Majonez robiony w sloiku*

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
MAJONEZ ROBIONY W SLOIKU

http://www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t=44102
Przepisow na majonez jest wiele, ale rezultaty bywaja rozne. Te metode znalazlam kiedys w jakims wloskim czasopismie, ale potem gdzies sie zapodziala. Byla zreszta opisana dosc krotko, bez waznych szczegolow, bez zdjec. kiedy kilka dni temu zobaczylam ja w necie, od razu wiedzialam, ze tym razem musze ja przetestowac.

Majonez robiony jest bezposrednio w sloiku, w ktorym pozniej bedzie przechowywany / mniej do mycia, co w kucni zawsze jest pozadane /

Do zrobienia majonezu potrzebne sa:
- blender reczny typu „zyrafa“ / inaczej minipimer /
- sloik o ksztalcie i wymiarach odpowiadajcym dzbankowi / pojemnikowi / od blendera: przynajmniej w dolnej jego czesci

Najwieksza trudnosc stanowi wlasnie znalezienie odpowiedniego sloika: koncowka blendera musi wchodzic do srodka, a jednoczesnie dno sloika nie moze byc zbyt szerokie. Jesli nie macie takiego sloika, zrobcie majonez w pojemniku od blendera. Przynajmniej od razu przekonacie sie, ze metoda jest dobra. Ja niestety tak nie zrobilam.

Wszystkie skladniki / oprocz soli i musztardy / zostaly uzyte na zimno tzn. wyjete z lodowki bezposrednio przed robieniem majonezu. Nawet sloik / pojemnik / i sama „zyrafe“ mozna schlodzic w lodowce przez noc: wplynie to pozytywnie na konsystencje majonezu, ale nie jest decydujace.

Skladniki musza byc dodawane bezwzglednie w nastepujacej kolejnosci:

1 cale jajko prosto z lodowki / uwaga: nie wolno rozbic zoltka /

230 g oleju slonecznikowego prosto z lodowki / wazac warto uzyc plastikowego kubka: ja uzylam wagi cyfrowej z tara, wiec kolejne skladniki wazylam podczas dodawania /: maksymalnie 250 g

2 lyzki bialego octu winnego / soku z cytryny /, czyli okolo 15 g: mozna go dodac po zrobieniu majonezu, ale jego konsysyencja na tym ucierpi

2 szczypty soli: 3-4 g / maksimum 4 g /

pol lyzeczki musztardy / niekonieczna /

Wykonanie majonezu:
- skladniki umiescic w sloiku / pojemniku / w nastepujacej kolejnosci: jajko + olej + ocet / sok z cytryny / + sol + musztarda
- koncowke blendera zanurzyc calkowicie w sloiku / pojemniku /: musi dotykac dna i miec dosc ciasno
- wlaczyc blender na maksymalna szybkosc
- przez pierwsze 4-6 sekund absolutnie nie ruszac blenderem / musi dotykac dna do momentu az dolna polowa skladnikow uzyska kolor i jednoczesnie konsystencje gestego majonezu /
- od tego momentu nalezy podnosic koncowke blendera bardzo powoli tak, aby reszta majonezu stopniowo uzyskiwala jego kolor
- dopiero na samym koncu / kiedy szum pracy blendera zmieni sie z uwagi na wieksza gestosc majonezu / dpsc szybko opuszczac i podnosic koncowke : pozwoli to na wyrowanie gestosci majonezu na calej wysokosci
- wyjac koncowke blendera
- czesc majonezu, ktora doslownie przyczepi sie do koncowki blendera, przelozyc lyzeczka do sloika
- w tym momencie majonez jest gotowy i mozna go przechowywac w lodowce do 10-14 dni

Jesli chce sie uzyskac majonez o smaku lagodniejszym, ilosc soli i octu / soku cytrynowego / nalezy zmniejszyc o polowe.

Metoda na zimno jest wygodna z uwagi na:
- lepsza konsystencje nawet w dni upalne / autorka postu mieszka na Sycylii i robila go przy roznych temperaturach /
- gotowosc do natychmiastowego uzycia bez potzreby uprzedniego schladzania w lodowce

Moje uwagi:
- moja pierwsza proba byla nieudana z uwagi na nieodpowiedni sloik / szukalam dosc dlugo i chyba jednak wybralam zly: jesli dol jest dobry, to koncowka nie wchodzi, a kiedy wchodzi, to dol jest zbyt szeroki /
- po drugie: wpadlam na “swietny” pomysl, aby zrobic majonez z resztki oleju ryzowego, ktory czasem uzywam do ciast / powinien to byc jednak olej slonecznikowy /
- uzyte przeze mnie jajko wazylo tylko 48 g / bez skorupki /, wiec przy drugim podejsciu na wszelki wypadek zmniejszylam ilosc oleju slonecznikowego do 200 g

Jeszcze jedno: sloik jest wygodniejszy z uwagi na to, ze mozna go od razu wstawic do lodowki. Nie tylko: jesli ktos nie ma wagi / lub nie chce za kazdym razem wazyc oleju / mozna zaznaczyc jego pozadany poziom flamastrem na szkle. W sloiku latwiej jest tez zobserwowac moment, w ktorym dolna czesc skladnikow osiagnie odpowiednia konsystencje. Ja poradzilam sobie jednak i z pojemnikiem od blendera.

Opisalam wszystko bardzo dokladnie z uwag na to, ze wszystkie detale sa wazne. Samo wykonanie jest jednak super proste, a rezultat przechodzi najsmielsze oczekiwania.

Zdjecie niestety jest kiepskie, gdyz nie mialam odpwoiedniego swiatla. Widac jednak, ze majonez jest gesty. A naprawde jest o wiele gesciejszy niz na to wyglada. Do sloika przekladalam go wlasciwie po kawalku.

Cucina_088.jpg
 

Załączniki

  • Cucina_088.jpg
    Cucina_088.jpg
    42.7 KB · Wyświetleń: 11
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Znamy jako majonez Marty Gessler http://kuchnia.gazeta.pl/kuchnia/2,54041,,...A_PRZEPISY.html
Dobry, szybki - tylko mam problem z doprawieniem smakowym
icon_wink.gif
 

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0
Robie taki sam juz chyba 2 lata. Przepis znalazlam na ulotce dolaczonej do zyrafy Brauna. Co prawda ja wlewam najpierw olej (200ml), potem wbijam jajko, daje szczypte soli, lyzke soku z cytryny (nie znosze octu) i dla mnie koniecznie lyzeczke musztardy.
mniam.gif
Nie pamietam kiedy ostatnio kupilam majonez.

A oto moj:

IMG_0387.JPG

IMG_0390.JPG
 

Załączniki

  • IMG_0387.JPG
    IMG_0387.JPG
    34 KB · Wyświetleń: 10
  • IMG_0390.JPG
    IMG_0390.JPG
    33.6 KB · Wyświetleń: 9

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ananke, a czym doprawiasz do smaku? Sama solą i musztardą?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
super, napewno zrobię! bardzo lubię domowy majonez!!
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Akulko - np moja mama, jeżeli doprawia coś musztardą, to oprócz soli więcej nic nie daje
icon_mrgreen.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Akulka, ja napewno sprobuje w ten sposob zrobic aioli - czyli zmiazdozny czosnek dodam na dno - dam znac jak wyszlo

a w przepisie Gessler nie podoba mi sie to mleko, bez sensu troche
icon_smile.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
A ja wiem, porównałam te dwa przepisy i zamiast mleka następnym razem dam jakiegoś dobrego octu
daumen.gif
Chyba właśnie tej kwaśnawej nutki mi brakuje
gruebel_2.gif

P.S - też nie wiem po co dokladnie to mleko, może zeby bardziej kremowy był?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Moja mama dodaje łyzeczke chrzanu.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ananke, no niby tam jest ten sok z cytryny, ale jakoś olej go zagłusza ;-0
Hiena @ 2 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=555127Moja mama dodaje łyzeczke chrzanu.
O, muszę spróbować, może to jest to...

A w ogóle to tak wybrzydzam, bo chciałabym zrobić coś, co będzie smakowało bardziej jak majonez kielecki a nie słodkawy Babuni lub Winiary. Lubie zdecydowany, ostrawy smak
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0
Akulka @ 2 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=555143Ananke, no niby tam jest ten sok z cytryny, ale jakoś olej go zagłusza ;-0

O, muszę spróbować, może to jest to...

A w ogóle to tak wybrzydzam, bo chciałabym zrobić coś, co będzie smakowało bardziej jak majonez kielecki a nie słodkawy Babuni lub Winiary. Lubie zdecydowany, ostrawy smak
lecker.gif
Wiecej go, wiecej! Ja czasami pol cytryny wciskam, sie nie cykam. I jesli chcesz ostro to polecam kupno ostrej musztardy, np. Dijon z Maille i daj cala lyzeczke, nie pol. Ja bardzo lubie.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Smaki trzeba dostosowac do wlasnych upodoban. Ja nie mialam soku z cytryny, wiec uzylam octu winnego. Myslalam, ze bedzie niedobry, ale jest o wiele lepszy od tych, ktore kupuje.
Mleko moim zdaniem jest niepotrzebne. I tak majonez robiony jest z calych jajek, a nie z zoltek.

Konsystencja jest taka:

Cucina_090.jpg

Teraz bede szukac odpowiedniego sloika.
 

Załączniki

  • Cucina_090.jpg
    Cucina_090.jpg
    38.5 KB · Wyświetleń: 5

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Smak trzeba dobrac metoda prob i bledow
icon_wink.gif
bo przeciez kazdy lubi inny.

To uwazam za wielki plus robionego w domu majonezu. W koncu przeciez znajdziesz smak idealny dla siebie i mozesz robic majonezy ziolowe, albo z oliwa z oliwek.
I mniej miejsca w lodowce zajmuje (tutejsze sloje maja 1 - 1,5L !)
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
1,5 litra majonezu?
gruebel_2.gif
We Wloszech ostatnio widze nutelle w opakowaniach 1 litrowych: w ladnym dzbanku. Przesada.
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Uwielbiam majonez
lecker.gif
, z kupnych najbardziej odpowiada mi Babuni , ale od kiedy robie sama , żaden kupny mi nie smakuje.
Tego przepisu jeszcze nie próbowałam , ale chętnie zobaczę coż za majonez z żyrafy wyjdzie.
Robiłam majonez z całym jajem , z żółtkiem i żółtkiem gotowanym , z różnymi musztardami .Tak jak piszecie , trzeba próbować różnych opcji by trafić na swój smak.
Mi najbardziej odpowiada wersja : 1 żółtko + 1 łyżeczka musztardy (Delikatesowej Kamisa inne za bardzo czuć w majonezie) + olej kujawski z 1 tłoczenia (leje powoli do uzyskania odpowiedniej gęstości), czasem dodaje kilka kropel cytryny , za octem nie przepadam , przynajmniej nie w majonezie.
Zauważyłam , ze temperatura poszczególnych składników nie ma znaczenia , natomiast ważna jest szybkość ubijania. Majonez robię tym małym robocikiem Browna z końcówką trzepaczką na najwyższych obrotach. Na początku ustawiałam na mniejsze obroty bojąc sie chlapania , czasem zaczynał mi sie ważyć , zwiększyłam obroty i wychodził super majonezik
icon_smile.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
W tym przypadku nie ma chlapania wlasnie dlatego, ze zyrafa musi miec ciasno. A odpowiendiego sloika jeszcze nie znalazlam: na razie bede robic / chociaz u mnie majonez gosci rzadko / w dzbanku od zyrafy i przekladac do sloika.
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Linn @ 14 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=562043W tym przypadku nie ma chlapania wlasnie dlatego, ze zyrafa musi miec ciasno. A odpowiendiego sloika jeszcze nie znalazlam: na razie bede robic / chociaz u mnie majonez gosci rzadko / w dzbanku od zyrafy i przekladac do sloika.
Hehe, wstałam dziś rano i zaczęłam sie zastanawiać skąd wziąć słoik na tyle duży żeby pomieścił żyrafę i na tyle mały , żeby nie wyszedł mi litr majonezu...doszłam do tego samego co ty , czyli pojemnika od żyrafy .
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Sloik moze byc duzy, ale musi byc "szczuply". Na gorze moze zostac wolne miejsce.