Papas Arrugadas

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Papas Arrugadas

Jeśli byliście na Wyspach Kanaryjskich, to Papas Arrugadas są Wam doskonale znane. To małe ziemniaczki z pofalowaną skórką, na której osadza się cienka warstwa morskiej soli. Są podawane zawsze do obiadu czy kolacji. Obowiązkowo serwowane są z charakterystycznymi sosami: Mojo Rojo i Mojo Verde. Jeśli tęsknicie za charakterystycznym smakiem kanaryjskich ziemniaczków, to nic straconego! Teraz jest najlepszy czas na zrobienie ich w domu, bo małe ziemniaki znajdziecie bez problemu na każdym straganie.

Papas_Arrugadas__aaa.jpg

1 kg małych ziemniaków
250 g morskiej soli (tak, ćwierć kilograma na 1 kg ziemniaków, tu nie ma błędu!)
Woda
Cytryna
sosy do podania: Mojo Rojo i Mojo Verde


1.Ziemniaki dokładnie myjemy. Wrzucamy do garnka, zalewamy jak najmniejszą ilością wody – taką, by jednynie przykryła ziemniaczki. Wsypujemy sól, przepołowioną ctrynę, przykrywamy. Doprowadzamy do wrzenia.
2.Zdejmujemy pokrywkę, dostosowujemy ogień. Gotujemy 15-20 minut, w zależności od wielkości ziemniaczków. Po tym czasie ich skórka będzie wyraźnie pofalowana i nierówna.
3.Gdy ziemniaki są ugotowane wylewamy wodę. Przykrywamy pokrywką i opatulamy garnek ściereczką. Trzymamy tak przez kilka minut, by ziemniaki doszły.
4.Papar Arrugadas podajemy na gorąco, od razu po przygotowaniu. Idealnie pasują do nich sosy Mojo Rojo i Mojo Verde – sprawdźcie koniecznie te przepisy! To super przystawka do letnich obiadów czy dań z grilla.

https://madameedith.com/przepis/papas-arrugadas-ziemniaki/

Mojo Verde – zielony sos z Wysp Kanaryjskich

Mojo Verde, zaraz obok Mojo Rojo, to najpopularniejszy sos na Wyspach Kanaryjskich. Ląduje na stole praktycznie do każdego posiłku. Najczęściej podaje się go do słonych ziemniaczków Papas Arrugadas, ale pasuje także do mięs czy ryb, a także maczania pszennej bagietki. W przeciwieństwie do swojego czerwonego kolegi nie jest tak pikantny i mocno czuć w nim zioła – kolendrę lub pietruszkę, albo też jedno i drugie. Jest bardziej odświeżający i lekki, przez co często zdarza się, że niezaprawionym w jedzeniu ostrości osobom pasuje znacznie bardziej.
Mojo Verde – składniki:

1 pęczek kolendry
½ pęczka pietruszki
1 zielona ostra papryczka
1-3 ząbki czosnku (wg uznania)
1 łyżeczka kuminu
2 łyżki octu winnego
75 ml oliwy
sól do smaku


Czosnek obieramy. Papryczkę dokładnie myjemy i usuwamy ze środka ziarenka.

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera. Miksujemy na gładką masę. Doprawiamy do smaku solą i raz jeszcze miksujemy.

Taki sos może stać w lodówce nawet do miesiąca (w szczelnie zamkniętym słoiczku). Bardzo polecam go Wam do wszelkich potraw z grilla, nie tylko do kanaryjskich ziemniaczków.


[font="Comic Sans MS"][/font]
 

Załączniki

  • Papas_Arrugadas__aaa.jpg
    Papas_Arrugadas__aaa.jpg
    246 KB · Wyświetleń: 10

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,628
2,916
113
Od jakiegoś czasu są w sprzedaży paczkowane malutkie ziemniaczki określane jako "do mikrofali". Używałam ich do pieczenia w garnku, wiec i do tego dania świetnie się nadadzą.