Tarta Tatin

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
Do wykonania tej tarty najlepiej jest mieć patelnie z odpinaną raczką.
Około 6 duzych jabłek (1kg) obieramy i kroimy na ćwiartki lub na szóstki. Wykrawamy gniazda nasienne.
Na dno wysypujemy cukier tak aby była równa warstwa, moze byc bialy, brazowy lub mieszany j, jak sie rozpusci dodajemy lyzke masla i mieszamy. Stawiamy na gazie i rozgrzewamy, aż się stopi i powstanie karmel.
Następnie zdejmujemy z ognia, układamy ładnie jabłka i posypujemy cynamonem (choć nie jest to konieczne, ale ja lubię).
Następnie patelnie z jabłkami przykrywamy płatem francuskiego ciasta. Można wylepić brzeg z pozostałości ciasta.
Piec w piekarniku rozgrzanym do ok 180-200 stopni przez mniej wiecej 20 minut, aż ciasto francuskie lekko sie zrumieni. Wyjąć z piekarnika, przykryć talerzem i odwrócić. Jeść z bitą śmietaną lub lodami na ciepło.
Smacznego!!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Iwciu, a zawsze z francuskim ciastem robisz?
Ja kiedys robilam Tarte Tatin, ale pewnie z 5 albo 6 lat temu. I to bya tarta z kruchym ciastem. Chyba... Musze poszukac tego starego przepisu.
A z francuskim sprobuje. Kupuje mrozone, to sie nie urobie... 8)

MzM
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Robiłam wielokrotnie z przepisu podanego przez A. Kreglicką w Wysokich Obcasach, ponoć oryginalny. Mi wychodzi super zawsze, ale wiem, że może byc różnie

Nie zakładam nowego wątku, bo po co. Wklejam tu: >

Tarta Tatin

na podstawie oryginalnego przepisu Confrerie des Lichonneux de Tarte Tatin

125 g masła, 125 g cukru pudru (ja dałam cukier brązowy), 1 kg kwaśnych jabłek,
Ciasto: 1,5 szklanki mąki (200 g), pół kostki masła (125 g),szczypta soli, łyżeczka cukru, lodowata woda

Szybko zagnieść ciasto: mąkę z solą, cukrem, posiekanym masłem. Jeśli jest za suche, dodać trochę wody, rozwałkować, wstawić do lodówki.

W formie do pieczenia rozpuścić masło, dodać cukier i smażyć, aż się zrumieni i powstanie karmel. Obrane, przekrojone na pół jabłka bez gniazd nasiennych ułożyć ściśle na karmelu.

Wstawić do piekarnika (180 st. C) na 15-20 minut (lub smażyć na patelni pod przykryciem).

Wyjąć, ostudzić. Przykryć dokładnie ciastem, wsuwając brzegi do środka formy.

Nakłuć ciasto w kilku miejscach. Wstawić do piekarnika 180 st. C na 15-30 minut, aż ciasto się zrumieni.

Wyjąć i odstawić na kilka minut. Przykryć większym półmiskiem i obrócić do góry dnem, zdjąć z wierzchu formę, w której się piekło, i podawać gorące."
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Lis 27, 2004
3,568
0
0
O, wlasnie, Graz! Ja tez pamietam jak przez mgle, ze tam maslo sie dawalo na spod. No i ciasto chyba takie jak kiedys robilam.
Co nie znaczy ze z francuskim bedzie zla... :roll:

MzM
 

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
Ja podalam przepis, wedlug ktorego robilismy tarte tatin u Kurta Schellera. Nie wiem jak powinno byc poprawnie, czy króche ciasto czy francuskie. Z francuskim ciastem bardzo mi smakuje. Magdo ja tez kupuje mrozone bo mi sie nie chce samemu francuskiego robic.
No i w wersji z ciastem francuskim, przepis jest blyskawiczny
icon_smile.gif
Wcale sie nie urobilam przygotowujac te tarte. Najdluzej trwa chyba obieranie jablek i krojenie na czastki
icon_smile.gif

Potelacm te wersje jako wersje expresowa
icon_smile.gif
 

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Poszperałem w literaturze francuskiej. Tarta Tatin. ta oryginalna to tylko na KRUCHYM cieście.
Bahus
 

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
Ta tarta to zdecydowanie moj najwiekszy hit ostatnimi czasy. Robie ja gdy za moment aja przyjsc goscie i przepieknie wyglada a jak zsmakuje ehh, polecam
icon_smile.gif
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Toć to niebo w gębie Iwciu :lol: :lol: :lol:
Rewelacyjny smak :lol: :lol: :lol: Mnia mniam :lol: :lol: :lol: No i ten wygląd jabłek w tym karmelu obłędny aż ślinka na sam widok leci... :lol: :lol: :lol:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,358
3,622
113
Szukając przepisu na tę tartę zajrzałam do swoich książek z kuchnią francuską i w każdej był inny przepis z różnymi technologiami wykonania, od najprostszej, kiedy wszystko zapieka się jednorazowo bez wstępnego przygotowania karmelu do kilkuetapowej. Zdecydowałam się na przepis mistrza Herme, zmniejszając tylko ilość cukru i masła. Okazało się dziś, że moja modyfikacja jest bardzo podobna do podanego wyżej przez Graz przepisu Kręglickiej, tylko karmel przygotowuje się w rondelku (zaczynając od stopienia cukru, a nie masła), a potem przelewa do formy na tartę. Dłużej też piecze się same jabłka (wg mistrza 50 - 60 minut w 180 stopniach, ja piekłam 40 minut) i całość z ciastem (30 minut, u mnie 25 w 190 stopniach). Po upieczeniu Herme poleca studzić ciasto 3 godziny (ja zostawiłam je na całą noc), a potem umieścić na kilka chwil w kąpieli wodnej, przykryć talerzem i odwrócić, a przed podaniem podgrzać krótko w piekarniku, ponieważ tradycyjnie podaje się ją na ciepło z gęstą śmietaną (ja zjadłam z gęstym greckim jogurtem, mąż wolał śmietanę).

tarta_tatin.jpg tarta_tatin2.jpg

Herme poleca użycie jabłek kompotowych, nie rozpadających się podczas pieczenia. Ja wykorzystałam osiem jabłek golden delicious.
Przed nałożeniem ciasta formę z jabłkami studziłam dziesięć minut na balkonie, a jabłka posypałam kilkoma łyżkami mieszanki tartej bułki i migdałów.
Ciasto dałam swoje, kruche, bo miałam gotową porcję w lodówce (u mistrza Herme jest to ciasto francuskie).
Rozwałkowałam je i nakłułam w wielu miejscach widelcem przed położeniem na jabłkach.
 

Załączniki

  • tarta_tatin.jpg
    tarta_tatin.jpg
    31.7 KB · Wyświetleń: 37
  • tarta_tatin2.jpg
    tarta_tatin2.jpg
    43.2 KB · Wyświetleń: 37
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,358
3,622
113
Dziś już tarta straciła ten piękny karmelowy połysk, więc przed podaniem będę ją smarować galaretką jabłkową i krótko podgrzewać w piekarniku. Jest nas tylko dwoje do konsumpcji, więc będziemy się nią cieszyć jeszcze jutro.
icon_smile.gif

EDIT:
To był dobry pomysł, wyglądała pięknie, a z łyżką wspaniałej śmietany smakowała jeszcze lepiej, niż wczoraj.
Cudownie kruche ciasto i rozpływające się w ustach jabłka....
mniam.gif


tarta_tatin_ze__mietan_1.jpg
 

Załączniki

  • tarta_tatin_ze__mietan_1.jpg
    tarta_tatin_ze__mietan_1.jpg
    32.7 KB · Wyświetleń: 36
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,358
3,622
113
Wyciągam, bo będę ją piec na sylwestra jako towarzystwo do waniliowych lodów.

EDIT 31-12-21
Siedzi w piecu.

EDIT 01-01-22

tarta_tatin_noworoczna.jpg
 

Załączniki

  • tarta_tatin_noworoczna.jpg
    tarta_tatin_noworoczna.jpg
    39.7 KB · Wyświetleń: 40
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,358
3,622
113
Wyciągam, bo chodzi za mną od kilku dni. Muszę sprawdzić, czy dostanę odpowiednie jabłka.