Pyszny tort orzechowy

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Okazały tort, który zawsze robię na swoje urodziny:

30 dkg mielonych orzechów włoskich
30 dkg cukru
12 jaj
1 szklanka bułki tartej
żółtka utrzeć z 1/2 cukru do białości, dodać orzechy i bułkę (stopniowo, bo będzie bardzo gęste)
Białka ubić na sztywno z resztą cukru. Delikatnie połączyć z masą żółtkowo-orzechową. Piec w dużej tortownicy ok. 45 minut w temp ok.200 stopni. ( teraz jak piekę w nowym piekarniku, to raczej zalecam niższą temperaturę, tak160-180 stopni, żeby się nie spaliło, najlepiej sprawdzić patyczkiem czy upieczone)
Upieczony (najlepiej dzień wcześniej) biszkopt orzechowy przekroić na 3-4 krążki, każdy nasączyć ponczem lub mocną herbatą czy kawą z cytryną, przełożyć dowolną masą. Ja robię masę budyniową, jak do karpatki z dodatkiem kawy. Wierzch udekorować czekoladą, orzechami lub czym kto chce.
tortbiszkopt.jpg

tort_1.jpg
 

Załączniki

  • tort_1.jpg
    tort_1.jpg
    115 KB · Wyświetleń: 16
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A tak wygląda torcik w przekroju:
torcik.jpg

tort_3.jpg
 

Załączniki

  • tort_3.jpg
    tort_3.jpg
    111.3 KB · Wyświetleń: 14
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Mam ślinotok....

Wpadam dziś do Ciebie na kawę, choć wiem, że nie lubisz nieproszonych gości. :mrgreen:
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Kolezanka mnie prosila, bym znalazla jej jakis sprawdzony przepis na tort orzechowy i od razu pomyslalam o Twoim, Beato
icon_smile.gif

Powiedz mi tylko, ta duza tortownica to tak na 26-30 cm?
I jeszcze pytanie odnosnie masy: jaka kawe sypiesz do masy karpatkowej? rozpuszczasz ja wczesniej czy dajesz taka mialka? a moze cappuccino? Ratuj
icon_smile.gif

a i jeszcze jedno, jakby sie kolezance chcialo bawic w samodzielne mielenie orzechow (ma ich mnostwo), to jak powinna to zrobic? w jakiejs maszynce do miesa, jak mak?
gruebel_2.gif

z gory przepraszam za glupie pytania ;)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Cieszę się, że pomyślałaś o moim przepisie
banana.gif

Tortownicę polecam 28 cm średnicy.
Piekłam też w 30 cm i 26cm. Ciasto z tortownicy 26 cm będzie wyższe i da się przekroić na 4 krążki, z tortownicy 28 cm nie pamiętam, a z 30 cm raczej tylko 3 krążki-będzie tort jak na zdjęciu u góry.
Kawę biorę rozpuszczalną i dodaję do niej dosłownie odrobinę wody, tak żeby się dała rozpuścić-ilość kawy to do smaku trzeba dobrać.
natomiast zaskoczyło mnie to zdanie :jakby sie kolezance chcialo bawic w samodzielne mielenie orzechow
icon_eek.gif
- ja zawsze sama mielę orzechy, nie wyobrażam sobie inaczej, a czy w ogóle gdzieś można kupić już zmielone? ja nigdzie nie widziałam a zresztą pewnie jak bym nawet widziała też bym nie kupiła, mielone szybko jełczeją. No ale do rzeczy, orzechy mielę w młynku do orzechów, to jest taki młynek, który ściera je na delikatną mączkę, tarka w maszynce wygląda jak ta najdrobniejsza jarzynowa, więc orzechy są na prawdę starte a nie zmielone-no nie wiem jak to określić. Kiedyś jak moja wysłużona maszynka mi się zepsuła skręciłam orzechy w maszynce do mięsa i wyszło z tego takie ciężkie, tłuste coś, a nie jak zwykle puszysta mączka. Tort wyszedł całkiem dobry ale robiło mi się go znacznie ciężej.
Tak teraz pomyślałam czy w jakimś robocie kuchennym, który ma przystawki do ścierania warzyw nie można by tego zrobić, na tej najdrobniejszej tarce, albo takiej co się na placki kartoflane ściera
gruebel_2.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,624
2,905
113
Taką maszynką do mielenia orzechów i migdałów.
z3061391N.jpg


Wychodza puchate, drobne wiórki. Wlasnie dzis zrobiłam ten tort na jutrzejszą rodzinną uroczystość.
Masa fantastyczna, dodałam rozposzczoną nescę i trzy kieliszki brandy. Jaki w całości napiszę jutro.
icon_razz.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
mam bardzo podobny przepis, u mnie sie to nazywa 'orzechowiec' :
10 jajek
200 g cukru
250 g zmielonych orzechow

bialka ubic na sztywna piane; zoltka ubic z cukrem; nastepnie dodac polowe zmielonych orzechow i dobrze wymieszac, polowe bialek - delikatnie wymieszac, reszte orzechow i reszte bialek - znow delikatnie wymieszac
wlac do natluszczonej tortownicy i wstawic do nagrzanego na 100° piekarnika, podniesc temp. do 160 i piec ok. 40 min.

mozna go rowniez przekladac kremem, ale jako ze my kremow nie lubimy to jemy taki 'sam'
icon_smile.gif
jest fantastyczny :lekki, puchaty, smakowity
nikt nie chce wierzyc, ze sa tam tylko te 3 skladniki
icon_smile.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Też używam blendera do orzechów
icon_mrgreen.gif

A mielone orzechy chyba w Lidlu widziałam
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,353
3,613
113
W Lidlu są mielone orzechy laskowe.

Ja też mielę orzechy specjalną maszynką - wychodzą puszyste i delikatne.
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Dziekuje Wam za pomoc. Jak zwykle Wszystkie jestescie nieocenione
icon_smile.gif

a orzechy kupowalam zawsze mielone, stad to pytanie. w lidlu sa, ale laskowe, o ile pamietam. takie zmielone wychodza taniej nawet.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,624
2,905
113

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja jednak wolę sama zemleć orzechy, jestem wówczas pewna ich świeżości. A moja maszynka ma tę część trącą taką jak pokazała Buka na zdjęciu, tylko moja jest stara, ma żeliwną obudowę , jest przykręcana do blatu jak dawne maszynki do mięsa i ja ją kocham
icon_redface.gif
.
Czekam dziewczyny z niecierpliwością na relacje
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A ja też jestem ciekawa jakie jest bez bułki, może ta bułka to tylko z jakichś względów oszczędnościowych była dodawana
gruebel_2.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
tez sie wlasnie zastanawialam... a moze z bulka on nie opada? bo ten bez bulki troszke sie 'zapada' po wyjeciu z pieca...
jedno jest pewne, wszyscy ktorzy go tutaj sprobowali pytaja 'co to' i natychmiast chca przepis! a ja z duma odpowiadam, ze to polskie
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A jak już odgrzebany ten mój przepis, to dodam tegoroczny mój urodzinowy tort:
tort42a.jpg

tym razem robiony był w tortownicy 26 cm średnicy w zw. z tym był wyższy i dał się przekroić na 4 krążki. Przełożony był śmietankową masą:
tort42e.jpg
 

Załączniki

  • tort42a.jpg
    tort42a.jpg
    39.1 KB · Wyświetleń: 10
  • tort42e.jpg
    tort42e.jpg
    50.9 KB · Wyświetleń: 10