Octy domowe*

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Winne i owocowe sluza do zakwaszania potraw i sa konserwantem. Zwykle sluza do marynat, a aromatyzowane ziolami dodatkiem do potraw.
Niepasteryzowany ocet mozna przechowywac w lodowce 1-3 mcy. Pasteryzuje sie w wodzie - 30 min w temp. 70 stopni.

przepis Jobi

Ocet jabłkowy
Składniki:
jabłka - kilka
przegotowana woda – 1 l
cukier – 4 łyżki


Przygotowanie:

Jabłka umyć, pokroić na małe kawałki (razem ze skórką i gniazdami nasiennymi). Włożyć do słoika i zalać posłodzoną ciepłą wodą. Słoik obwiązać kawałkiem płótna. Odstawić w ciepłe miejsce do sfermentowania na ok. 4 tygodnie. Gdy płyn przestanie się burzyć, przecedzić go przez kilkakrotnie złożoną gazę i rozlać do butelek, szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Ocet winny

1l wina wytrawnego gronowego (kolor taki jaki chcemy ocet)

wino przykryte gaza zostawic w cieple az sfermentuje. Po skwasnieniu przecedzic przez geste plotno/flanele/bibule do kawy <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo--> przechowywac zamkniety w chlodzie



moze sie zdarzyc, ze mlode wino owocowe, piwo jasne pelne skwasnieje czyli zaoctuje (cydr robi to najczesciej ;) ) mozna je przechowywac w lodowce i wykorzystac na ocet
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ocet cytrusowy - do ryb i drobiu

1l octu owocowego
cytryna
3 pomarancze
10 ziaren pieprzu

Do sloja wrzucic cytrusy pokrojone w plastry (ze skorka) i rozgnieciony pieprz. Zalac octem owocowym. Zamieszac. Zamknac. Odstawic do chlodu na 5dni do tygodnia.
Przecedzic do butelek i przechowywac szczelnie zamkniety w lodowce.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ocet estragonowy - do salatek, sosow, miesa (jak ja kocham estragon :roll: )

1l octu winnego (zaoctowanego bialego wina)
100g estragonu

Wino zostawic otwarte w cieple az rozwina sie bakterie kwasu octowego czyli sfermentuje lub uzyc posiadany ocet winny bialy. Dodac estragon. Zamieszac. Zamknac i pozostawic w chlodzie na 2 tygodnie.
Po przecedzeniu butelkowac i przechowywac w lodowce.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ocet paprykowy - dodaje pikanterii ;)

1l octu owocowego
20g papryki ostrej mielonej

Przygotowac jak inne. Filtrowac po 3-4 dniach.


ocet kolendrowy - pieczen wieprzowa, dziczyzna

1l octu owocowego
50g kolendry
5 zaiaren pieprzu
6 lisci laurowych

Przyprawy dodac zmielone (pokruszone w mozdzierzu) i przygotowywac jak inne octy. Przecedzic po uplywie 5-7 dni.

ocet ziolowy

1l octu owocowego (bialy lub czerwony)
4g estragonu
4g bazylii
4g melisy
4g rozmarynu
1 lyzka startej skorki z cytryny

Przegryza sie przez 2 tygodnie reszta tak samo ;)
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
CYTATwino przykryte gaza zostawic w cieple az sfermentuje
mysle, ze gaza nie uchorni przed zyjatkami- jak tylko rozpocznie sie proces fermentacji, nie da sie odpedzic od muszek fermentuszek.. lepiej uzyc skrawka bawelny, lub materialu, ktory uniemozliwi muszkom zniesienie w sloiku jaj
icon_wink.gif


swoja droga bardzo interesujace przepisy- sprawdzone? (chodzi mi o przepisy podstawowe z pierwszego postu)
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
jablkowego nie robilam, winny czesto.

pierwszy wyszedl przypadkiem - malzonek wstawil reszte wina do szafki zamiast lodowki. takie proste
icon_wink.gif


z owocowkami...
u mnie sa tylko w sezonie. dosc krotkim.
 

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
Probowalam zrobic ocet jabłkowy, ale za długo stał (zapomniałam o nim ;)), bo wyszedł zmywacz do lakieru (tj lakieru nie probowalam zmywac, ale pachnie identycznie ;))
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
jobi @ 15 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1356325Mniej, więcej. łyżka w tę lub w tę nie gra roli. Dodawałam (do kwaśnych, mało dojrzałych jabłek) łyżkę cukru i odrobinę drożdży
Dziekuje! mam odpady z cudownych dojrzalych antonowek. Tak wspanialych, ze moglabym je zezrec na surowo w ilosciach hurtowych. Niestety, sa to spady czyli poobijane ( grad je postracal z drzewa) i lezec absolutnie nie mogą, wiec zaprawiam.
To znaczy dam lyzeczke cukru i te odrobine drożdży:)
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Dwa razy robiłam ocet jabłkowy i dwa razy mi spleśniał
icon_frown.gif

czy możecie mi powiedzieć cóżem źle uczyniła?