Tort Egipski

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Przepis tu:

http://mojewypieki.blox.pl/2009/05/Tort-egipski.html

Składniki na ciasto:
(ilość na 1 blat)

2 białka
2 łyżki cukru
pół łyżki mąki pszennej
40 g zmielonych orzechów laskowych

Białka ubić na sztywno, dodać cukier i dalej ubijać. Powoli, wsypać mąkę i orzechy, delikatnie wymieszać. Ciasto wlać do wyłożonej papierem tortownicy o średnicy 20 cm (nie mniejszej, tort będzie wysoki). Piec około 15 minut (sprawdzić patyczkiem) w temperaturze 170şC.

Według tego przepisu należy upiec 3 takie same blaty, jeden po drugim, ostudzić.

Składniki na masę budyniowo-maślaną:

10 żółtek
10 łyżek cukru
5,5 łyżek mąki pszennej
2 opakowania cukru waniliowego (po 16 g każde)
340 ml mleka
170 g masła

W garnuszku zmiksować żółtka, cukier, mąkę, mleko, zagotować, mieszając, do zgęstnienia. Ostudzić (najlepiej przykrywając folią, by nie utworzył się kożuch). Masło utrzeć na puszystą masę. Miksować powoli, stopniowo dodając chłodny budyń.

Składniki na masę z bitej śmietany:

340 g śmietany kremówki
200 g + 2 łyżki cukru
120 g podpieczonych orzechów laskowych, posiekanych

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając 2 łyżki cukru.
Orzechy podpiec do zrumienienia, posiekać na małe kawałki.
Cukier (200 g) rozpuścić na patelni lub w garnuszku, poczekać, aż zrobi się karmel
. Działając bardzo szybko wylać karmel na papier do pieczenia, rozsmarować. Jak stwardnieje, połamać na nieduże kawałki (np. wałkiem), uważając, by nie rozdrobnić karmelu na proszek.

Ubitą śmietanę wymieszać z orzechami i karmelem.

Wykonanie:

Na paterze ułożyć 1 blat, na niego część masy budyniowej, na nią cześć ubitej śmietany. Następnie kolejny blat ... itd., kończąc na bitej śmietanie. Trochę masy budyniowej zostawić do posmarowania boków tortu. Ja dodatkowo z boku przyozdobiłam płatkami migdałów. Schłodzić.

Smacznego
icon_smile.gif



too1.jpg

too2.jpg
 

Załączniki

  • too1.jpg
    too1.jpg
    104.1 KB · Wyświetleń: 2
  • too2.jpg
    too2.jpg
    143.4 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
mam spisany przepis na tort egipski z netu. Przymierzałam się kilka razy ale w sumie nigdy go nie piekłam. Może w końcu się zmobilizuję
gruebel_2.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Jean, skopiuj proszę przepis cały bo linki czasem znikają i nikt nie skorzysta z przepisu
fiesgrins.gif


Ja robiłam ten tort latem, a masę na ciasto podzieliłam na 6, a nie na 3 części dlatego jest więcej warstw.

baNOfbVLmHn0NBudmB.jpg
is4eaEgxoYyUl4z5VX.jpg
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Jean, Twój jest ładniejszy i na pewno lepszy, bo w moim te warstwy jednak za cienkie były i nie było czuć osobnych smaków i chrupki wcale nie był.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Piękny!

Ciekawa sprawa, bo ja właściwie identyczny przepis (jeżeli chodzi o składniki) mam na ciasto pt. "Orzechowiec".
Różnica taka, że piekę jeden blat z 3 białek.

Właśnie siedzi w piekarniku.
rofl.gif

 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Nie lubię masy budyniowej, czy jest mocno wyczuwalna?
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
piękny tort!
mniam.gif

a jak się zachowuje karmel w tym kremie? trochę mięknie, czy jest cały czas twardy i szklisty?