Ryż duszony z nerkowcami i warzywami

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Przepis pochodzi z miesięcznika "Kuchnia" (październik 2003).

1,5 szklanki ryżu basmati
2 czubate łyżki masła
4 ziarenka pieprzu
1 łyżeczka kurkumy
1/2 szklanki mrożonego groszku
1 czerwona papryka
10 dag orzechów nerkowca
1,5 łyżeczki soli


W garnku z grubym dnem roztopić masło, dodać kurkumę i ziarenka pieprzu, smażyć 3 s. (no tak napisali
icon_lol.gif
).
Dodać orzechy, dokładnie wymieszać, smażyć około minuty. Dorzucić pokrojoną paprykę (kawałki mniej więcej wielkości orzechów), smażyć około 2 minut, od czasu do czasu zamieszać. Wsypać umyty i osączony ryż i smażyć mieszając aż stanie się szklisty (jakieś 2 min). Wlać 3 szklanki wrzątku, dodać groszek, sól i dokładnie wymieszać.
Gotować pod przykryciem, bez mieszania, aż ryż wchłonie całą wodę, czyli coś koło 12 minut, ale to zależy od ryżu.

*moje uwagi: masła daję nieco mniej, groszku więcej i wrzucam go do gara razem z papryką. Wody nieco mniej, jakieś 2,5 szklanki. A! Pieprzu nie daję, bo zawsze zapominam.


 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
262
83
Zrobiłam dziś do obiadu. Bardzo dobre, ale na przyszłość muszę mocniej doprawiać, bo na nasze podniebienia za łagodne było. Ogólnie do powtórki na pewno
lecker.gif
Zgodnie z uwagami yrsy dodałam więcej groszku i mniej wody (mam wrażenie, że te 2,5 szklanki to było minimalnie za dużo na mój ryż i następnym razem spróbuję jeszcze mniej wody dodać). Aaa, no i zamieniłam masło na oliwę (żeby zgodne z zasadami MM było), ale wyobrażam sobie jak bosko musi z masłem smakować - nie wiem, czy następnym razem na tę klasyczną wersję się nie skuszę, nawet kosztem centymetrów w talii
zahnlos.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Do obiadu? U mnie to za samodzielny obiad robi
rofl.gif
. Z kurkumą trzeba uważać, bo jak się da za dużo, to się gorzkie robi. Cieszę się, że smakowało.
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
262
83
Ten "obiad" były resztki mięsa rosołowego
icon_redface.gif

Właśnie dlatego, że obawiałam się tej gorzkości tak ostrożnie kurkumą posypywałam, ale myślę, że następnym razem (bo na pewno będzie!
lecker.gif
) ciut chilli sypnę (lubimy ostre smaki).
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
262
83
Wróciłam do tego przepisu. Zrobiłam wszystko jak w przepisie + dorzuciłam gotowanego indyka i chili.
Dorzucam zdjęcie jako dowód. Pyszne
lecker.gif

ryz_z_nerkowcami.jpg
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
Robie w przyszlym tygodniu! Koniecznie
icon_smile.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Dzisiaj zrobiłam bez papryki, za to z polędwiczką wieprzową zamarynowaną uprzednio z paście curry matsaman.

PS. Hmm, to chyba niewłaściwy dział na takie modyfikacje...
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Robię znów bo strasznie pyszne
lecker.gif