Keczup domowy

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Od dawna szukałam sposobu na zrobienie domowego keczupu. Próbowałam różnych przepisów lecz to, co otrzymywałam, zawsze przypominało jakiegoś rodzaju sos pomidorowy, przecier, relish - lecz nie keczup. Generalnie, keczup to dość skomplikowana sprawa, bo każdy z nas ma od lat wyrobioną opinię, jak powinien smakować "prawdziwy" keczup. Siłą rzeczy, opinia ta bazuje na produktach dostępnych w sklepach, a każdemu odpowiada coś innego. Ulubiony keczup jednej osoby będzie nie do przyjęcia dla innej. Łagodniejszy, ostrzejszy, bardziej lub mniej octowy. Ja "mojego" smaku ciągle szukałam. Potraktowałam to jako wyzwanie
icon_smile.gif
i postanowiałm się nie poddawać. I udało się! Dokładnie tego szukałam - znalazłam keczup, który smakuje jak keczup. Do tego jest prosty w przygotowaniu, nie wymaga ani wielkich poświęceń ani dużej pracy. Za to nagrodą jest ogromna satysfakcja i zdrowy produkt, który można dostosować do włsanych upodobań smakowych. Przepis na podstawie rewleacyjnego bloga Food Wishes. To jest mój smak, mam nadzieję, że zasmakuje i Wam.

DSC_0089.JPG

2 puszki siekanych pomidorów
125 ml cukru
125 ml octu 10 %
1 łyżeczka cebuli granulowanej
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1/2 łyżeczki zmielonej gorczycy
1/2 łyżeczka zmielonego czarnego pieprzu
1 goździk
2 łyżeczki soli

1 łyżeczka soku z cytryny

1. Wszystkie składniki oprócz soku z cytryny umieszczamy w garnku o grubym dnie. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż masa zredukuje się o połowę - ok. 30 minut. Następnie całkowicie studzimy otrzymany sos i ucieramy go blenderem.

2. Otrzymany keczup próbujemy, kiedy jest zimny - w końcu w takiej właśnie temeperaturze najczęściej będziemy go jeść. Na tym etapie możemy dodatkowo doprawić go wg uznania, dodając np. więcej soli, więcej pieprzu czy chili, jeśli chcemy uzyskać pikantny keczup. Jesli postanowimy dodać więcej cukru lub octu, ponownie podgrzewamy całość, by cukier miał szansę się rozpuścić, ocet odparować, a masa miała ponownie właściwą gęstość. Jeśli chcemy dodatkowo zagęścić masę, możemy podczas gotowania dodać łyżeczkę mąki (skrobii) ziemniaczanej, która działa jak naturalny zagęszczacz. Ja nie dodawałam.

3. Ostatnia czynność to przetarcie gotowego sosu przez gęste sito, dzięku czemu będzie on gładki (jak kupny...) i pozbawiony pestek. Dodajemy sok z cytryny i przelewamy keczup do butelki o szerokiej szyjce lub słoika.

Z przepisu, po odparowaniu sosu o połowę, otrzymujemy dokładnie połowę ilości produktu końcowego w stosunku do użytych składników. Z podanych ilości wychodzi zatem ok. 250 - 300 ml keczupu, w zależności od stopnia odparowania.

DSC_0084.JPG

DSC_0087.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0089.JPG
    DSC_0089.JPG
    98.2 KB · Wyświetleń: 6
  • DSC_0084.JPG
    DSC_0084.JPG
    110.6 KB · Wyświetleń: 5
  • DSC_0087.JPG
    DSC_0087.JPG
    91.6 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
O, fakt, powinnam dopisać. Zwykłego, najzwyklejszego octu użyłam, 10 %, takiego, jak do przetworów się daje
icon_smile.gif
.

Edit: możńa oczywiście dać mniej i ewnetualne doprawić później.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzisiaj to zbyt skomplikowane dla mnie. Jutro wychodzę, wiec zaopatrzę się we wszystkie granulaty i będę robiła, bo bardzo lubię. To do jutra. Dobrej nocy.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Mi, napisz ile pomidorow.
Puszki maja bardzo rozne pojemnosci.

Sama robie czasem jesli potrzebuje do marynaty i 'szkoda mi' heinza w takiej ilosci, ale nie uzywam pomidorow. Nie mam przecieraka, a zmielonymi pestkami bedzie gorzki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tak, ja mam Tomatera Primo Gusto, zawartość 40 dkg. Największą trudność miałam z kupieniem granulatów czosnkowo cebulowych. Ale wszystko już mam i biorę się za przetwarzanie. Zdam sprawozdanie z tego, jak wyszło.
icon_lol.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, zastygam w napięciu
icon_redface.gif

Pamiętaj, że kiedy masa ostygnie, zawsze masz możliwość doprawienia jej wówczas dodatkowo do smaku, jeśli czegoś będzie za mało. Tak, że lepiej mniej, niż dać na początku za dużo - mam na mysli zwłaszcza pieprz, ocet i ew. chili.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ufff! Dziękuję za wiadomość, Seniorko, cieszę się!
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
QUOTE (Mała_Mi @ 11 Apr 2013, 09:35 ) index.php?act=findpost&pid=1419478Ker, wydaje mi się, że w Polsce puszki z pomidorami mają jedną wialkość, w każdym razie, innych nigdy nie widziałam.
Nie ma gwarancji, ze gdybym robila to wylacznie w Polsce
icon_wink.gif
a moze ktos inny poza bylby zainteresowany.
Ale masz racje, wlazlam teraz do oryginalnego przepisu(28oz) i lepiej wykorzystac gotowe proporcje niz przeliczac.
Autor ten ketchup przeciera. Macie pomidory bez pestek w puszkach?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie spotkałam takich pomidorów ker. Są albo całe (najczęściej pelati) w soku, albo krojone. Wszystkie z pestkami. Ja, chcąc pozbyć się pestek, przecieram pomidory przez plastikowe sito. Nie miksujuę ich, bo wtedy wychodzą nieapetycznie puchate i zmieniają kolor.
icon_neutral.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Moze zle sa puszki wykonane. Spotkalam sie z tym, jak puszka byla uderzona i najwyrazniej powloka w srodku uszkodzona.
O pomidorach przecieranych w butelkach tez od razu pomyslalam
icon_smile.gif


Dziekuje, Seniorko. Z pestkami sos dla mnie ma goryczke. Mam wrazenie ze po zmieleniu bylby nie do zjedzenia.
Czy do ketchupu tez przecieralas?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,947
452
83
Na pewno zrobie w najblizszym czasie, bomsyn uwielbia keczup. Wolalbym jednak dodac nie granulaty, a swieza cebule i swiezy czosnek. Czosnek granulowany ma dla mnie dziwny smak i nie lubie tego smaku w potrawach.
Dzieki za przepis!