Chleb maoryski

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,727
1,115
113
Zakwas zwany w oryginale rewena

100 g ziemniaków obranych i cienko pokrojonych
165 ml wody
165 g mąki chlebowej 650
1 łyżka płynnego miodu

Ciasto:

400 g mąki chlebowej 650 ( w oryginale strong bread flour)
1 łyżeczka soli ( 8 g)
20 g płynnego miodu ( 1 łyżka)
1/3 łyżeczki drożdży instant
1 1/2 łyżki świeżego rozmarynu drobno posiekanego
150 ml wody
330 g zakwasu

Ewentualnie dodatkowa mąka do wykonania wzoru.

Wykonanie:

Ziemniak obrać ( 100 g to jest jeden średni ziemniak), pokroić w plasterki, zalać wodą i ugotować.
Miękki ziemniak utłuc na puree w wodzie w której się gotował, jeśli trzeba - dodać wody tak, by całość ważyła 250 g.
Przelożyć puree do naczynia w którym będzie zakwas fermentował ( najlepiej do szklanej lub plastikowej miski z pokrywką) i dodać mąkę i miód, wymiesać na jednolitą masę, przykryć i odstawić do fermentacji na 48/72 godziny w ciepłe miejsce. Można zostawić na dłużej, zakwas będzie mocniejszy.

Ciasto:
Wszystkie składniki wymieszać w większej misce, wyrobić hakami robota 8-10 min, na poczatku szybkość 1 lub 2, od połowy można użyć 3 - do chwili kiedy ciasto zbije się w kulę, będzie gładkie i elastyczne.
Przelożyć do innej miski wysmarowanej oliwą, szczelnie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do czasu gdy podwoi objętość ( powinno to nastąpić po ok 1 godzinie). Podczas tego wyrastania, dwu lub trzykrotnie wyjąć ciasto na blat, złożyć i odłożyć do miski).

Przygotować prostokątną formę wyłożoną papierem do pieczenia ( nie keksówka, a forma płaska; w przepisie jest mowa o 'large rectangle', okazalo sie ze optymalna jest blaszka 15x22,5 cm mierzone po dnie) i wlożyć uformowany bochenek. Można dekoracyjnie oprószyć mąką ( np. wzór paproci jak na zdjęciu w linku źródłowym.)

Odstawić do wyrastania na 60-120 minut w temperaturze pokojowej ( mój wyrastał cały wieczór, potem poszedł na balkon w +3 na całą noc, nic sie nie ruszył, potem 3 godziny ocieplał i nic, dopiero jak go wstawiłam na 50 stopni do piekarnika, to raczył się podnieść i wyrosnąć).

Piekarnik rozgrzać do 22O stopni C i naparować, ewentualnie wrzucić na dno piekarnika parę kostek lodu.
Można piec na kamieniu - wówczas foremka służy tylko do uformowania kształtu.
Piec przez 10 min, następnie obniżyć temperaturę do 200 C, obrócić foremkę o 180 stopni i dopiekać dalsze 20-25 min.

Ostudzić na kratce.

chleb_maoryski_cc.jpg

Moje uwagi:

Smaczny, lekko slodkawy chleb pszenny o elastycznym i zwartym miękiszu i rozmarynowym aromacie. Ładnie trzyma wilgoć ( piekłam 3 dni temu, nadal nie wysechł) i nie kruszy podczas krojenia.
Ciasto jest zwarte, sprężyste, sympatyczne w obróbce.

Zwracam uwagę, że po odebraniu 330 g zakwasu do ciasta pozostaje nam ok 100 g zakwasu do wykorzystania. Ja dodałam po prostu pszennej mąki i odstawiłam do fermentacji, będę przez czas jakis używała pszennego zakwasu, w którym ziemniaków będzie coraz mniej
icon_smile.gif


źródło: http://notitievanlien.blogspot.com/2011/03...aori-style.html
 

Załączniki

  • chleb_maoryski_cc.jpg
    chleb_maoryski_cc.jpg
    30.5 KB · Wyświetleń: 6

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Ladny chlebek qp wiedzialam ze w Twoim wykonaniu wyjdzie.
anbetung.gif


 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Zapomnialam o tym wadku i swoj chleb wstawilam do tego z surowego ziemniaka.
No nic nastepny wyladuje tutaj.
Ale tak jak qd stwierdzila chleb jest bardzo dobry i trzyma swiezosc. Dzisiaj nowu nastawiam zakwas bo
wole zeby byl taki wiecej ziemniaczany.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: