Muhammara*

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
muhammara.JPG

Bardzo smaczny dip pochodzacy z Aleppo w Syrii ale szeroko rozpowszechniony w calym rejonie Lewantu. Nieco zmienilam przepis z Epicurious http://www.epicurious.com/recipes/food/views/Muhammara-10982

Skladniki:

5 czerwonych papryk, upieczonych, ze zdjeta skorka, zmiksowanych na gladko
2-3 zabki czosnku, przecisniete przez praske
2 lyzeczki melasy z granatow
2/3 szklanki bulki tartej - dalam panko, przy zwyklej bulce z pewnoscia zmniejszylabym ilosc
1/3 szklanki drobno posiekanych, podprazonych orzechow wloskich
1/2 lyzeczki kuminu (z pewnoscia mozna dac wiecej, my nie lubimy wiec oszczedni jestesmy
icon_mrgreen.gif
)
1 lyzka ostych platkow z papryki, lub chilli do smaku
4 lyzki dobrej jakosciowo oliwy z oliwek
sol do smaku

Wszystko dobrze wymieszac. Podawac do pieczywa, jako dip do mies i warzyw. Szczerze powiem, ze bardzo mi to smakuje, i mozna z powodzeniem uzywac jako paste na chleb.

SMACZNEGO
 

Załączniki

  • muhammara.JPG
    muhammara.JPG
    253.8 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
O, koniecznie do zrobienia. Jak smakuje i jaką ma konsystencję melasa z granatów? Mnie się udało kupić tylko sos (skład sok + cukier, wyprodukowano w Azerbejdżanie). Moim zdaniem jest nieco zbyt rzadki i chyba za słodki. Claudia Roden pisze, że powinien być robiony z kwaśnych granatów i że często te kupne są właśnie za słodkie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Moja melasa ma konsystencje nieco gestsza niz syrop klonowy, jest kwasna ale ma tez delikatna nute slodyczy. Zawsze mozesz dodac troche soku z cytryny. W oryginalnym przepisie dodaja wlasnie jeszcze sok, ale po sprobowaniu stwierdzilam ze pomine.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
To moje jest rzadsze. Kwaśne jest, właściwie to bardzo smaczne. Kiedyś dodałam do puree z bakłażana i wyszło nieco zbyt słodkie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Kiiri byla szybsza. Tez chcialam wstawic muhammare....

muhammara.jpg

W sumie robie tak samo. Kilka roznic:
dodaję ostrą paprykę pieczoną w strąkach, a nie suszoną
daję więcej orzechow
i nie wiem, ile daje narszarabu, jako ze jest slodkawy, to dodaje soku z citryny albo po prostu wyciskam sok z granatow
 

Załączniki

  • muhammara.jpg
    muhammara.jpg
    243.1 KB · Wyświetleń: 4

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Elka, piekne zdjecie
icon_smile.gif


Ja tylko dodam ze wczoraj resztke muhammary zuzylismy jako pesto do makaronu
icon_mrgreen.gif
Jezeli komus zostanie, to bardzo dobry pomysl na zuzycie dipu
icon_smile.gif
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
A ta bułka tarta jest konieczna? Pełni rolę zagęstnika, tak? Może można zastąpić np. kaszą kukurydzianą, albo czymś innym?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nie, nie jest konieczna. Ja robię tak, bazą są orzeszki ziemne. Trochę okruszków dodaję tylko w ostateczności - można wogóle je pominąć. Bardzo smaczna sprawa
icon_smile.gif



pasta_turecka.JPG

3 łyżki pasty z czerwonej papryki
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki orzeszków ziemnych
2 nieduże przeciśnięte ząbki czosnku
1 łyżeczka cuminu

Olej / okruszki chleba



Orzeszki rozdrobnić na proszek w malakserze lub rozkruszyć drobno np. tłuczkiem do mięsa.
Wymieszać wszystkie składniki dokładnie na pastę.
Jeśli jest za gęsta, dodać odrobinę oleju, jeśli za rzadka, dodać trochę okruszków chleba.
 

Załączniki

  • pasta_turecka.JPG
    pasta_turecka.JPG
    101.5 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
W końcu zrobiłam. Orzechów dałam nieco więcej, a zamiast bułki tartej - posiekany w malakserze świeży chleb. Przepyszne.