Rolada czekoladowo-pomaranczowo-cynamonowa

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
krem czekoladowy :
* 2 pomarancze
* 200g czekolady
* 60 g maki
* 2 zoltka
* 300 ml wrzacego mleka
* 50 ml plynnej smietanki
Ciasto :
* 1 lyzka cynamonu
* 4 jajka + 2 bialka
* 80 g cukru
* 80 g maki
* kawalek maslo wielkosci orzecha

Nastawic piekarnik na 220° .

Oddzeilic bialka od zoltek

Stopic maslo.

Wymieszac 4 zoltka, make, cukier, cynamon i stopione maslo. Ubic pianke z bialek i delikatnie wymieszac z reszta.

Ciasto rozsmarowac na plaskiej blasze (pisze specjalnie, bo sama mam krzywa :/ ) posmarowanej maslem i wysypana maka, piec ok 10 minut.
Po upieczeniu wylozyc ciasto na czysta wilgotna sciereczke, i od razu zwinac .

Pomarancze obrac "do zywego", jedna pokroic w plastry, druga w kostke.

Przygotowac krem czekoladowy : stopic 150 g czekolady, dodac 2 zoltka i make. Doprowadzic mleko do wrzenia, i zalac nim czekolade z przyleglosciami. Gotowac 5 minut, mieszajac.
Schlodzic przez godzine w lodowce.
Kostki pomaranczy wrzucic do schlodzonego kremu, i wylozyc tenze krem na ciasto

Zagrzac plynna smietanke i wylac na resztke czekolady (50 g) polamana w kawalki. Przykryc i poczekac 5 minut, potem wymieszac. Rolade polac powstalym kremem i wstawic na 30 minut do lodowki. Udekorowac plastrami pomaranczy.



Ten przepis tez jeszcze nie testowany, ale mam zamiar w tym roku. Tzn pewnie konkretnie w ten piatek, wiec dam wiesci jak wyszla. Musze tylko pamietac o uraniu jakiejs makzymalnie niekosmatej scierki
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Zapowiada się niezwykle smacznie! Mniam.....
mniam.gif


I błagam - nie wyrzucajcie tego przepisu do niewypróbowanych, bo go potem nie znajdę!
anbetung.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Melmire, ciasto wygląda na biszkopt, więc jeśli rozsmaruje się go na blasze, trudno bedzie go potem odkleić bez uszkodzenia.
Polecam rozsmarowanie ciasta na papierze do pieczenia, który leży na tej blasze. Potem całość przenosi się na ściereczkę papierem do góry. Papier odchodzi bez problemu i ciasto się nie porwie.
icon_smile.gif
. Wypróbowana metoda.
icon_smile.gif


Ciekawy przepis, zwłaszcza krem, na pewno wypróbuję.
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Bedzie wyprobowany w piatek, zdam relacje z operacji. Nigdy jeszcze nie zwijalam rolady, ciekawe czy mi wyjdzie
gruebel_2.gif

Dzieki za podpowiedz MalaMi, moja mama tylko raz w zyciu robila rolade, i niegdy nie udalo jej sie odlepic jej ze scierki,i teraz ma traume, hihihi. Moze mnie uda sie przelamac roladowe przeklenstwo ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Najlepiej zwijać, gdy jest jeszcze lekko ciepła. Tyle, by krem nie popłynął, ale nie zimna, wtedy nie popęka. Będzie dobrze.
wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Melmire - to jeszcze jedno mi się przypomniało - w kwestii odklejania ze scierki
icon_mrgreen.gif


Na pewno się nie przylepi, jeśli ściereczkę posypiesz przedtem cukrem pudrem i lekko rozetrzesz go dłonią- ciastu to nie zaszkodzi.
icon_smile.gif
 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Mała_Mi @ 20 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=639943Melmire - to jeszcze jedno mi się przypomniało - w kwestii odklejania ze scierki
icon_mrgreen.gif


Na pewno się nie przylepi, jeśli ściereczkę posypiesz przedtem cukrem pudrem i lekko rozetrzesz go dłonią- ciastu to nie zaszkodzi.
icon_smile.gif
A wlasciwie to o co chodzi z ta scierka? nie moge po prostu z papieru do pieczenia zwinac?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
gruebel_2.gif


To chodzi o to, że jak to ciasto wylejesz i rozsmarujesz na papierze do pieczenia, i upieczesz, to ono się do niego całkowicie przyklei. I o to chodzi, bo w przeciwnym razie przykleiło by się do blachy. Od papieru trzeba je będzie oderwać.

Więc, jak się juz upiecze, to go siup! na tą wysypaną cukrem pudrem ściereczkę wykładasz.

Ciastem do spodu, papierem do góry. I możesz sobie spokojnie ten papier odrywac od ciasta, przy odrobinie szczęścia odejdzie ładnie cały, a nawet jak się porwie, nie ma problemu, mniejsze kawałeczki tez odskubiesz.
icon_mrgreen.gif


I jak ciasto na tej ściereczce leży, smarujesz je nadzieniem, pozostawiając z jednego brzega nieposmarowany pasek ok. 5 cm (zaraz wstawię rysunek ) , by przy zwijaniu ciasta krem się nie wycisnął.

Teraz zwijasz po mału roladę, uważając by jej nie połamać. uuuuda się!
icon_mrgreen.gif


ROLADA.JPG


Jak widać, ja narysowałam krem malinowy
zahnlos.gif


Oczywiście, zależnie od rozmiaru Twojego ciasta, sama decydujesz, w którą stronę zwijać - czyli czy chcesz mieć jedną, grubszą roladę, czy dłuuugą i cieńszą, czyli 2 po przekrojeniu.
icon_biggrin.gif
 

Załączniki

  • ROLADA.JPG
    ROLADA.JPG
    33.2 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ja zawsze po upieczeniu ciasta 'roluje' je w lekko wilgotna sciereczke, zostawiam tak na 10-15 min. rozwijam, smaruje kremem i ponownie zwijam; ciasto jest wtedy mniej suche i bardziej poddatne na zwijanie; i z pewnoscia wtedy nie peknie
icon_wink.gif
 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
To ide szukac sciereczki
icon_smile.gif
dzieki za wyjasnienia
icon_smile.gif
jak mi sue ida, w przyszlym roku sprobuje zrobic polano cukiernicze, takie z wkladem itp.
 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Zrobiona!
oto uwagi post-produkcyjne

1. ciut ciut za bardzo ja przypieklam, i zamiast ladnie sie zwinac (a w kazdym razie tak jak mi sie wydaje ze zwijac sie powinna) miala pewne tendencje do kanciastosci

2.ciasto pieknie pachnie, i takoz smakuje. mysle ze mozna zamiast cynamonu dosypac lyzke przyprawy do piernika i je "upierniczyc"

3.krem jest genialny. Jest slodko-wytrawny (nie dorzuca sie do niego cukru, a ja robilam z czekolady najczarniejszej jaka udalo mi sie dostac). Konsystencje ma dosc solidna, musle ze doskonale nadawalby sie do przekladania tortu itp, bez wiekszego ryzyka oklapniecia. Dodatek pomaranczy czy czegos innego "soczystego"(np alkoholu?) jest nieodzowny, bo po godzinnym pobycie w lodowce jest bardzo gesty, praktycznie staly.

4 polewa jest bardzo w porzadku, latwa do zrobienia, doskonale sie rozsmarowuje, szybko zastyga i nie traci na kolorze
 

Olga Rove

Member
Paź 6, 2007
3
0
0
ooooo nie! dlaczego nie bylo ostrzezenia dla Tepych Haczek jak ja, ze taki krem z maki bedzie mial konsystencje i smak budyniu a nie kremu????
 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Mowilam w poscie post-produkcyjnym ze bedzie gesty, moze za malo wyraznie.Porownanie z budyniem nie przyszlo mi do glowy, bo moje budynia sa zazwyczaj rzadsze
icon_smile.gif
Faktem jest ze po schlodzeniu, bez dodania jakiegos plynu (w oryginale soczystej pomaranczy w kawalkach) jest sztywny jak nieboszczyk i mozna go chyba nozem kroic
icon_smile.gif