IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Humus czyli pasta z ciecierzycy
A.S.
post 15 Jan 2007, 18:46
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 2.980

Skladniki:

1/2 Kg ugotowanej ciecierzycy
6 zabkow czosnku
pol lyzeczki pieprzu syryjskiego
6 lyzek "tahine" (pasty sezamowej)
3 male cytrynki
sol do smaku

dla 6-8 osob

Przygotowanie:
Zmiksowac ciecierzyce z pasta tahine, dodajac po jednej lyzce, aby uzyskac kremowa konsystencje i wydobyc pelnie smaku. Dodac pieprz i miksowac jeszcze minute. Nastepnie dalej miksowac dodawajac dodawac po jednym zabku czosnku. Dodac sol do smaku (okolo malej lyzeczki).Dodac sok z cytryny. Miksowac az do uzyskania jednolitej kremowej masy. Udekorowac natka pietruszki i cieniutkim plasterkiem czerwonej cebuli.

Tlumaczone z Link: http://www.acessa.com/projetos/Sabor/arqui...06/07/22-graos/
Instruktaz wykonania - klikajac na ikone FAÇA obok ikony drukarki.

Mysle ze pieprz syryjski z oryginalnego przepisu mozna zastapic innym (wybor jest duzy).
Go to the top of the page

+Quote Post
joannas
post 15 Jan 2007, 18:50
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 76

Z czym to się je? Poproszę o inspiracje denknach.gif

+Quote Post
A.S.
post 15 Jan 2007, 18:56
Post #3

szef kuchni

W oryginalnym przepisie mowia o chlebie, mnie to najbardziej pasuje z takimi malymi kwadratowymi sucharkami. Mysle ze mozna wykorzystac takze do roznych kanapek, np. pietrowych z chleba tostowego z dodatkami warzywnymi typu salata, pomidor. .

Ten post został edytowany przez Inês: 15 Jan 2007, 18:57

+Quote Post
Ananke
post 15 Jan 2007, 21:19
Post #4

pomoc kuchenna
**

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 2.050

Ja humus uwielbiam z chlebkiem pita zgrilowanym, lub jakimkolwiek plaskim chlebem. Mozna go traktowac jako dip. Bardzo lubie do niego prosta salatke z fety, ogorka i oliwek, polana oliwa.
Wlasnie, brakuje mi oliwy w tym przepisie. We wszystkich jakie do tej pory widzialam, do miksowanej cieciorki dodaje sie oliwe i nawet plyz z gotowania cieciorki, do uzyskania pozadanej konsystencji.

+Quote Post
A.S.
post 16 Jan 2007, 10:37
Post #5

szef kuchni

CYTAT(Ananke @ 15 Jan 2007, 22:19 ) *
Wlasnie, brakuje mi oliwy w tym przepisie. We wszystkich jakie do tej pory widzialam, do miksowanej cieciorki dodaje sie oliwe i nawet plyz z gotowania cieciorki, do uzyskania pozadanej konsystencji.

Ja rowniez widzialam przepisy gdzie dodaje sie oliwe, i wode z gotowania cieciorki, a nawet raz wyprobowalam inny gdzie daje sie kilka lyzek jogurtu naturalnego. Zaciekawil mnie ten przepis, wiec jak tylko uda mi sie dostac paste sezamowa to zrobie dla porownania.

+Quote Post
A.S.
post 16 Jan 2007, 11:04
Post #6

szef kuchni

CYTAT(Inês @ 15 Jan 2007, 19:46 ) *
Skladniki:

1/2 Kg ugotowanej ciecierzycy
6 zabkow czosnku
pol lyzeczki pieprzu syryjskiego
6 lyzek "tahine" (pasty sezamowej)
3 male mandarynki
sol do smaku

dla 6-8 osob

Przygotowanie:
Zmiksowac ciecierzyce z pasta tahine, dodajac po jednej lyzce, aby uzyskac kremowa konsystencje i wydobyc pelnie smaku. Dodac pieprz i miksowac jeszcze minute. Nastepnie dalej miksowac dodawajac dodawac po jednym zabku czosnku. Dodac sol do smaku (okolo malej lyzeczki).Dodac sok z cytryny. Miksowac az do uzyskania jednolitej kremowej masy. Udekorowac natka pietruszki i cieniutkim plasterkiem czerwonej cebuli.

Tlumaczone z Link: http://www.acessa.com/projetos/Sabor/arqui...06/07/22-graos/
Instruktaz wykonania - klikajac na ikone FAÇA obok ikony drukarki.

Mysle ze pieprz syryjski z oryginalnego przepisu mozna zastapic innym (wybor jest duzy).

Juz poprawione.

+Quote Post
Graz
post 16 Jan 2007, 21:41
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 214

uwielbiam. Robię zasadniczo podobnie icon_lol.gif
Joannas, hummus jest pyszota do wszelkich sałat - tyle, że prostych, np. sałata ogórek papryka, pomidor, sok z cytryny oliwa sól pieprz, jadłam też z duszoną papryką. Mniam.

Pozwole sobie napisac odnośnie gotowania ciecierzycy, bo za pierwszym razem miałam wpadkę. Trzeba bowiem wiedziec jak.
Ciecierzyce obowiązkowo namoczyc w wodzie przez noc. Gotowac w lekko osolonej wodzie. Dolewac tylko gorąca wode, nie zimną. Niby proste, ale jest to konieczne, inaczej ciecierzyca może sie gotowac i piętnaście godzin, a pozostanie twardawa. icon_lol.gif

+Quote Post
kermidt
post 17 Jan 2007, 00:10
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

Graz? Czy smakuje tak samo?

z puszki cieciorka smakuje mi lepiej icon_redface.gif
moze w hummusie tego nie czuc (tahine ma dosc intensywny, charakterystyczny smak), ale w calosci nawet po doprawieniu, marynowaniu gotowana nie smakuje tak dobrze.

+Quote Post
A.S.
post 17 Jan 2007, 11:09
Post #9

szef kuchni

Mozna ugotowac w szybkowarze i do gotowania dodac swiezy lisc laurowy i inne przyprawy wedlug gustu, wtedy na pewno wyjdzie dobra. Generalnie ta z puszki jest mieciutka, mnie tez smakuje ale to zalezy od producenta.
Co do dolewania goracej wody to swieta prawda - dolewajac zimna mozemy sobie gotowac do upadlego.

+Quote Post
joannas
post 17 Jan 2007, 11:36
Post #10

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 76

Podoba mi się ten przepis, muszę poeksperymentować. Gdzie dostanę "tahine" (pastę sezamową)?

+Quote Post
A.S.
post 17 Jan 2007, 13:34
Post #11

szef kuchni

Znalazlam w necie przepisy na wykonanie pasty Tahini domowym sposobem.
Tu wklejam:

"Tahini to pasta ze zmielonych ziaren sezamu, uzywana w kuchni Bliskiego i Dalekiego Wschodu, powszechnie dostepna, ale I TU UWAGA - bez problemu mozna ja zrobic w domu. Wyprobuj domowy przepis na tahini. Zastrzegam, ze nie probowalam - kupuje gotowe, ale moze kiedys...
Skladniki
2 lyzki ziaren sezamu
1/2 lyzeczki oleju sezamowego
1/4 lyzeczki soli
1/4 szklanki letniej wody

Wykonanie:
W blenderze utrzej ziarna sezamu . Dodaj olej sezamowy, sol i ucirajac wlewaj powoli wode. Mieszaj do uzyskania jak najgladszej pasty.

Z proporcji tej uzyskasz 1/2 szkl tahini
Uwaga: Ziarna sezamu szybko traca swiezosc. Jelczeja ( tu brak polskich znakow, ale licze na Wasza inteligencje i wyobraznie) Upewnij sie, ze uzywasz swizych. Po otwarciu opakowanie - uzyj jak najpredzej przechowywujac w ciemnych pomieszczeniu, najlepiej zamkniete w pudelku bez dostepu powietrza.

Kolejny przepis:

Składniki:
- 4 szklanki sezamu
- 1/2 szklanki oleju słonecznikowego

Sezam wysypujemy na aluminiową brytwankę i wkładamy do rozgrzanego piekarnika (200C) na około 10 minut, dopóki nie poczujemy aromatu podobnego do chałwy (nie wolno dopuścić aby sezam zbrązowiał). Po wyciągnięciu z piekarnika czekamy aż sezam ostygnie, po czym miksujemy go z 1/2 szklanki oleju słonecznikowego.
Po osiągnięciu konsystencji pasty przelewamy tahini do słoika. Można przechowywać go w ten sposób kilka miesięcy w lodowce.

Zrobiłam tahini wg. tego przepisu i jako radę dopisuję, że trzeba dać nieco więcej oleju niż w przepisie podano. A jeżeli nie przypali się sezamu, tehini jest wyśmienite"

+Quote Post
Graz
post 17 Jan 2007, 22:56
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 214

CYTAT(kermidt @ 17 Jan 2007, 02:10 ) *
Graz? Czy smakuje tak samo?

z puszki cieciorka smakuje mi lepiej icon_redface.gif
moze w hummusie tego nie czuc (tahine ma dosc intensywny, charakterystyczny smak), ale w calosci nawet po doprawieniu, marynowaniu gotowana nie smakuje tak dobrze.

Ker, mi smakuje bardzo mniam.gif

+Quote Post
kermidt
post 19 Jan 2007, 16:43
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

to chyba musze poszukac po sklepach hinduskich
bo wiem, ze sa rozne gatunki

+Quote Post
olimpia
post 10 Mar 2009, 20:34
Post #14

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 13.670

uhhh dzisiaj miałam dłuuugi dzien w kuchni ;)
zrobiłam humus z chlebem pita i z sosem czosnkowym (łącznie z pasta sezamową)
przepisy na paste oba z tego wątku (na tahini ten prostszy z sezamu i oleju) , natomiast chleb ten http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=1413

polecam wszystko icon_smile.gif

+Quote Post
Vidarka
post 29 Mar 2009, 11:21
Post #15

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 3.627

Zrobilam dzis paste z:

Kartonika ciecierzycy
kostki czosnku Knorra
lyzeczki wegety eco Knorra
lodyzki koperku
3 lyzek oliwy

Smak i zapach orzechowo-grzybowy

Załączony plik  IMG_0598.JPG ( 108.86K ) Suma pobrań: 3

+Quote Post
cukinia07
post 20 May 2009, 15:22
Post #16

Użytkownik nr: 15.360

Czy ziarna sezamu dadzą się utrzeć w blenderze? Czy nie są za drobne?

+Quote Post
aga-a
post 20 May 2009, 16:52
Post #17

uczeń

Użytkownik nr: 709

dadzą icon_smile.gif

+Quote Post
Sylvia
post 17 Aug 2011, 14:18
Post #18

pomoc kuchenna
*

Użytkownik nr: 5.192

Zrobiłam dzisiaj hummus jednak proporcje z tego przepisu okazały się zupełnie nietrafione w moim przypadku.

Ciecierzycę gotowałam sama- zalałam 250g ciecierzycy wrzątkiem i zostawiłam na mniej więcej 12h. Następnie zagotowałam wodę w garnku i wrzuciłam odcedzoną ciecierzycę- gotowałam do miękkości.

Pasty tahini niestety nie udało mi się kupić nawet w Almie czy Delimie. Kupiłam paczkę ziaren sezamu, a zamiast oleju słonecznikowego użyłam oleju sezamowego z tygodnia orientalnego w Lidlu. Miałam ponad szklankę sezamu, który uprażyłam lekko w piekarniku, niestety ilość oleju podana w tym wątku także okazała się niewystarczająca- powinnam dodać 27,5g dodałam znacznie znacznie więcej (kierowałam się konsystencją tahini znaną mi ze zdjęć- dość lejącą). Wszystko zmiksowałam na gładką masę.

Kiedy cieciorka przestygła zmiksowałam ją (zważyłam- wyszło mi dokładnie 504g). Na szczęście zostawiłam szklankę wody z gotowania, bez płynu jest to zajęcie naprawdę trudne dla blendera. 6 łyżek pasty tahini to także moim zdaniem za mało na pół kilograma ciecierzycy- ja dodałam całą tahini jaka mi wyszła to znaczy trochę więcej niż 3/4 szklanki. Mój hummus dalej jednak nie przypominał konsystencji do jakiej dążyłam i jaką zapamiętałam ze świetnej żydowskiej restauracji w moim mieście. Zaczęłam dodawać stopniowo olej słonecznikowy, sezamowy a także wodę przegotowaną- to było to! Dodałam 4 ząbki czosnku- (smak dla mnie wystarczająco czosnkowy) oraz sok z 1 cytryny. Sypnęłam także sporą szczyptę soli (nie soliłam gotującej się cieciorki), ale pominęłam całkowicie pieprz.

Po moich modyfikacjach hummus wyszedł wyśmienity. Mam go całą wielką miskę, właśnie zjadłam sporą porcję z podgrzaną i chrupiącą pitą lecker.gif
Polecam serdecznie!

+Quote Post
agafka
post 24 Aug 2011, 14:43
Post #19

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 4.399

Sylvia, aby rozrzedzić hummus najlepiej jest używać wody spod gotowania ciecierzycy, wtedy nie wyjdzie zbyt tłusty.

Moje ulubione wersje są z:
- pieczonym czosnkiem,
- pieczoną papryką,
- sosem sweet chilli,
- skórką cytryny i kolendrą

+Quote Post
kremlinek
post 27 Dec 2011, 20:22
Post #20

Użytkownik nr: 36.420

Hummus po arabsku znaczy "ciecierzyca". Z tym kremem zaznajomiła mnie moja przyjaciółka, Edyta, już pierwszego dnia po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Minęły ponad 4 lata, a hummus jest stałym bywalcem mojej diety. Zastępuję nim masło.
Uwielbiam posmarować nim ciemny chleb, na to położyć pieczeń z indyka, pomidory, cebulę i paprykę. Pycha!
W restauracjach bliskowschodnich hummus podaje się z ciepłym lavashem (rodzaj chleba). Macza się chleb w smarowidełku i zajada ze smakiem icon_smile.gif.
Mój ulubiony hummus jest bez żadnych dodatków. Można do niego wkroić chilli, zioła. Co tylko pragniecie icon_smile.gif.

Przepis według Rachel Allen

Składniki

ciecierzycy z puszki (400 g), odsączona
sok z połowy lub całej cytryny
2 ząbki czosnku (obrane i przeciśnięte przez praskę)
2 pełne łyżki pasty tahini (pasta sezamowa)
3 łyżki oliwy, extra-virgin
2 łyżki jogurtu naturalnego
sól
biały pieprz

Wykonanie:

1. Umieść wszystkie składniki w blenderze (oprócz przypraw). Miksuj, aż masa będzie jednolita.
2. Jeśli będzie potrzeba będzie można dodać odrobinę więcej oliwy. Przypraw krem i zmiksuj ponownie.
3. Hummus ma mieć konsystencję bardzo gęstego majonezu. Będzie w nim wiele twardszych drobinek cieciorki.
4. Hummus przechowujemy w lodówce. Nadaje się do spożycia przez około 5 dni po zrobieniu.

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 19th August 2019 - 20:14