"Niebo i ziemia"

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis o tej niecodziennej nazwie znalazłam w książce Macieja Halbańskiego "Potrawy z różnych stron świata" w kuchni niemieckiej. Proporcje podane są dla 4 osób.
Składniki
60 dkg kaszanki
1 kg ziemniaków
75 dkg kwaśnych jabłek
10 dkg słoniny
cebula
łyżeczka cukru
sól

Ziemniaki i jabłka obieramy, z jabłek usuwamy gniazda nasienne. Gotujemy osobno ziemniaki w posolonej wodzie i osobno w niewielkiej ilości wody jabłka pokrojone w talarki. Ugotowane ziemniaki odcedzamy i dokładnie ucieramy (tłuczemy). Jabłka (bez wody) przecieramy przez cedzak, dodajemy łyżeczkę cukru, mieszamy i miazgę łączymy z ziemniakami, i trzymamy w cieple.
Słoninę kroimy w kostkę, cebulę drobno siekamy. Na stopionej słoninie rumienimy cebulę i przysmażamy z obu stron plastry kaszanki. Podajemy purée ziemniaczano-jabłkowe obłożone plastrami kaszanki, z cebulą i skwarkami. Smaczne, tanie i odmienne od naszych danie obiadowe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
a mnie teraz intryguje jaki to był błąd?
gruebel_2.gif
icon_wink.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Witaj Beatko. Po prostu cukier wsypałam przez pomyłkę (tylko w poście) do gotowania, zamiast wymieszać go póżniej z miazgą jabłkową. Jabłka były kwaśne i żeby zbytnio nie kontrastowały z ziemniakami, trzeba je było troszeczkę dosłodzić. Ot i cały błąd. Namawiam na spróbowanie. Purée ziemniaczano, a właściwie jak Ty wolisz kartoflano-jabłkowe, jest bardzo ciekawe w smaku. Kaszanka też tu pasuje. Takie typowo niemieckie danie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
dzięki za zaspokojenie mojej ciekawości
icon_biggrin.gif

jakoś nigdy nie mogę się przemóc żeby zjeść kaszankę z ziemniakami, ale muszę wypróbować takie piure do czegoś innego, ciekawi mnie smak.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Seniorko, to proste, ale bardo smaczne danie.
Chociaż raczej nie jadam ziemniaków, ana dzisiejszy obiad miałam zaplanowane zupełnie inne danie, to skorzystałam z Twojej propozycji i jak zwykle się nie zawiodłam.
anbetung.gif

Puree ziemniaczano-jabłkowe jest niezwykłe w smaku. Nie gotowałam jabłek, tylko użyłam jesiennych ze słoika (oczywiście domowego przerobu, bez dodatku cukru, bo same w sobie były słodkie).
Kaszanka, której użyłam rozpaćkała się podczas smażenia i danie nie było atrakcyjne wizualnie (stąd brak zdjęcia), ale bardzo bardzo smaczne.
Dziękuję
icon_smile.gif