Dynia pieczona

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Moniak i Atunia mnie pogoniły, to wpisuję, choć to żadne kulinarne odkrycie
icon_mrgreen.gif


Dynia pieczona

Składniki:
1 nieduża dynia (najlepiej Hokkaido, może być też Butternut)
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka mielonego kminu
1 łyżeczka mielonej kolendry
chilli do smaku

Wykonanie:
Dynię umyć, pokroić ze skórą na ósemki, wyciąć gniazda nasienne, posypać przyprawami, polać oliwą, wszystko wymieszać, wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Piec do momentu aż widelec wbity w dynię, będzie wchodził jak w masło.

Sos czosnkowy

Składniki:
1 szklanka śmietany,
6 łyżek majonezu (z czubkiem),
2 - 3 łyżki soku z cytryny,
2 łyżeczki cukru,
1 łyżeczka soli,
pieprz do smaku
2 - 4 ząbki czosnku najlepiej startego na pastę (ja microplanem to robię)

Wykonanie:
Wszystko wymieszać i odstawić najlepiej na trochę do lodówki, żeby się przegryzło, ilości są orientacyjne, sok z cytryny i czosnek dodawać stopniowo, bo każdy preferuje inną kwaśność i ostrość.

EDIT
Jeszcze jeden pomysł na pyszną dynię:
https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...t&p=1475456
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
To ja dopisze tylko, ze lepiej zeby do pieczenia byla to dynia o w miare suchym miazszu; lunga lub prowansalska muszkatolowa beda zbyt 'wodniste'.
A pieczona dynia to jest to, co Tygryski lubia najbardziej
lecker.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Dziewczyny, ale u mnie są tylko te wielkie dynie i nie mam mowy o żadnych ekstrawagancjach typu dyni. To co robić? co robić???
cheers.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Moniak @ 13 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1048306Dziewczyny, ale u mnie są tylko te wielkie dynie i nie mam mowy o żadnych ekstrawagancjach typu dyni. To co robić? co robić???
cheers.gif
Kupić taki kawałek jaki jesteś w stanie zjeść, po czym potraktować tak jak wyżej, piec do miękkości miąższu, skórę po upieczeniu wywalić, bo prawdopodobnie nie da się jej pogryźć.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Aaaa, to wiem, tylko u mnie, skubańce, nie chcą sprzedawać na kawałki, tylko całe. A po co mi 20 kg dyni? Ale będę szukać.
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
Upieklam Hokkaido i nie moge ochlonac, jest przepyszna!
Sos czosnkowy (odchudzilam go troche jogurtem) wyjadalam w trakcie przegryzania. Mniam.
Izoldo, piekne dzieki za przepis
cvety.gif


Zapomnialam dodac, ze mezowi (niedyniowemu) tez sie uszy trzesly
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Mexikano bardzo się cieszę, że Wam przypadło do gustu
icon_smile.gif
, ja wczoraj z działki przyniosłam trzy dorodne Hokkaido
fiesgrins.gif
.
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,451
315
83
Upiekłam wczoraj do sałatki 3 plastry dyni ,jeden posmarwany oliwą i posypany samą solą ,drugi słodką papryką a trzeci roztartym ząbkiem czosnku , niestety nie doczekały sałatki zostały pozarte zaraz po upieczeniu , ze słowami tylko spróbuje
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Muszę poszukać tej hokkaido. Znalazłam sklep internetowy i można odbierać na miejscu, ale jest w Bydgoszczy. I nawet niedroga tam ta dynia jest.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No, to może Kawie cynk daj
icon_wink.gif
pewnie się ucieszy
icon_smile.gif


Ja upiekłam sobie dynię do obiadu wczoraj. Przyprawy wg własnego widzimisia
fiesgrins.gif
i bez sosu czosnkowego - ale i tak wszyscy zjedli i mówili że pyszna
icon_smile.gif

Moja dynia jednak była wodnista i jasny miała miąższ, nawet zapachu jakiegoś zdecydowanego nie miała. Jakaś dziwna
icon_razz.gif
musiałam dość sporo sypnąć przypraw bo bez smaku była prawie.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Właśnie mam wrażenie, że te nasz dynie są wodniste i bez smaku. Jak ostatnio robiłam zupę, to strasznie dużo musiałam dodać przypraw, bo było nijakie.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Może dlatego że tegoroczne lato takie do bani, dżdżyste i mało słoneczne to i dynie takie... bo ubiegloroczne jak pamiętam inaczej smakowały, taki bardziej zwarty miąższ miały i pachniały bardziej dyniowo.
Rozejrzę się jeszcze może uda mi się upolowac jakiś inny gatunek, chociaz wątpię
icon_sad.gif
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
to fakt, ostatnio z braku laku kupiłam inny gatunek (tzn. inny niż hokkaido) i po upieczeniu, nie mogłam jej zjeść, była taka niedobra- wodnista i bez smaku.
teraz postanowiłam kupować tylko te parę gatunków, które mi odpowiadają, na inne szkoda mi pieniędzy.
 

renarde

Member
Lis 23, 2010
397
0
0
U mnie niestety ta zwykła tylko jest, nie spotkałam się z innymi gdzieś indziej niż na festiwalach czy targach ekologicznych. Ale na Dniach Dyni sobie znowu zrobię zapasik
fiesgrins.gif
I spróbuję z sosem czosnkowym.
icon_smile.gif


Może byłyby na Hali Targowej we Wrocławiu, ale jak sobie pomyślę o cenach to znajduję cierpliwość na te dwa tygodnie.
dump.gif
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
też czekam na festiwal.
wink.gif

ech, zawsze ubolewam, że mam tylko jedną parę rąk... i ograniczone możliwości w kwestii masy, jaką jestem w stanie unieść.