Postny pieróg ziemniaczany

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Doskonałe danie postne, zdrowe, pożywne i tanie. Przepis pochodzi z miesięcznika "Ty i Ja". Oprócz wymienionych zalet, pieróg jest też daniem efektownym, ponieważ na półmisku wygląda bardzo dekoracyjnie.
Składniki na ciasto
1 kg obranych, ugotowanych ziemniaków
2 całe jaja
12 dkg mąki
12 dkg kaszki manny
żółtko lub jajko do posmarowania
sól
masło do smarowania blachy

Farsz z kapusty
1 kg świeżej kapusty
5 dkg masła lub margaryny ( ja brałam masło)
1 spora cebula
2 jaja ugotowane na twardo
kilka grzybków suszonych
sól, pieprz

Zaczniemy od przygotowania farszu. Grzybki myjemy, moczymy i gotujemy w niewielkiej ilości wody. Kiedy miękkie, siekamy je niezbyt drobno. Kapustę drobno kroimy , sparzamy wrzątkiem i odcedzamy. Na maśle lub margarynie przyrumieniamy drobno posiekaną cebulę. dodajemy kapustę i smażymy na małym ogniu, często mieszając. Gdyby kapusta się przypalała - dodajemy nieco wody lub wody zaprawionej wywarem z grzybów. Gdy kapusta miękka, solimy i pieprzymy ją do smaku. Dodajemy też niezby drobno posiekane jaja i przygotowane grzybki. Farsz mieszamy i ochładzamy.
Ciasto przygotowujemy z ugotowanych ziemniaków przetartych przez sito, praskę, albo po prostu zmielonych. Do ochłodzonych ziemniaków dodajemy całe jaja, mąkę, kaszkę mannę i soli do smaku. Wyrabiamy pulchne ciasto, które rozwałkowujemy w formie prostokąta na grubość 1,5 - 2 cm. Ciasto ziemniaczane pokrywamy równomiernie farszem z kapusty, zostawiając większy margines tam gdzie zrolowany brzeg ciasta będzie się kończył. Ciasto z farszem zwijamy, ostrożnie układamy na blasze natłuszczonej masłem, smarujemy po wierzchu żółtkiem albo całym ubitym jajem i pieczemy w nagrzanym do 180 st. piekarniku przez 45 minut.
Do pieroga ziemniaczanego możemy podać esencjonalny sos pomidorowy, albo do popicia barszczyk lub czystą zupę pomidorową