Waniliowe jagodzianki

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Dzięki dużej ilości masła, bułeczki są mięciutkie i pachnące. Ciasto można równiez wyrobić w maszynie do chleba.



zaczyn:
20 g drożdży
1/2 szklanki* mleka
1/2 szkl mąki
1/4 łyżeczki cukru

ciasto:
120 g masła o temp pokojowej
3/4 szkl cukru
3 żółtka
1/2 szkl mleka
cukier waniliowy z prawdziwą wanilią lub olejek waniliowy
1/4 łyżeczki soli
skórka z cytryny (2 łyżki)
3,5 szkl mąki

nadzienie:
jagody (ok. 30 dag)
cukier do smaku (ok. 3/4 szkl - trzeba pamiętać, że jagody po upieczeniu są kwaśne, więc lepiej dać więcej cukru niż mniej)
cukier waniliowy

Drożdże rozpuścić w letnim mleku. Po 3 min. dodać mąkę i cukier i dokładnie wymieszać. Owinąć plastikową folią i zostawić na 30 minut.

W dużej misce ubić masło, dodać stopniowo cukier, następnie zaczyn.
Zmniejszyć obroty miksera i dodawać: żółtka, mleko, wanilię, skórkę, sól i mąkę.
Kiedy ciasto będzie gładkie, wyjąć, uformować kulę i owinąć w plastikową folię wysmarowaną masłem. Zostawić, żeby wyrosło, ok. 40-60 minut.

Następnie podzielić ciasto na 15 części, z każdej z nich zrobić placuszek, wypełnić jagodami wymieszanymi z cukrem i cukrem waniliowym. Uformować bułeczkę, posmarować jajkiem i posypać z wierzchu cukrem.

Piekarnik nagrzać do temp. 180 st. C. Wstawić jagodzianki i piec ok. 30 minut, lub do czasu zarumienienia.

*używam szklanki o pojemności 200 ml
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
jaka fotka apetyczna :shock: :mniam: jutro piekę i ja :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Upiekłam dziś i jestem zachwycona nimi :lol: :lol: :lol: Pyszniuteńkie to mało powiedziane. Do zimnego mleczka podałam i zanim się obejrzałam nie było już nic... a to może oznaczać tylko jedno BOSKO PYSZNE :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dziękuję Lisko ślicznie :knuddel: :bussi: :blume: Będę często teraz je serwować :lol: :lol: :lol:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
przezyly tylko 24 goodziny :mrgreen: :mrgreen: pychotka mmmm
moje ciasto bylo troszke ciensze po upieczeniu niz twoje
dzis je moze znowu zrobie -(jak sily starczy i kuchnia sie schlodzi :mrgreen: tylko 30 tam bylo jak z pracy wrocilam)
dziekuje za przepis ;)
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,670
490
83
ja dziś upiekłam i jak zwykle pyszne ,tylko mi się dołem sok powylewał :evil:
może dlatego ,że długo ciasto rosło,bo ja inną pilną pracę miałam :mrgreen:
Zamiast otartej skórki z cytryny dałam smażoną skórkę pomarańczową ,bo to w domu miałam
Ale jeszcze raz powtórzą pyszne są ,a ciasto super się zawija ,taka plastelina
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
Zrobiłam Zrobilam :banana: :banana: I to juz 2 raz w ciagu tygodnia....i kaza mi jeszcze raz zrobic
icon_razz.gif
:p Wyszły pszniutkie, ciasto jest jak dla mnie akurat nie za slodkie i nie zatwarde Jednym slowem WieLkA PycHa !!!
Dziekuje Lisko :bussi:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Przepyszne.

Ciasto wyrabiałam w maszynie, piekłam nieprzepisowo 15 minut, ale za to z termoobiegiem.
Mój błąd, że niedokładnie, jak się okazało, zalepiłam i sok wypływał.
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
No to zrobione.
icon_smile.gif
Bardzo smaczne.
Ciasto rosło jak szalone i miało fajną konsystencję, dobrze się formowało bułeczki. Acha, ja musiałam dodać o pół szklanki więcej mąki, bo przy przepisowej ilości ciasto było zbyt lejące. Ale to chyba nie nowina, że mąka mące nie równa. ;)
Pachniało w całm mieszkaniu.