IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Chrzan domowy, metoda malakserowa
Mała_Mi
post 8 Apr 2013, 09:21
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 2.721

Jedynym czynnikiem zniechęcającym do przygotowania samodzielnie chrzanu może być konieczność ucierania, co wiąże się z morzem łez - powodują to olejki eteryczne zawarte w chrzanie. Zamiast jednak trzeć go ręcznie i owo morze łez wylewać, ja przygotowuję chrzan w malakserze, co jest o wiele szybsze. Bardzo polecam tę matodę, dzięki której możemy cieszyć się własnym, naturalnym produktem, bez fabrycznych "ulepszaczy" przy o wiele mniejszym poswięceniu. Uważam, że mimo tych kilku łez bardzo warto icon_smile.gif.

Załączony plik  chrzan.JPG ( 109.43K ) Suma pobrań: 0

ok. 500 g korzenia chrzanu
ok. 1/2 szklanki wrzącej wody
sok z 1/2 cytryny
sól i cukier do smaku (u mnie ok. 2,5 łyżeczek soli i 1 łyżeczka cukru)

Chrzan obieramy, najwygodniej obieraczką do warzyw. Kroimy w mniejsze kawałki i pozostawiamy w misce z bardzo zimną wodą na godzinę. Dzięki temu będzie bardziej wilgotny i zachowa ładną jasną barwę.

Następnie chrzan ucieramy w malakserze: najpierw na drobne wiórki. Potem chrzan zalewamy wrzącą wodą i zakładamy nakładkę z wirującymi ostrzami. Ucieramy na drobną papkę. Jeśli trzeba, dodajemy więcej wody (zależy od suchości chrzanu), by miał konsystencję pasty. Pod koniec dodajemy sok z cytryny i doprawiamy cukrem i solą. (Podczas otwierania malaksera nie pochylamy nad nim twarzy - stężenie olejków jest podczas otwierania najmocniejsze icon_smile.gif )

Gotowy chrzan przekładamy do słoiczków - wychodzą dwa, po ok. 250 ml.

Odstawić do lodówki na kilka godzin, by smaki się połączyły.
Go to the top of the page

+Quote Post
agu
post 9 Apr 2013, 17:02
Post #2

uczeń

Użytkownik nr: 9.746

Dokładnie w ten sam sposób zroniłam na swięta. Jeszcze trochę zostało. Chrzan jest pyszny. Robienie go w melakserze to bardzo bezpieczna metoda. Kidey to gogle na oczach i musowy przeciąg. Polecem z czystym sercem. Smak wyjątkowy.

+Quote Post
sionia
post 9 Apr 2013, 19:08
Post #3

czeladnik

Użytkownik nr: 1.706

Mała Mi,
czy mozesz wklecic jak wyglada ta nakładka z wirującymi ostrzami?

+Quote Post
Mała_Mi
post 9 Apr 2013, 20:57
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 2.721

Oczywiście!
To te ostrza jak śmigła, widoczne na zdjęciu:
http://www.kenwoodworld.com/Global/Countri...ser%20ostra.jpg

a do wiórków to wiadomo, z małymi dziurkami. Tutaj widać wszystkie rodzaje ostrzy:
http://vivamix.home.pl/html/outlet/wypos_malaksera++.png

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 25th June 2019 - 13:35