przepisy szybkowarowe

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Przepisy pochodza z mojej szybkowarowej instrukcji obslugi, czesc ich wyprobowalam, czesc nie.
Biorac pod uwage ze te wyprobowane wyszly swietnie, uznaje ze te niewyprobowane tez sa dobre.


Wiec po kolei, na debiut


Ryz zwykly

300 g ryzu
2 litry wody
sol

Wode posolona zagotowac, wrzucic ryz, zamknac szybkowar. Kiedy zaczyna wydobywac sie para, zmniejszyc ogien do minimum i gotowac 7 minut.
Prosze sie nie smiac z przepisu na ryz, wcale nie jest latwo doswiadczalnie ustalic ile trzeba wody i ile sie gotuje.
cheers.gif


Ryz pilaf

300 g ryzu
3 lyzki oliwy
3 szklanki bulionu
sol, pieprz

Gotowac jak wyzej.

Warianty ryzu pilaf

ryz madras - przed gotowaniem dodac do ryzu rodzynki
risotto piemontaise - pod koniec gotowania dodac 50g tartego parmezanu
risotto z owocami morza - przed ugotowaniem dodac szczypte szafranu i 200g owocow morza (moga byc mrozone).Uzyc bulionu rybnego.
ryz po indyjsku - przed ugotowaniem dodac tarte jablko i szczypte curry


Ziemniaki po nicejsku

1 kg malych ziemniakow
1 zielona papryka
4 lyzki oliwy
2 cebule
3 zabki czosnku
1 puszka pomidorow
1 filizanka wody
origano
sol, pieprz
ew.czarne
oliwki

Ziemniaki obrac. Pomidory odcedzic i grubo pokroic. Papryke i cebule pokroic w male kawalki.Posiekac czosnek.
Rozgrzac tluszcz, podsmazyc na nim ziemniaki ciagle mieszajac, dorzucic cebule, poczekac az sie zazloci, i dorzucic papryke, pomidory i origano. Posolic, popieprzyc. Dodac wode i zamknac.
Kiedy zacznie parowac, zmniejszyc ogien i gotowac 12 minut. Otworzyc i podawac z posiekanymi oliwkami

Schab

800 g schabu bez kosci
2 zabki czosnku
1 cebula
galazka tymianku, lisc laurowy
lyzka oleju
2 szklanki wody
sol, pieprz

Schab nadziac czosnkiem.
W szybkowarze rozgrzac olej i obsmazyc na nim schab ze wszystkich stron. Posolic, popieprzyc.
Dodac pokrojona na kawalki cebule, zrumienic. Dodac tymianek i lisc laurowy. Zalac woda, zamknac.
Jak zacznie parowac,zmniejszyc ogien do minimum i gotowac 30 minut.

Wieprzowina w miodzie.


1kg karkowki wieprzowej pokrojonej w kostke.
100g boczku w kosteczke
1 cebula
1 lyzka maki
1 lyzka oleju
2 lyzki miodu
1 szklanka czerwonego wina
1 szklanka wody
galazka tymianku
lisc laurowy
4 liscie szalwi
sol, pieprz

Cebule obrac i posiekac. W szybkowarze rozgrzac tluszcz, obsmazyc na nim miesko (ma sie zarumienic) i posypac je maka. Dodac boczek, cebule i jeszcze podsmazyc. Przyprawic, dodac miod. Zalac woda i winem, zamknac.
Kiedy zacznie parowac zmniejszyc ogien i gotowac 18 minut.

Potrawka(?) z indyka

1 kg udzca indyczego w kawalkach.
1 duza cebula
125 g pieczarek w plasterkach
2 lyzki maki
50 g masla
2 filizanki bulionu z kury
1 filizanka smietany
sol, pieprz

Posiekac cebule.
Tluszcz rozpuscic w szybkowarze, podsmazyc miesko. Dodac cebule, posypac maka i wymieszac. Wlac bulion, wsypac pieczarki, dobrze wymieszac. Przyprawic. zamknac.
Gotowac (po okazaniu sie pary) 15 minut na malym ogniu.
Po otworzeniu szybkowaru dodac smietane, lekko podgrzac i podawac.

Warianty:
Mozna wymienic indyka na 800g lopatki cielecej, zalac w miare mozliwosci bulionem z cieleciny.
Mozna zastapic jagniecina, i zalac czysta woda.
I rzecz jasna zamiast indyka moze byc kura.

Kurczak po baskijsku
(moj osobisty przeboj)

1 kura w kawalkach albo 4 udka
1 duza puszka pomidorow bez skorki
2 papryki (najlepiej czerwona, albo czerwona+zielona)
3 cebule (w oryginale szalotki)
2 lyski olicy
5 lyzek maki
1 filizanka bialego wytrawnego wina
sol, pieprz

Cebule obrac i posiekac. Papryki wypatroszyc i pokroic w paski. Przyprawic i oproszyc maka kurze udka.
W szybkowarze rozgrzac oliwe, zrumienic na niej kurczaka. Dorzucic cebule i papryke ciagle mieszajac, potem pomidory wraz z ich sosem. Przyprawic, zamknac.
Kiedy zacznie gwizdac, zmniejszyc ogien i gotowac 15 minut.
Podawac posypane natka pietruszki.

Uff, reszta jutro
icon_wink.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif


Kurczak pierwszy w kolejce stoi
icon_mrgreen.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
polecam rowniez, choc to drogie danie
Boeuf Bourguignon

pieczarki mozna dodac do szybkowara po pol godzinie gotowania i PRZESTUDZENIU, zeby sie nie poparzyc para. Ja wole bez pieczarek
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Pewnie nie będe oryginalna ale szybkowar jako gar solidny, z grubym dnem i aluminiowy służy mi niejednokrotnie jako rondel. Mam dwa szybkowary, mówie teraz o tym mniejszym. Duży jest na 4 kg buraków.

Robie w nim pieczeń wołową.

Ładny kawałek wołowiny obsmażam na bardzo gorącym smalcu. Dodaje dwie pokrajane cebule, obsmażam.
Zalewam wodą, w której od poprzedniego dnia moczyły sie 4 grzyby suszone, dodaje listek laurowy, pieprz,ziele angielskie (dwa ziarna) i kostke rosołu grzybowego. Zamykam szybkowar na około godzinę.
Sos doprawiam po wyjęciu liścia i ziela. Jedynie w ten sposób jestem w stanie zrobić pieczeń wołową (lubiana w mojej rodzinie) bez uciekania sie do imadła i piłki do drewna, żeby ja pokrajać na porcje ....
dump.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Melmire, ponieważ nie chciałabym dzielić wątku, a zgodnie z zasadami przepisy powinny się znaleźć w odpowiednich dla nich działach, to czy mogłabyś umieścić raz jeszcze każdy przepis w odpowiednim dziale z dopiskiem w tytule np. szybkowar czy w szybkowarze, tak żeby łatwiej było potem znaleźć dany przepis? To nie powinno zająć Ci dużo czasu bo możesz skopiować stąd i wkleić. Mam nadzieję że nie obrazisz się że tak porządkuję ale inaczej te przepisy przepadną dla osób szukających w dziale Przepisy, szkoda ich po prostu. A jeśli nie masz czasu to ja mogę to zrobić ale nie wiem czy mogę, bo to Ty je podałaś
icon_smile.gif

Chyba że macie inne propozycje co do umieszczenia tych przepisów? Nie mamy niestety działu szybkowarowego ale może gdzieś indziej to by pasowało?
 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
dziunia @ 13 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=394018Melmire, ponieważ nie chciałabym dzielić wątku, a zgodnie z zasadami przepisy powinny się znaleźć w odpowiednich dla nich działach, to czy mogłabyś umieścić raz jeszcze każdy przepis w odpowiednim dziale z dopiskiem w tytule np. szybkowar czy w szybkowarze, tak żeby łatwiej było potem znaleźć dany przepis? To nie powinno zająć Ci dużo czasu bo możesz skopiować stąd i wkleić. Mam nadzieję że nie obrazisz się że tak porządkuję ale inaczej te przepisy przepadną dla osób szukających w dziale Przepisy, szkoda ich po prostu. A jeśli nie masz czasu to ja mogę to zrobić ale nie wiem czy mogę, bo to Ty je podałaś
icon_smile.gif

Chyba że macie inne propozycje co do umieszczenia tych przepisów? Nie mamy niestety działu szybkowarowego ale może gdzieś indziej to by pasowało?
Tak jest szefowo!
Wklepie reszte, a potem podziele na odpowiednie dzialy, ok?
 

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Kotlety wieprzowe po lyonsku

5 kotlety wieprzowe
800 g ziemniakow
2 cebule
2 posiekane zabki czosnku
2 szklanki wody
tymiankek
sol
pieprz

Do szybkowara wrzucic ziemniaki pokrojone w kostke, cebule w kawalkach, czosnek, tymianek , sol i pieprz.Dobrze wymieszac. Zalac woda tak zeby pokryla ona ziemniaki. Na wierzchu polozyc przyprawione kotlety. Zamknac.
Od momenty parowania gotowac 15 minut na malym ogniu.


Wieprzowina z porem

500 g schabu pokrojonego w drobne, dlugie kawalki (moze byc inny kawalek "chudej" wieprzowiny)
100 g boczku w drobna kostke
750 g bialej czesci pora (poszatkowanej)
1 lyzka oliwy
1,5 filizanki bulionu z kury
sol,pieprz

W szybkowarze rozgrzac oliwe, wrzucic boczek i wieprzowine. Podsmazyc do zazlocenia. Dodac pora. Zalac bulionem, przyprawic, zamknac.
Od momentu parowania gotowac 15 minut na malym ogniu.

Kurze udka po azjatycku

4 kurze udka (moga byc mrozone)
400 g mrozonej mieszanki azjatyckiej
2 lyzki oleju sezamowego
2 lyzki sosu sojowego
przyprawa piec smakow (lub inna azjatycka wg smaku)
1 filizanka wody

W szybkowarze rozrzac olej sezamowy i zazlocic na nim kurze udka. Polac sosem sojowym. Wrzucic mrozonke i przyprawic. Wlac wode, zamknac.
Od momentu parowania gotowac 19 minut.

Wariant : mozna dac krolicze udka i mrozonke "wiejska" (z grzybami, ziemniaczkami itp), sos sojowy zastepujac bialym winem.

Losos curry na szpinakowym lozku

4 kawalki mrozonego lososia
400g mrozonego szpinaku w galazkach
1 szklanka smietany
1 szklanka wody
1 lyzka curry
sol, pieprz

W szybkowarze ulozyc szpinak, smietane i curry.Przyprawione kawalki lososia polozyc na wierzchu. Zamknac, i od momentu parowania gotowac 10 minut.
wariant : mozna zastapic szpinak szczawiem.

Zupa pomidorowa

1 kg pomidorow
200g marchewki
1 cebula
1 lodyga selera naciowego
60 cl bulionu z kury
sol, tymianek, lisc laurowy,
pociete listki bazylii

Pomidory obrac i oczyscic z nasion, podziabac w kostke. Marchewki zetrzec. Posiekac cebule i selera.
Do szybkowara wlozyc wszystkie warzywa i przyprawy. Zalac bulionem, doprawic do smaku.
Zamknac, i od momentu zamkniecia gotowac 10 minut.
Podawac z bazylia.

Chlodnik ogorkowy

500 g ogorkow
2 pomidory
4 zabki czosnku
2 cebule (lagodne)
2 lyzki oleju
4 lyzki octu balsamicznego
1,5 l wody
galazka tymianku
sol, pieprz

Ogorki przekroic wzdluz, wybrac nasiona. Pokroic w mala kostke. Pomidory obrac i wypatroszyc, pokroic w kostke. Cebule i czosnek drobno posiekac.
W szybkowarze rozgrzac tluszcz, wrzucic 3/4 ogorka, cebule i czosnek. Lekko "zeszklic" na malym ogniu. Zalac woda, dodac tymianek. Doprawic, zamknac i gotowac od momentu parowania przez 5 minut. Otworzyc, wylowic tymianek i zmiksowac z dodatkiem octu. Schlodzic w lodowce przez 2godziny. Przed podaniem dodac reszte ogorka i pomidory.

Zupa krem z dyni (przepis na czasie)

1,2 kg dyni
1 por (biala czesc)
30 g masla
2 lyzki smietany
60 cl wody
sol, pieprz

Dynie obrac i pokroic w kostke.
W szybkowarze na masle zeszklic drobno pokrojonego pora, ale tak zeby sie nie zrumienil.
Dodac dynie, wode, sol i pieprz.
Zamknac i od momentu parowania gotowac na malym ogniu przez 7 minut.
Otworzyc, zmiksowac, dodac smietane . Podawac zupe goraca, chetnie z grzankami
icon_smile.gif


Rosol wolowy z makaronem nitka

800g wolowiny z koscia
1 cebula z wbitym gozdzikiem
100g makaronu nitki
1 por
1 marchewka
1 lodyga selera naciowego
2 litry wody
tymianek, lisc laurowy
sol, pieprz

Pora, marchewki i lodyge selera umyc i przekroic na pol.
W szybkowarze zalac woda mieso. Zagotowac, zebrac piane. Dodac warzywa, cebule i przyprawy. Doprawic do smaku, zamknac. Gotowac od momentu parowania przez 54 min na malym ogniu.
Otworzyc, wylowic mieso i warzywa. Rosol przecedzic , wlac z powrotem do szybkowara, dodac makaron i gotowac na malym ogniu przez 10 minut (tzn.tyle ile przewiduje instrukcja makaronu).

Na podobnej zasadzie robi sie rosol z kury (jakby ktos sie nie domyslil
icon_wink.gif
). Uwaga, jest to wersja francuska rosolu (bez selera i pietruszki) wiec smak moze byc inny niz zwykle. Wrzuccie lepiej pietruszke
icon_wink.gif



uff, koniec klepania na dzis, ide wrzucac przepisy do opdpowiednich dzialow jak nakazano
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Podciągam do góry
icon_mrgreen.gif


Szukam właśnie dań do wypróbowania w szybkowarze. Probującą, czyli głównym testerem będzie mama. Macie w zanadrzu jeszcze jakieś smakowite potrawy?
A może cenne rady
icon_wink.gif
?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Żeby na wszelki wypadek nikogo w kuchni nie było
icon_wink.gif
 

Eliza

Member
Paź 25, 2006
16
0
0
A buraki ile czasu gotować?
Bo ja gotuję tony buraków, zawsze robię to w dwóch wielkich garnkach, gotowanie trwa strasznie długo, a mama ma szybkowar i go nie używa - może ja wypróbuję.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Też nie mam do buraków cierpliwości i zawsze gotuję je w szybkowarze. Od zawrzenia, tzn. od momentu wydostawania sie pary z zaworu, gotuję 8 minut. Potem gar pod kran i jak sie rozszczelni, otwieram i sprawdzam. Jak sie okażą jeszcze twarde, bo moga być naprawdę duże, to jeszcze na 2-3 min. Tak samo gotuje kapustę w ćwiartkach na łazanki (7 minut) oraz kiszoną na kapusniak (10 min.).
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Buka, masz jeszcze jakies patenty szybkowarowe
anbetung.gif
fiesgrins.gif
?
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Akulka @ 16 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=676102Hyhyhy.... No raz Ci się 'zdarzyło' i od tamtej pory nadal uzywasz, czyż nie?
fiesgrins.gif

A on fruwa do góry, czy na boki
gruebel_2.gif
rofl.gif
?
Używałam jeszcze ale samo nagrzanie się szybkowaru, znaczy zagotowanie trwa dwa razy dłużej niż gotowanie w normalnym garnku
icon_wink.gif
a dla naszej trójki gotuje się taką ilość że średnio się opłaca
icon_wink.gif


Fruwa do góry, odbija się od sufitu i spada
icon_lol.gif
a przy tym wyskakuje do góry fontanna gorącej wody
icon_wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Patenty?!
icon_mrgreen.gif
Moze to tak wyglądać, ale to brak czasu i pospiech często zmuszał do kuchennej ekwilibrystyki. Nie wiem, czy dziś byłabym np. zachwycona takim daniem, ale kiedyś bywało naszym obiadem: zeszklona na dnie szybkowara cebula w piorkach i czosnek, opłukany ryż, dwie kurze nóżki, przyprawy i zioła, woda + 15 minut od zawrzenia = obiad. Jeszcze surówke miałam czas zrobić
icon_mrgreen.gif

Wywary rosołowe, gulasze wołowe, duszone mięsa w kawałku - tylko w tym garze. Szybko, pachnące.
Moj ma wkładke do gotowania na parze i np. wszystkie jarzyny na sałatkę gotuję jednoczesnie -6-8 minut.


Może rozbudować dział "Przepisy z thermomixa" dodając "i szybkowara" ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Buka @ 17 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=676445Patenty?!
icon_mrgreen.gif
Moze to tak wyglądać, ale to brak czasu i pospiech często zmuszał do kuchennej ekwilibrystyki. Nie wiem, czy dziś byłabym np. zachwycona takim daniem, ale kiedyś bywało naszym obiadem: zeszklona na dnie szybkowara cebula w piorkach i czosnek, opłukany ryż, dwie kurze nóżki, przyprawy i zioła, woda + 15 minut od zawrzenia = obiad. Jeszcze surówke miałam czas zrobić
icon_mrgreen.gif
Brzmi nieźle
daumen.gif
fiesgrins.gif



CYTATMoj ma wkładke do gotowania na parze i np. wszystkie jarzyny na sałatkę gotuję jednoczesnie -6-8 minut.
Na taka 'polską' sałatkę warzywną ?
icon_eek.gif
mniam.gif



CYTATMoże rozbudować dział "Przepisy z thermomixa" dodając "i szybkowara" ?
Ja jestem jak najbarziej za
zahnlos.gif
daumen.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
fajnie że w koncu napisałaś pzrepisy na potrawy w szybkowarze
icon_mrgreen.gif
do tej pory gotowałam tylko pojedyńcze składniki a tu proszę od razu cały obiad
anbetung.gif
lecker.gif
mniam.gif
> dziekuje na pewno wypróbuję > jeżeli nie przeoczyłam nikt nie wspomniał : jak skończę gotować w szybkowarze żęby nie czekać 5 min aż para odparuje i szybkowar sie otworzy wkładam np .widelec pod " cycek którym" ulatnia się para i podważam , gotowe można wyjmowac porawę-możę taki banał komuś sie przyda
icon_mrgreen.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Kiedyś dużo gotowałam w szybkowarze, potem córka mi go spaliła (nie wiem, jak to wogóle można zrobić, ona wie...). Chcę sobie kupić nowy. Jaki polecacie na kuchenkę z płytą ceramiczną?