IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

41 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Makowiec wg Zofii Nasierowskiej, krucho - drożdżowy, przepyszny i łatwy
Joanna
post 22 Nov 2006, 08:41
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.024

Makowiec wg Zofii Nasierowskiej

Ciasto:
50 dag mąki tortowej
6 dag drożdży (ja daję 5 dag)
10 dag cukru - pudru
1/2 szklanki kwaśnej, gęstej śmietany
20 dag masła
1 jajko
3 żółtka
otarta skórka z cytryny
1/2 utłuczonej laski wanilii
szczypta soli

Masa makowa:
40 dag maku
1 l mleka
10 dag masła
1/2 szklanki miodu
20 dag cukru -pudru
3 jajka
50 ml rumu lub spirytusu
25 dag bakalii ( rodzynki, orzechy, skórka pomarańczowa)
1/2 utłuczonej laski wanilii

Najpierw przygotować masę makową, potem - ciasto.
Zagotować mleko, włożyć opłukany mak, gotować 30 min. Odsączyć, zemleć dwukrotnie. W garnku rozgrzać masło z miodem, dodać bakalie, mak, dokładnie wymieszać, smażyć ok. 10 minut. Zdjąć z ognia. Ubić gęstą masę z żółtek i połowy cukru, dodać do maku. Ubić pianę z białek, dodając resztę cukru, połączyć z makiem. Na końcu wlać rum lub spirytus.

Przygotować ciasto:
Mąkę przesiać na stolnicę. Drożdże rozetrzeć z 2 łyżkami cukru -pudru, wymieszać ze śmietaną. Do mąki dodać resztę cukru, masło, posiekaną wanilię, przesiekać. Dodać rozmącone jajko, żółtka i śmietanę. Szybko zagnieść niezbyt ścisłe ciasto. Podzielić je na 2 części. Każdą rozwałkować na prostokąt, nałożyć masę makową i zwinąć.
Pergamin wysmarować masłem. Zwinięte strucle przenieść na pergamin i włożyć do podłużnych blaszek. Wstawić do piekarnika ( 120 stopni) nie domykając drzwiczek . Jak podrosną ( 25 -30 min.) zwiększyć płomień do 180 stopni, zamknąć piekarnik i piec jeszcze 30 minut.

Przepis znalazłam wiele lat temu w Twoim Stylu. Makowce są naprawdę wyśmienite. I zawsze mi się udają. Do masy makowej dodaję dodatkowo 2 łyżki mąki, aby zapobiec jej kruszeniu po upieczeniu i zwykle robię ją z 500g maku.

Załączony plik  makowiec.jpg ( 44.28K ) Suma pobrań: 167

Załączony plik  makowiec_1.jpg ( 35.4K ) Suma pobrań: 52

Załączony plik  makowiec2.jpg ( 36.53K ) Suma pobrań: 30
Go to the top of the page

+Quote Post
nia
post 26 Nov 2006, 17:51
Post #2

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 1.722

Właśnie szukałam przepisu na świąteczny makowiec icon_smile.gif nie omieszkam wypróbować icon_smile.gif

+Quote Post
Joanna
post 26 Nov 2006, 18:06
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Wypróbuj, wart jest tego! icon_smile.gif
Ciasto jest proste w przygotowaniu i długo utrzymuje świeżość (co w natłoku świątecznych wypieków nie jest bez znaczenia).
Życzę powodzenia i smacznego! mniam.gif

+Quote Post
janie
post 26 Nov 2006, 19:54
Post #4

uczeń

Użytkownik nr: 131

Tak, jest bardzo dobry. Też taki robię (tylko 5 dkg drożdży) i wychodzą mi 3 makowce. Owszem, kiedyś dzieliłam na 2 części, ale były bardzo pękate. Zazdrościłam koleżance, bo jej makowce były zgrabniejsze i były ładniej zwinięte. Teraz wałkuję ciasto cieniej i lepiej mi wychodzą. W dodatku 3 icon_lol.gif

+Quote Post
Joanna
post 26 Nov 2006, 20:58
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Janie, to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jak się robi część wypieków na wydanie. icon_smile.gif Zamiast połówki strucli, można ofiarować mniejszą, ale całą! icon_mrgreen.gif W tym roku wypróbuję. icon_smile.gif

+Quote Post
jaka
post 27 Nov 2006, 11:27
Post #6

czeladnik

Użytkownik nr: 40

Ja też jestem na etapie szukania przepisu na makowiec. Robiłam już kilka, ale wciąż nie znalazłam takiego, który by mi odpowiadał w 100%. Może ten?...

+Quote Post
Joanna
post 27 Nov 2006, 11:30
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Zaryzykuj! icon_mrgreen.gif
O gustach jak wiadomo się nie dyskutuje, ale ten makowiec smakował wszystkim, którzy go jedli, a nazbierała się już ich spora gromadka.... icon_mrgreen.gif

+Quote Post
nia
post 27 Nov 2006, 12:53
Post #8

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 1.722

CYTAT(Joanna @ 26 Nov 2006, 18:06 ) *
Wypróbuj, wart jest tego! icon_smile.gif
Ciasto jest proste w przygotowaniu, długo utrzymuje świeżość ( co w natłoku świątecznych wypieków nie jest bez znaczenia) i zawsze się udaje. icon_smile.gif
Życzę powodzenia i smacznego! mniam.gif

Już go wpisałam na listę ciast do przyrządzenia na święta. Dziękuję icon_smile.gif

+Quote Post
owieczka
post 27 Nov 2006, 18:20
Post #9

uczeń

Użytkownik nr: 57

zrobilam, malzonek wcinas az mu sie uszy trzesa chociaz makowcow nie lubi, wyszly mi 3 duze makowce icon_smile.gif prosty w wykonaniu, ja dawalam mase gotowa, ale drozdzowe bardzo fajne, szybko sie zagniotlo, nie bylo z nim zadnego problemu

+Quote Post
jaka
post 27 Nov 2006, 18:55
Post #10

czeladnik

Bo mi chodzi o to, by on miał taką cieniutką warstwę ciasta... mhm jak to wyrazić... no wiecie, więcej ma w nim być maku niż ciasta icon_smile.gif

+Quote Post
Pimpek
post 27 Nov 2006, 20:32
Post #11

czeladnik

Użytkownik nr: 1.033

Mam mase makową z Bakalland z bakaliami, opakowanie 850 g
W składzie nia ma ani słowa o mleku czy jajkach. To co mam z nią zrobić? Prosto z puszki do sztrucli ? czy jeszcze coś z nią kombinować? Jak myślicie?
I czy całą puszkę zastosować? czy połowe? hmm

+Quote Post
janie
post 27 Nov 2006, 20:38
Post #12

uczeń

Użytkownik nr: 131

Jaka, to jest świetne ciasto i warto przyłożyć się do wałkowania. Jeżeli uda Ci się tak cieniutko rozwałkować, to podziel na 4 części. Joanno co Ty na to? Moja kumpela tak robi, ale mnie za Boga nie chcą 4 wyjść. Ciasto jest dość tłuste, więc nie powinno się rwać. Nie wiem jak jej wychodzą 4 ślicznie, elegancko i równiutko zwinięte makowce. Ona sobie dwa owinięte w srebrną folię zamraża i potem długo po świętach przynosi do pracy takie, jakby dopiero wczoraj upiekła. Gra mi na nerwach icon_mrgreen.gif ale cóż, ja jestem za nerwowa do tak precyzyjnego wałkowania.

+Quote Post
Joanna
post 27 Nov 2006, 22:09
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(janie @ 27 Nov 2006, 20:38 ) *
Joanno co Ty na to?

Co ja na to? Uważam, że warto spróbować! icon_smile.gif Moje makowce są faktycznie w rozmiarze XXL, bo nie dość, że cienko wałkuję ciasto, to jeszcze daję dużo nadzienia. Można byłoby je nieco odchudzić ( i jednocześnie - rozmnożyć).... icon_smile.gif

+Quote Post
Joanna
post 27 Nov 2006, 22:33
Post #14

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(owieczka @ 27 Nov 2006, 18:20 ) *
zrobilam, malzonek wcinas az mu sie uszy trzesa chociaz makowcow nie lubi, wyszly mi 3 duze makowce icon_smile.gif prosty w wykonaniu, ja dawalam mase gotowa, ale drozdzowe bardzo fajne, szybko sie zagniotlo, nie bylo z nim zadnego problemu

Cieszę się, że ciasto nie sprawiło kłopotów i do tego smakowało. icon_smile.gif Mnie, oprócz smaku i prostej technologii, najbardziej cieszy w nim to, że po upieczeniu skórka nie odstaje od masy makowej, co się może niestety czasem zdarzyć w przypadku ciasta drożdżowego.
Nigdy nie robiłam makowca z gotową masą makową, ale to może być alternatywa, gdy brak czasu na zrobienie domowej. Tylko największy problem - jaką wybrać? Przyznam się, że raz się na jakąś skusiłam, ale po spróbowaniu wyrzuciłam przez użyciem... icon_neutral.gif Była przeraźliwie słodka i strasznie naperfumowana jakimiś sztucznymi esencjami aromatycznymi... Wszystkie są takie czy miałam po prostu pecha?

+Quote Post
owieczka
post 28 Nov 2006, 06:41
Post #15

uczeń

Joanno, kupilam taka mase pierwszy raz wlasnie do sprawdzenia tego przepisu- mase kupilam w biedronce i nazywa sie Helio. W smaku jest taka jak mozolnie recznie krecona przez moja mame- przynajmniej ja roznicy nie widze. Na zrobienie tej masy samodzielnie raczej nie znalazlabym czasu i checi:) a tak, raz ciach i makowiec cud miod palce lizac gotowy icon_smile.gif

+Quote Post
jaka
post 28 Nov 2006, 11:56
Post #16

czeladnik

Oj Owca Owca do świąt jeszcze tak daleko, a Ty kusisz...

Makowiec wpisany na listę - zrobię!!! icon_smile.gif

+Quote Post
owieczka
post 28 Nov 2006, 12:08
Post #17

uczeń

jak daleko, gdzie daleko icon_smile.gif za miesiac o tej porze bedziemy o 3kg cieższi i to rowniez z powodu tego makowca ;)

+Quote Post
Joanna
post 28 Nov 2006, 12:41
Post #18

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(owieczka @ 28 Nov 2006, 06:41 ) *
Joanno, kupilam taka mase pierwszy raz wlasnie do sprawdzenia tego przepisu- mase kupilam w biedronce i nazywa sie Helio. W smaku jest taka jak mozolnie recznie krecona przez moja mame- przynajmniej ja roznicy nie widze. Na zrobienie tej masy samodzielnie raczej nie znalazlabym czasu i checi:) a tak, raz ciach i makowiec cud miod palce lizac gotowy icon_smile.gif

Makowiec śliczny! mniam.gif Dzięki za namiary na masę makową - wypróbuję jeszcze przed świętami!
Dodawałaś do niej jakieś składniki, czy wykładałaś od razu na rozwałkowane ciasto? icon_smile.gif

+Quote Post
jaka
post 28 Nov 2006, 13:09
Post #19

czeladnik

CYTAT(owieczka @ 28 Nov 2006, 12:08 ) *
jak daleko, gdzie daleko icon_smile.gif za miesiac o tej porze bedziemy o 3kg cieższi i to rowniez z powodu tego makowca ;)

icon_mrgreen.gif

A o masie makowej chętnie i ja "posłucham", bo mi Bakalland nie leży (za słodka)

+Quote Post
sylwia18
post 28 Nov 2006, 13:25
Post #20

szef kuchni

Użytkownik nr: 778

noo a ja szukałam przepisu na makowiec icon_smile.gif sliczny Owcom wyszedł no i ta gotowa masa...też sie nie będę przemęczała, a co?! icon_wink.gif wystarczy że piernika i sernik zrobie icon_smile.gif

+Quote Post

41 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 13th November 2019 - 00:30