IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

10 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Puszyste drożdżowe na krupczatce, z owocami i kruszonką
Krystyna9
post 23 May 2009, 13:41
Post #1

kucharz-zawodowiec

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 4.258

Załączony plik  dr.o8.JPG ( 119.9K ) Suma pobrań: 70

Drożdżowe z owocami i kruszonką

Ciasto:

* 3 szklanki + 6 łyżek mąki krupczatki
* 1 szklanka ciepłego mleka,
* ok. 1/2 szklanki cukru,
* cukier wanilinowy,
* 2 jajka
* 1 żółtko ( białko zostawiamy do posmarowania),
* 150 g masła (roztopione)
* 42 g drożdży

Z mleka, drożdży , 1 łyżki cukru i 6 łyżek mąki robimy zaczyn i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Jajka , żółtko i pozostały cukier oraz cukier wanilinowy należy dobrze wymieszac, tak aby cukier się rozpuścił. Do miski wsypac 3 szklanki mąki, dodac szczyptę soli, ubite jajka i wyrośnięty zaczyn. Wymieszac (robiłam to mikserem ręcznym - świderkami), do połączenia się składników. Teraz stopniowo dodajemy rozpuszczone ale chłodne masła i ciągle wyrabiamy mikserem (na najwyższych obrotach u mnie). Po ok. 5 minutach ciasto już odchodzi od ścianek miski. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia (piekarnik z włączoną żarówką). U mnie po 40 minutach, zaczęło już wyłazic z dużej michy.
Ciasto przełożyc do foremki (24x36 lub odrobinę większej), troszkę przy tym ugniatając. Posmarowac pozostałym białkiem i ponakłuwac widelcem.
Teraz już można wyłożyc owoce. U mnie był rabarbar i truskawki mrożone (świeże na pewno lepiej się sprawdzą).
Całośc posypujemy kruszonką:

* 1/2 szklanki mąki krupczatki
* 1/2 szklanki cukru
* ok. 60-70 g masła

Zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 - 30 minut (czekałam tylko ok. 10) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy ok. 40 - 50 minut.

A teraz już możemy jeśc. Smacznego

Załączony plik  dr.o9.JPG ( 121.62K ) Suma pobrań: 126
Go to the top of the page

+Quote Post
Maraa
post 23 May 2009, 19:35
Post #2

czeladnik

Użytkownik nr: 8.429

Krystyno, ależ apetycznie wygląda ta drożdżówka, koniecznie do wypróbowania! lecker.gif

+Quote Post
Krystyna9
post 23 May 2009, 20:04
Post #3

kucharz-zawodowiec

Dzięki Maraa bussi.gif
Rano upiekłam i teraz, po placku pozostało tylko wspomnienie. Nawet moja teściowa, która nie jest skłonna mnie chwalic, rozpływała się w zachwytach. I zamiast zwyczajowego jednego kawałka, to zjadła cztery kawały.

+Quote Post
Bea73
post 23 May 2009, 20:41
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 4.174

Cos pieknego Krystyno! Mam wszystkie skaldniki w domu, tyle tylko, ze aktualnie nie moge za bardzo w kuchni przebywac icon_sad.gif

+Quote Post
Krystyna9
post 24 May 2009, 07:34
Post #5

kucharz-zawodowiec

CYTAT(Bea73 @ 23 May 2009, 21:41 ) *
Cos pieknego Krystyno! Mam wszystkie skaldniki w domu, tyle tylko, ze aktualnie nie moge za bardzo w kuchni przebywac icon_sad.gif

Dziękuję Bea bussi.gif
Już wiem dlaczego nie możesz przebywac w kuchni. Bardzo Ci współczuję knuddel.gif . Nie dośc że pech, to jeszcze bolesny. I wakacji też żal.

+Quote Post
samanta
post 24 May 2009, 15:39
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 5.092

Właśnie upiekłam ale nie z owocami tylko z rodzynkami i wyrobiła za mnie maszyna do chleba, drożdże suche Oetkera 1,5 torebeczki. Ciasto-cudo, puszyste i miękkie, pięknie pachnie, a współpraca z maszyną powoduje, że prawie samo się zrobiło. A, i wsadziłam do piekarnika dosłownie chwilę po włączeniu go, czyli jeszcze rosło kiedy piekarnik sie nagrzewał. Po 20 minutach było gotowe. Ostatnio tak postępuję z plackami drożdżowymi i bardzo mi się ten sposób podoba. Gdybym poczekała z pokrojeniem ciasta , byłoby widać jaką ma fajną strukturę, ale nie poczekałam bo lubię takie jeszcze bardzo ciepłe ciasto.
Blacha 24,5 x 40 cm, dość wysoka.
Załączony plik  dro_d_owe_Krystyny_ale_z_rodzynkami_blacha.JPG ( 137.86K ) Suma pobrań: 30

Załączony plik  dro_d_owe_Krystyny_ale_z_rodzynkami_kawa_ek.JPG ( 70.93K ) Suma pobrań: 12

A tutaj spód ciasta, idealnie upieczony po 20 minutach.
Załączony plik  dro_d_owe_Krystyny_ale_z_rodzynkami_sp_d.JPG ( 115.38K ) Suma pobrań: 13

+Quote Post
Krystyna9
post 24 May 2009, 18:12
Post #7

kucharz-zawodowiec

CYTAT(samanta @ 24 May 2009, 16:39 ) *
A, i wsadziłam do piekarnika dosłownie chwilę po włączeniu go, czyli jeszcze rosło kiedy piekarnik sie nagrzewał. Po 20 minutach było gotowe. Ostatnio tak postępuję z plackami drożdżowymi i bardzo mi się ten sposób podoba. Gdybym poczekała z pokrojeniem ciasta , byłoby widać jaką ma fajną strukturę, ale nie poczekałam bo lubię takie jeszcze bardzo ciepłe ciasto.
Blacha 24,5 x 40 cm, dość wysoka.

Pięknie wygląda. Spód widac cudnie wypieczony. Następnym razem ja też spróbuję Twojej metody.

+Quote Post
samanta
post 24 May 2009, 18:15
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Krystyna9 @ 24 May 2009, 19:12 ) *
Pięknie wygląda. Spód widac cudnie wypieczony. Następnym razem ja też spróbuję Twojej metody.

Metoda wynikła kiedyś z konieczności a że na ogól tak właśnie postępuję z chałkami to kiedyś zaryzykowałam tez i z drożdżowym plackiem no i teraz już od pewnego czasu zawsze tak robię.
Piecze się też o wiele krócej.

+Quote Post
Maraa
post 25 May 2009, 12:06
Post #9

czeladnik

Użytkownik nr: 8.429

CYTAT(samanta @ 24 May 2009, 16:39 ) *
Właśnie upiekłam

Samanto, ale Ty szybka jesteś! icon_smile.gif Pięknie Ci wyrosło to ciasto, ja pewnie też zrobię je w tym tygodniu z truskawkami.

+Quote Post
gatita
post 25 May 2009, 14:30
Post #10

uczeń

Użytkownik nr: 13.494

Ależ mi narobiłyście smaku !!!! ja też ciasto wyrabiam w maszynie, rośnie wtedy lepiej. Ale z tym wsadzaniem do piekarnika tak szybko jeszcze nie testowałam, czas to zrobić !

+Quote Post
samanta
post 25 May 2009, 16:40
Post #11

kucharz 3 gwiazdek

Moje wyrastało 1 raz w maszynie a potem wyjęte na blat i przegniecione , ułożone w formie powędrowało do piekarnika z włączona tylko żarowką na czas wyrastania. Wyrośnięte wyjęłam, podkręciłam prund do 180 stopni, szybciutko posmarowałam bialkiem i posypałam kruszonką i wróciło do piekarnika. Temperatura rosła, ciasto też a po 20 minutach było gotowe.
Metodę tę wynalazłam z powodu piekarnika który mnie wkurza, raz piecze tak że jednym bokiem przypala spód a środek pozostaje niedopieczony, drugi raz jeszcze jakiegoś psikusa wywinie, a tak to jak dotąd sposób sprawdza się bardzo dobrze, piecze się w miarę równo i szybko, przynajmniej wtedy kiedy piecze się drożdżowe. Czyli często.
A kruszonki mam jeszcze na 2-3 placki, bardzo dobrze przechowuje się w zamrażarce , potem tylko myk placka a kruszonka gotowiutka.

+Quote Post
Siostra_Ducket
post 26 May 2009, 09:23
Post #12

czeladnik

Użytkownik nr: 21

ile mniej wiecej owocow dajecie? ile szklanek?
pytam bo nie mam pojecia a wolałabym nie przegiac ;)

+Quote Post
Krystyna9
post 26 May 2009, 09:33
Post #13

kucharz-zawodowiec

U mnie rabarbaru było dosyć gęsto. Miałam cztery laski rabarbaru, pokrojone na centymetrowe kawałki. Do tego dorzuciłam kilka (może 10) truskawek (były mrożone), przekrojonych na połówki.
Na szklanki to trudno mi powiedzieć, bo ja kroiłam obrany rabarbar od razu na placek.

+Quote Post
Siostra_Ducket
post 26 May 2009, 12:32
Post #14

czeladnik

juz mam jakies pojecie ;) i rabarbar i krupczatke. jutro lub pojutrze pieke. juz nie moge sie doczekac icon_smile.gif

+Quote Post
Joanna
post 27 May 2009, 10:29
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

Ktoś mi już kiedyś polecał krupczatkę do ciast drożdżowych (i pierogów!), ale nie chciałam wierzyć, że się sprawdzi. A jednak.... icon_smile.gif mniam.gif

+Quote Post
duende
post 27 May 2009, 10:36
Post #16

szef kuchni

Użytkownik nr: 9.634

zachęciłyście mnie, spróbuję dzisiaj upiec jak nie padnę po pracy icon_smile.gif
a jak mi wyjdzie, to powtórzę jutro by córci na piknik przedszkolny zanieść icon_smile.gif

+Quote Post
Siostra_Ducket
post 27 May 2009, 13:52
Post #17

czeladnik

wlasnie wyciagnelam z piekarnika, wyszly mi troche karpaty ;)

zaraz rozkroje i zobacze, jak ma sie w srodku ;)

+Quote Post
Margot
post 27 May 2009, 13:54
Post #18

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

piękne te drożdżówki
Ja często do drożdżowego ciasta ( chlebów tez ) dodaję krupczatkę ,czasami jest to pół na pół

+Quote Post
Krystyna9
post 27 May 2009, 13:57
Post #19

kucharz-zawodowiec

o kurcze, faktycznie karpaty. Nie wiem co mogło być przyczyną gruebel_2.gif Ja swoje kawałki rabarbarowe, tak trochę wepchnęłam w ciasto. Zresztą, nie pierwszy raz go piekłam i wychodziły co najwyżej świętokrzyskie górki icon_wink.gif

+Quote Post
Lud_
post 27 May 2009, 14:01
Post #20

uczeń

Użytkownik nr: 9.193

CYTAT(Siostra_Ducket @ 27 May 2009, 14:52 ) *
wlasnie wyciagnelam z piekarnika, wyszly mi troche karpaty ;)

zaraz rozkroje i zobacze, jak ma sie w srodku ;)

CYTAT(Krystyna9 @ 27 May 2009, 14:57 ) *
o kurcze, faktycznie karpaty. Nie wiem co mogło być przyczyną gruebel_2.gif Ja swoje kawałki rabarbarowe, tak trochę wepchnęłam w ciasto. Zresztą, nie pierwszy raz go piekłam i wychodziły co najwyżej świętokrzyskie górki icon_wink.gif

Wydaje mi się, że karpaty u Siostry są w tym miejscu, gdzie nie ma owoców/kruszonki, tam ciasto zazwyczaj najbardziej rośnie... gruebel_2.gif

+Quote Post

10 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 18th October 2018 - 17:13