Chleb na białym winie

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,728
1,116
113
Zdumialam się bardzo, że na cinie nie ma tego przepisu. Więc nadrabiam, bo upieklam go wreszcie parę dni temu.

Kopiuje z bloga Margot:

Chleb na białym winie

Pre-ferment

60 g mąki typu 550
40 g wody
2 g świeżych drożdży
1 g soli

Ciasto właściwe

50 g mąki typu 1100
450 g mąki typu 550
170-200 g wody
130 g białego wina wytrawnego
10 g świeżych drożdży
100 g pre-fermentu
13 g soli

Zaczyn (pre- ferment)
Drożdże rozpuścić w wodzie a potem wymieszać je w misce wraz z mąką i solą. Nakryć to wszystko folią spożywczą
,odstawić w spokojne miejsce i trzymać w temp pokojowej około 2 godz. Potem wstawić do lodówki na całą noc. Nazajutrz wyjąć zaczyn na 30-60 min przed dalszą pracą.

Ciasto

Drożdże rozpuścić w małej ilości wody, do miski robota wsypać obie mąki, resztę wody, zaczyn i rozpuszczone drożdże. Mieszać hakami na najniższym stopniu przez około 4 min. Dodać soli i wyrabiać jeszcze przez 6 min na stopniu drugim, aż do uzyskania elastycznego, gładkiego ciasta. Odstawić na 75-90 min do wyrośnięcia w nakrytej folią misce, w tym czasie można po 30 min ewentualnie rozciągnąć lekko ciasto i z powrotem zostawić do rośnięcia. Jak już ciasto wyrośnie wyjąć je na blat i zwinąć delikatnie w kuleczkę, włożyć do koszyczka do wyrastania chleba i zostawić na 30 min. Po tym czasie wyjąć je na stolnicę i delikatnie wałkiem przycisnąć go tak aby był podzielony na 4 części (taka forma ni to koniczynka ni to krzyż)- ja robiłam innie grubym drutem takim do robótek
Całość ( co jest dosyć ciężkie do zrobienia) włożyć znowu do koszyczka i pozwolić mu jeszcze wyrastać 30-40 min.
Piekarnik nagrzać do 220 C .Spryskać go w środku wodą (para) i piec chleb na dolnej półce przez 20 min, po tym czasie uchylić drzwiczki i wypuścić parę. Po czym zredukować temp do 210 C i piec jeszcze 10-15 min.

Przepis na chleb na białym winie znalazła na 1x umrühren bitteOlasz ,a przetłumaczyła Chomisia z forum Cin cin

chleb_na_winie_cc.jpg

chleb_na_winie_miekisz_cc.jpg

Moje uwagi:

Użyłam drożdży instant - na czubek łyżeczki do pre- ferment i pół łyżeczki do ciasta. Zamiast mąki 1100 dałam żytnią 720.
Po zrobieniu walkiem śladu na kuli i przełożeniu z powrotem do miski ( nie mam koszyka) nie było śladu, więc nacięłam przed pieczeniem.
Ostatnie wyrastanie na desce i na papierze do pieczenia, pod przykryciem miską.
Naparowałam piekarnik spryskiwaczem.
Piekłam 15 min w 230 i 25 w 200 stopniach.
Smaczny jest bardzo i choć bułkowy z wyglądu i struktury, to chlebowy w smaku.

 

Załączniki

  • chleb_na_winie_cc.jpg
    chleb_na_winie_cc.jpg
    38.5 KB · Wyświetleń: 3
  • chleb_na_winie_miekisz_cc.jpg
    chleb_na_winie_miekisz_cc.jpg
    28.8 KB · Wyświetleń: 3

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
Chętnie spróbuję. Mam pytanie o mąkę 1100. Czy to ma być orkiszowa? Nie widziałam nigdzie mąki 1100 innej niż orkiszowa.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
Niestety nie doczekałam się informacji jaka to ma być mąka typ 1100, więc dosypałam semolinę, bo taką miałam w domu.
Zamiast białego wina wlałam taką samą ilość Martini Dry, bo akurat miałam zaczętą butelkę. Też się sprawdziło.
Nacięcia zrobiłam zgodnie z sugestią w przepisie grubym drutem do robótek.

To mój dzisiejszy wypiek:

białe kropki to ślady po dziurkach w durszlaku, w którym chleb wyrastał:
chleb_na_bia_ym_winie.jpg

chleb_na_bia_ym_winie2.jpg

chleb_na_bia_ym_winie4.jpg

Chleb jest bardzo smaczny.
daumen.gif
 

Załączniki

  • chleb_na_bia_ym_winie.jpg
    chleb_na_bia_ym_winie.jpg
    47 KB · Wyświetleń: 3
  • chleb_na_bia_ym_winie2.jpg
    chleb_na_bia_ym_winie2.jpg
    45.5 KB · Wyświetleń: 2
  • chleb_na_bia_ym_winie4.jpg
    chleb_na_bia_ym_winie4.jpg
    81.1 KB · Wyświetleń: 3

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Mój Boże, jaki piękny....
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,728
1,116
113
Hazo!

Piękny i na oko zupelnie inny niz mój.
Podejrzewam, ze roznica tkwi w tym drobnym dodatku - Ty dalaś semoline, ja żytnią.

Mowisz, że drutem robilas znaki? i po 'drutowaniu' z powrotem do durszlaka na resztę rośnięcia?
Przy nastepnym podejściu wypróbuje tę metodę...

W jakich temperaturach pieklas ?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,345
113
qd @ 13 Jan 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1557815Mowisz, że drutem robilas znaki? i po 'drutowaniu' z powrotem do durszlaka na resztę rośnięcia?
Tak, po 30 minutach rośnięcia wyrzuciłam na deskę i bardzo grubym drutem (nr 7,5) przycisnęłam na krzyż prawie do samej deski. Potem przykryłam durszlakiem, szybko odwróciłam deskę z naciętym chlebem i zostawiłam na dalsze rośnięcie.

CYTATW jakich temperaturach pieklas ?
W takich, jak w przepisie, ale wcześniej nagrzewałam kamień prawie 2 godziny w 250 stopniach.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Hazo, twoj chleb jest piekny!