Pissaladiere (focaccia prowansalska)

Lis 27, 2004
3,568
0
0
Pissaladiere

Imie dziwaczne. A chodzi o rodzaj “focacci” z cebula z dodatkiem tradycyjnej konserwy zwanej “pissalat” robionej z ryb i ziol. Uwspolczesniony przepis na “pissalat” dzis powszechnie stosowany przewiduje anchois i swieze liscie tymianku.
Jest to typowe danie z Prowansji.

Na ciasto:
350 g maki
60 ml wody
1 male jajko
7 g swiezych drozdzy
2 lyzki oliwy extravergine
sol

Do nadzienia:

700 g cebuli
3 zabki czosnku
garsc swiezego tymianku (jakby co uzyc suchego, oczywiscie w mniejszej ilosci)
6 filecikow anchois w oliwie
3 lyzki oliwy extravergine
100 g czarnych oliwek (w oryginalnym przepisie oliwki odmiana nicejska, ale zastapic mozna byle jakimi ze sloika lub z puszki)

Z podanych skladnikow wyrobic ciasto, zaczynajac od rozpuszczenia drozdzy w letniej wodzie i zagniecenia maki z jajkiem i oliwa. Potem stopniowo dolewac wode z drozdzami. Wyrabiac dlugo i energicznie. Wyrobione ciasto odstawic do wyrosniecia nakryte scierka.
Na koniec wylozyc na omaczona stolnice i rozwalkowac na placek wielkosci formy do zapiekania (okraglej) jaka posiadamy. Kazda forma do tart sie nada.
Wysmarowac forme oliwa, ulozyc w niej rozwalkowane ciasto, podziobac widelcem.
W szklance rozmieszac pare lyzek wody z 2 lyzkami oliwy i 1 lyzeczka soli i pomalowac ta mikstura ciasto. Odstawic do wyrosniecia na 30 minut.

Obrane i pokrojone w plasterki cebule wylozyc na patelnie, na ktorej jest oliwa. Wymieszac by pokryly sie oliwa i dusic na malym ogniu az stana sie przezroczyste. Lekko posolic. Wylozyc na ciasto, posypac tymiankiem i czosnkiem w plasterkach.
Na wierzchu ulozyc “promieniscie” filety anchois, posypac oliwkami bez pestek.
(Oliwki nicejskie sa malutkie. Jesli uzywamy innej odmiany, wypestkowac i pokroic na polowki lub cwiartki.)

Piec w temp. 220 stopni na srodkowym pietrze piekarnika przez okolo 20 minut. Sprawdzac czy ciasto upieczone wbijajac noz – ma wyjsc czysty, nie obklejony ciastem.

Wariant: oliwki i anchois mozna ulozyc na wierzchu takze dopiero po upieczeniu.
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,270
221
63
Przygotowałam Pissaladiere z okazji II Tygodnia Kuchni Francuskiej.
Smakowało nam, ale musiałam nieco zmienić proporcje składników na ciasto, bo z tych zgodnych z przepisem nijak mi się nie chciało zagnieść (dodałam ok. 100ml wody i 4-5 łyżek oliwy). Surowe ciasto było bardzo zbite i twarde, trochę się bałam jak wyjdzie. Na szczęście, po wyrośnięciu u upieczeniu okazało się, że jest w porządku - krócej pieczone było miękkie, a dłużej podpieczone fajnie chrupało.
W całości:
pissaladiere3.jpg
I w kawałku:
pissaladiere2.jpg
 

Załączniki

  • pissaladiere3.jpg
    pissaladiere3.jpg
    61.7 KB · Wyświetleń: 7
  • pissaladiere2.jpg
    pissaladiere2.jpg
    53.7 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator: