Cebula faszerowana

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zapomniałam w podtytule dodać że danie jest oczywiście zgodne z dietą Dukana faza II PW
2-3 duuuże cebule
500g mielonego mięsa z indyka
200g chudego twarogu
1 jajko i 1 białko
trochę natki siekanej i szczypiorku
szcz. mielonego kminku
łyżeczka majeranku
łyżeczka przyprawy do pieczonego kurczaka
pieprz i sól do smaku
papryka wędzona

do obgotowania cebuli potrzebujemy
listek laurowy
3 ziarna ziela angielskiego
sól

do sosu beszamelowego:
1 żółtko
1 szklanka mleka chudego
1 dość płaska łyżka skrobii kukurydzianej
sól, pieprz czarny i biały mielony, szcz. gałki muszkat. ze 3 krople słodzika, łyżeczka soku z cytryny lub octu jabłkowego/winnego.


Najpierw przygotowujemy cebulę.
Obieramy, odkrajamy ostrożnie część korzeniową i od strony naci - nie za dużo.
Przekrajamy cebule w poprzek "po równiku" i z każdej połówki usuwamy wewnętrzne kręgi - potrzebujemy uzyskać w ten sposób około 10 - 12 półkul składających się z jednej lub 2 zewnętrznych warstw cebuli - lepiej to będzie widać na zdjęciu niż ja zdołam wytłumaczyć pisząc
icon_wink.gif


ceb.JPG
Gotowe cebulowe "foremki" gotujemy około 10 min w osolonej wodzie z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego, żeby zmiękły.
Następnie układamy w opędzlowanej olejem formie do zapiekania.

Środkowe części cebuli które nam zostały po uzyskaniu "foremek" siekamy niezbyt drobno i smażymy na opędzlowanej olejem patelni na złoto-brązowo. Studzimy.

Do mięsa mielonego dodajemy kostkę twarogu, natkę i szczypior, podsmażoną cebulę, jajko i białko (żółtko idzie do sosu beszamelowego), sporą szczyptę mielonego kminku i łyżeczkę majeranku, przyprawę do kurczaka, pieprz mielony, paprykę wędzoną - mieszamy wszystko do połączenia i nadziewamy nasze cebulowe foremki.

Wierzch polewamy sosem beszamelowym Dukana https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=37212&hl= posypujemy papryką wędzoną (lub słodką/ostrą) i wkładamy do zimnego piekarnika - po nagrzaniu do 200st włączamy timer i pieczemy jeszcze 30 min.

zap.JPG

dan.JPG
 

Załączniki

  • ceb.JPG
    ceb.JPG
    137.9 KB · Wyświetleń: 0
  • zap.JPG
    zap.JPG
    135.2 KB · Wyświetleń: 0
  • dan.JPG
    dan.JPG
    105.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bardzo mi się to podoba! Jak myśłisz, Cinko, wieprzowina by też tu pasowała?
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Baardzo fajny przepis! Czeka w kolejce na zrobienie! Gdyby nie to, że odmroziłam już rybę, zabrałabym się za niego już dziś!
Chodzi mi taka cebula po głowie od lat, zawsze bałam sie tego rozbierania na części - Cinka jakoś to oswoiła tymi zdjęciami.

Dość podobnie ( ale bez twarogu i jajka - po prostu samo mięso) robię paprykę nadziewaną - myślę, że wieprzowina spokojnie się tu nada, tym bardziej, że na pewno jest tłuściejsza od indyka, więc powinna lepiej się trzymać.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Myślę że każde mielone będzie ok - ja zw względu na to że tłustości teraz nie mogę wybieram chudy drób, ale taka łopatka wieprzowa byłaby super
daumen.gif
jak i trochę bułki moczonej do farszu bo jednak twaróg nie spulchnia aż tak bardzo i masa mięsna jest zwarta jak w jakiejś pieczeni, taka do krojenia.
Duuuża ilość podsmażonej cebuli do farszu też wskazana, bo ona nadaje główny smak.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Będę robić, muszę tylko zakupić odpowiednio duże cebule
icon_smile.gif