Bakłażan na ostro

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,301
4,469
113
Wpisuję, bo robiłam już kilka razy i bardzo mi smakuje, więc może się ktoś skusi...
Przepis pochodzi z książki "Szczypta smaku... Indie".

Składniki:
- 800 g bakłażana (w książce piszą, żeby pokroić na kawałki o długości 4-5 cm, ja pokroiłam najpierw na plastry grubości ok. 1,5-2 cm, mniejsze plastry zostawiłam w całości, większe przekroiłam na pół)
- 400 g dojrzałych pomidorów lub 400 g pomidorów z puszki (wolę te zapuszkowane
icon_wink.gif
)
- świeży starty imbir (kawałek ok. 2,5 cm)
- 6 ząbków czosnku, zmiażdżonych (dałam mniej, bo mam bardzo duże)
- olej do smażenia (ok. 300 ml)
- 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego (jakoś bardziej mi tu pasuje kmin rzymski, więc go używam zamiast kopru)
- 1/2 łyżeczki nasion czarnuszki
- 1 łyżka mielonej kolendry
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka soli

Kawałki bakłażana posolić, odstawić na ok. 30 minut na sicie, a następnie opłukać i osączyć papierowym ręcznikiem (robiłam też bez wstępnego solenia i nie widzę różnicy, więc moim zdaniem można ten krok pominąć). Świeże pomidory sparzyć, obrać ze skórki, posiekać, usunąć gniazda nasienne, a sok zachować. Czosnek, imbir oraz 1/3 porcji pomidorów zmiksować na puree.
Bakłażana smażyć porcjami na rozgrzanym oleju, na średnim ogniu, aż do zrumienienia z obu stron. Osączyć z nadmiaru tłuszczu na durszlaku. Na pozostały na patelni olej (jeśli bakłażany wypiły cały, to oczywiście dolać) wrzucić nasiona kopru (lub kminu rzymskiego) i czarnuszki. Przykryć i pozwolić nasionom popękać. Dolać puree pomidorowe i resztę składników, za wyjątkiem bakłażana. Smażyć, mieszając, 5-6 minut, aż sos zgęstnieje. Następnie włożyć bakłażana, przykryć patelnię, dusić na wolnym ogniu 10 minut.

Dobre zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przechowywać w lodówce, przed podaniem osączyć z nadmiaru tłuszczu.