wole taki małosolny icon_biggrin.gif
Ta druga kiszonka to 3 kg mieszanych warzyw korzeniowych ( marchew, seler, pietruszka, burak) umyte, rozdrobnione ale tak we frytki albo w plastry, zalać wodą przegotowaną z solą i ostudzona. Warto dołożyć pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy a przede wszystkim zabunkrowany z lata ususzony baldach kopru.
Kisic normalnie jak ogórki.

+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 19th June 2019 - 06:05