Pieczona papryka

Miłka

Member
Mar 20, 2006
24
0
0
Przepis pochodzi z gazety NAJ (może kogoś zainteresuje)
1i1/2kg czerwonej papryki
5 ząbków czosnku
2 cytryny
600ml oliwy
6 ziaren pieprzu
łyżka soli
Paprykę umyć ,piec 20 minut w temp.180 st.C,aż skórka sczernieje.Gorące strąki włożyć do foliowej torby, szczelnie zamknąć.Gdy wystygną,obrać ze skórki,przekroić wzdłuż, usunąć nasionka i błonki.Czosnek obrać,zmiażdżyć.Z cytryn zetrzać skórkę i wycisnąć sok .Sól wsypać do soku ,mieszać tak długo,aż się rozpuśći.Dodać skórkę i czosnek,wymieszać.Paprykę zalać cytrynową marynatą,odstawić na 24 godziny.Paprykę osączyć, włożyć do wyparzonych słoików.Rasztę marynaty przecedzić,dodać zmiażdżone ziarna pieprzu. Wymieszać,podgrzać do 80 st.C. Gorącą marynatą zalać paprykę, szczelnie pozamykać słoiki.
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Robię taką paprykę i naprawdę ma niecodzienny smak i zapach. Nie zawiera octu, więc dobra jest także dla dzieci i ludzi dorosłych, którzy nie tolerują octu. Ma wszechstronne zastosowanie. Bardzo polecam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

zbawiony

Member
Kwi 22, 2009
4
0
0
Pytanie - czy tę paprykę podczas pieczenia kładziemy na blasze, czy może na metalowej kratce? Jeśli na blasze, to czy wykładamy ją papierem czy nie?

Z góry dzięki za odpowiedź
icon_smile.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Ja papryki ustawiam na kratce (ogonkiem do góry, bo w takiej pozycji wejdzie więcej) - a jeśli robię dużo więcej, wykładam też na blachę (taką od piekarnika) - wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia (dla łatwości czyszczenia blaszki). Mój piekarnik jest elektryczny, wiec ustawiam na termoobieg. Nie zawsze ten czas wystarczy, by skórka papryki zdążyła się spalić - należy to wówczas kontrolować wzrokowo.

Każdą paprykę wyjętą z piekarnika owijam szybko arkusikiem folii aluminiowej lub wkładam je do rękawa foliowego (takiego do pieczenia mięsa).
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
zbawiony @ 23 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=848902Pytanie - czy tę paprykę podczas pieczenia kładziemy na blasze, czy może na metalowej kratce? Jeśli na blasze, to czy wykładamy ją papierem czy nie?

Z góry dzięki za odpowiedź
icon_smile.gif
Ja kładę na blasze z papierem. Kratka mało praktyczna, bo z papryki troche wycieka sok i mam potem do mycia kratke i blachę.
icon_mrgreen.gif


KAROTKA @ 7 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=853052Ja papryki ustawiam na kratce (ogonkiem do góry, bo w takiej pozycji wejdzie więcej)
Ja piekę paprykę już przekrojoną i pozbawioną gniazd nasiennych, a Ty piszesz, że pieczesz w całości, czego ja nigdy nie robiłam. Nie wiem, który sposób lepszy?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
W Tesco kupuję pieczoną paprykę w słoiczkach. Jest bardzo smaczna, ale dość droga. Dlatego chętnie skorzystam z tego przepisu.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Też mnie to zaintrygowało.
gruebel_2.gif
Myślę, że oliwa wchodzi w skład marynaty. Pisze wyraźnie "zalać marynatą", a ile z samego soku cytrynowego + przyprawy można tej marynaty uzyskać? Z drugiej strony ilość oliwy jest dość znaczna, bo tej obranej papryki w sumie będzie niedużo. 1,5 kg to 6-7 papryk, a po upieczeniu i obraniu pewnie zmieszczą się w 3 słoikach po dżemie. Nie wiem, co po zjedzeniu papryki z tą oliwą zrobić, aż taką jej fanką nie jestem.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
tomiego @ 24 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=858404NO WŁAŚNIE CO Z TĄ OLIWĄ W PRZEPISIE Z NAJ ????!!!!!
Po zastanowieniu się doszłam do wniosku, że oliwę dodam tuż przed podgrzaniem. Nie wiem jak powinno być prawidłowo.

Buka @ 24 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=858487Też mnie to zaintrygowało.
gruebel_2.gif
Myślę, że oliwa wchodzi w skład marynaty. Pisze wyraźnie "zalać marynatą", a ile z samego soku cytrynowego + przyprawy można tej marynaty uzyskać? Z drugiej strony ilość oliwy jest dość znaczna, bo tej obranej papryki w sumie będzie niedużo. 1,5 kg to 6-7 papryk, a po upieczeniu i obraniu pewnie zmieszczą się w 3 słoikach po dżemie. Nie wiem, co po zjedzeniu papryki z tą oliwą zrobić, aż taką jej fanką nie jestem
Buko-często wykorzystuję oliwę z suszonych pomidorów(domowych) przy pieczeniu pizzy i chleba oraz naleśników. Można również wykorzystać do zrobienia różnych sosów. Myślę, że tą też można podobnie
użyć.
wink.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Buka @ 10 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=853985Ja piekę paprykę już przekrojoną i pozbawioną gniazd nasiennych, a Ty piszesz, że pieczesz w całości, czego ja nigdy nie robiłam. Nie wiem, który sposób lepszy?
Dla mnie jest wygodniejszy ten sposób, ponieważ i tak potem muszę się ubrudzić przy ściąganiu skórki, więc przy okazji też gniazda nasienne usuwam. Nie próbowałam piec pokrojonej i oczyszczonej, ponieważ wydaje mi się, ze lekko obeschnie i wyparuje z niej troszkę soku.

Kiedy ustawiam całe papryki na kratce, to pod spód i tak dla pewności wsuwam blaszkę - gdyby miał kapać z papryki sok (czasem ma uszkodzoną skórkę lub pęknie).

A obrane i pokrojone w cząstki lub paski papryki wkładam do miski, dodaję sól, sok z 2-3 sporych cytryn (na 1,5-2 kg papryki) i wlewam olej - ale nigdy nie daję go w tak dużej ilości. Mniej więcej wychodzi mi szklanka oleju na 2 kg papryki. Całość z tym olejem i sokiem z cytryny mieszam w misce (czasami dodaję jeszcze 2-3 łyżki miodu) i napełniam słoiczki. Pasteryzuję na oko, bo papryka i tak jest zupełnie miękka, więc tego czasu pasteryzacji nie trzeba tak pilnować jak przy marynowanej w occie, która jednak powinna być chrupiąca.
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
No właśnie dzisiaj sobie pomyślałam o rękawie do pieczenia
icon_smile.gif

Piekę sobie w ten sposób warzywka - zamiast na parze gotować (pieczarki, cebulę, paprykę, małe ziemniaczki, marchewkę, brukselkę). A przecież wcale nie o to chodzi, żeby papryka wyschła, skoro potem pakuje się do woreczka, żeby łatwiej skórka odeszła.
Zresztą w celu zaparowania jej wkładałam upieczoną właśnie do rękawa
dump.gif
icon_mrgreen.gif


Dzisiaj zachciało mi się miąższu z pieczonego bakłażana z pieczoną papryka, ale wpadłam na pomysł, ze mogę to zrobić w mikrofalówce - skoro mam tylko dwa bakłażany do upieczenia i jedną paprykę...

W 20 minut na 750 W warzywa były gotowe - wydrążyłam tylko bakłażana i obrałam paprykę ze skórki.
Dobry pomysł na małą ilość.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja piekę tak jak Buka, już oczyszczoną. Kładę ją skórką do góry i włączam opcję grill. Bardzo szybko ciemnieje i skórka odstaje. Dalej podobnie - do torebki foliowej, a po ostudzeniu już nie muszę się męczyć z przyklejającymi się do palców nasionami. Tylko nadal nie otrzymałyśmy odpowiedzi, co z tą oliwą. Ja zrozumiałam, że marynata jest z soku cytrynowego i skórki, a póżniej zalać podgrzaną oliwą. Ale może się mylę?
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
No w tym sęk, że ja na przykład nie zalewam, tylko mieszam w misce z oczyszczoną i pokrojoną papryką.
Przekładam potem do słoiczków i ew. dolewam po troszkę płynu, który w misce pozostał.
PAsteryzuję na oko
icon_smile.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Ja olej wlewam do słoików na paprykę i dopiero to zalewam marynatą.
daumen.gif


Ale max. 2-3 łyżki na słoik, w życiu tego nie wyjdzie 600 ml, chyba, że na 5 kg papryki
icon_mrgreen.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ale pasteryzowac chyba nie powinno sie na oko. Bo nie chodzi tu o to, by papryka zmiekla QUOTE papryka i tak jest zupełnie miękka, więc tego czasu pasteryzacji nie trzeba tak pilnować
icon_wink.gif
tylko zeby przestala przez rok w sloiku.

Nie wiem co z papryka w oleju, ale znalazlam przepis na bulgarska pieczona papryke w zalewie.

Tylko w zlym miejscu pisalam
fiesgrins.gif


QUOTE Co do tej papryki ta http://www.yumsugar.com/241907 wyglada, jak bulgarska pieczona papryka, ktora uwielbiam. Ale... papryka, ktora kupuje (sprowadzana i sprzedawana w dzialach miedzynarodowych) nie ma w zalewie oleju!
Woda, cukier, sol, ocet i czosnek. Moze dlatego da sie ja tak dlugo przechowywac.

Jak ktos ma taka mozliwosc, to smaczniejsza jest z grila niz z piekarnika.


Mam!
Tu jest przepis na zime http://smittenkitchen.com/2007/05/the-road...le-proficiency/
Robiac zalewe, na ktora ma sie amerykanski przepis nalezy pamietac, zeby ocet podzielic na pol. Nie mamy 10%.