Sezamowe ciasteczka szczęścia

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
SEZAMOWE CIASTECZKA SZCZĘŚCIA

Podobno ziarno sezamowe jest w Afryce symbolem powodzenia, stąd nazwa ciasteczek. Są wyśmienite, pysznie chrupiące, otoczone sezamową skorupką. U mnie w domu bardziej lubiane niż sezamki. Tutaj nowe zdjęcia i lekko zmodyfikowana wersja przepisu.

sezamoweciastakgora2c.jpg


ilość:40 szt (2 duże blaszki do pieczenia)

2/3 szkl (100 g) uprażonego na patelni sezamu
100g masła
1/2 szkl (100 g) białego cukru
1/2 szkl (85 g) jasnego brązowego cukru
1 jajko
1 opakowanie cukru waniliowego
1 i 1/4 szkl (170 g) mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki cynamonu

Utrzeć masło z 2 rodzajami cukru i cukrem waniliowym. Dodać jajko. Wymieszać mąkę z proszkiem, solę i cynamonem i stopniowo dodawać do ciasta nadal ucierając. Na koniec wmieszać do ciasta połowe uprażonego sezamu. wstawic ciasto na min. 1 godz. do lodówki. Następnie po wyjęciu formować kulki średnicy ok.3cm ( ja nabieram ciasto łyżeczką i formuję kulki dłonią). Każdą kulkę obtaczać w pozostałym sezamie, kłaść na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i lekko rozpłaszczać dłonią. Ukladac na blaszkach zachowujac duze odstepy miedzy ciasteczkami - maksimum 20 kulek na duza blaszke od piekarnika.
Piec ok. 10-15min w 190 stopniach, aż będą złote ( złote! nie brązowe, nie wolno ich przepiec). Zdejmować z papieru do pieczenia dopiero po ostygnięciu.

Życzę smacznego wszystkim ciasteczkowym potworom
icon_exclaim.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Ciasteczka są boskie, zajadamy się bez opamiętania. Tylko Aga dzisiaj nie może słodkości, ale jestem pewna, że powetuje to sobie jutro.
Jak dla mnie lepsze niż sezamki. Dzięki za przepis.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Już przepadło. Smakowało nie tylko mnie, mężowi i Aguti, ale też i szwagierkom, a to jest niezły probierz. Muszę zakupić większą ilość sezamu.

Ludzie, róbcie te ciasteczka, są pyszne!
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Kilka ciasteczek jest u mnie już trzeci dzień i nie zmieniają smaku. Wygląda na to, że można je przechowywać jak inne takie smakołyki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kamila

Moderator
Członek ekipy
Wrz 13, 2004
11,874
0
0
Wlasnie tak , jak piszesz Kamila: mozna przechowywac i najlepiej w metalowej puszce. Mi co prawda do nastepnego dnia udalo sie uchowac tylko 5 ciasteczek....wiec mam ograniczone doswiadczenia. <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo-->
Fajnie, mi sie uda przechować bo zrobię żeby wziąć ze sobą na dugi weekend do Warszawy dla siostrzenicy męża będą. Czyli spokojnie mogę je zrobić np w tą sobotę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

choco

Member
Wrz 17, 2004
1,166
1
0
Te ciasteczka to ostatnio hit u mnie w domu :mrgreen:
Są naprawde świetne - duuużo lepsze niż sezamki.
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
A wagowo to ile muszę kupić tego sezamu? bo mnie kuszą i kuszą te ciasteczka :mrgreen:

Pozdrowionka
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
Dzięki Siostro Ducket !!!
Właśnie upiekłam i je pożeramy :mrgreen:

AgusiuH ONE SĄ PRZEPYSZNE :mrgreen: Faktycznie lepsze niż sezamki...

Za Twoje ciasteczka :cheers:
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Właśnie pożeramy dzisiaj pieczone po raz drugi ciasteczka. Muszę iść po sezam. A to się kobieta w zdrowej żywności zdziwi, że mam taki przerób.