IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Zakwas bezglutenowy qd
qd
post 27 Apr 2013, 16:15
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 692

100 g ziemniaków obranych i cienko pokrojonych
165 ml wody ( 2/3 szklanki o poj. 250 ml)
165 g mąki ryżowej grubej ( lub jaglanej)
20 g (1 łyżka) płynnego miodu ( lub ‘golden syrup’ albo syrop z agawy)

Ziemniak obrać ( 100 g to jest jeden średni ziemniak), pokroić w plasterki, zalać wodą i ugotować.
NIE SOLIĆ!!!!!

Miękki ziemniak utłuc na puree w wodzie w której się gotował, jeśli trzeba - dodać wody tak, by całość ważyła 250 g.
Przełożyć puree do naczynia w którym będzie zakwas fermentował ( najlepiej do szklanej miski z pokrywką, ewentualnie do słoika 0,9l – zakwas musi mieć miejsce na rośnięcie).
Dodać mąkę i miód, wymieszać na jednolitą masę, przykryć ( ale niezbyt szczelnie, najlepiej gazą czy szmatką; konieczny jest dostęp powietrza) i odstawić do fermentacji na 48/72 godziny w ciepłe miejsce ( czyli najmniej 21 C, pożądane jest 26-35 stopni C)
Kiedy mieszanina zacznie przyrośnie i potem opadnie i będzie widać wyraźne bąble powietrza, a zapach zrobi się delikatnie kwaskowaty – zakwas jest gotowy.Trwa to około 48 godzin.

Załączony plik  zakwas_bezglutenowy_cc.jpg ( 38.62K ) Suma pobrań: 0

Odebrać ilość potrzebną do wypieku, a do pozostałości dodać łyżkę – dwie mąki ( ryżowej, jaglanej) i tyle samo wody. Zamieszać i tym razem szczelnie zamknąć. Odstawić do lodówki.
Mamy gotowy zakwas do rozmnożenia do następnego pieczenia ( znowu – odebrać potrzebną ilość zakwasu, dodać mąkę i wodę i do lodówki). Jeżeli nie pieczemy co drugi - trzeci dzień, to przynajmniej raz na tydzień zakwas należy dokarmić czyli dodać niewielką ilość mąki i wody.
Go to the top of the page

+Quote Post
doris71
post 27 Apr 2013, 18:02
Post #2

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 12.179

nie udał mi się, chyba płatki ryżowe za grubo zmieliłam albo coś w nich jest że nie kisnie

+Quote Post
qd
post 27 Apr 2013, 18:19
Post #3

szef kuchni

CYTAT(doris71 @ 27 Apr 2013, 19:02 ) *
nie udał mi się, chyba płatki ryżowe za grubo zmieliłam albo coś w nich jest że nie kisnie

No to współczuje.W mojej praktyce jak widać znakomicie mi wyszedł zakwas na mące jaglanej. Wyszedł na ryżowej. Wyszedł na mące z ciecierzycy... Ten ostatni robiłam nie na ziemniaku, a dałam na czubek noza zakwasu zytniego.
Rozumiem problem pieczywa bezglutenowego i sciskam kciuki, zeby wreszcie Ci sie udało! daumen.gif

+Quote Post
doris71
post 27 Apr 2013, 18:24
Post #4

kucharz-zawodowiec

sama mielisz na makę, ja mielę młynkiem do kawy nigdy nie używany do kawy, mieli ale to długo trwa bo tam wchodzi łyżka towaru

+Quote Post
qd
post 27 Apr 2013, 18:58
Post #5

szef kuchni

CYTAT(doris71 @ 27 Apr 2013, 19:24 ) *
sama mielisz na makę, ja mielę młynkiem do kawy nigdy nie używany do kawy, mieli ale to długo trwa bo tam wchodzi łyżka towaru

Nie, kupuje gotowe mąki z w sklepiku. Mam taki jeden ulubiony. Wlasciciele maja syna alergika i z braku dostępnej żywności zalożyli sklepik:). Maja opalcowane teraz rozne problemy zywieniowe, ściągają różności, a ceny normalne. Nic dziwnego, że interes im się kręci konkursowo.
Przykładowo: 500 g maki jaglanej bio - ca 7 zł, tyle samo za 500 g mąki grycznej ( też bio) , ceny mąki ryżowej nie pamiętam, ale podejrzewam podobną.

+Quote Post
doris71
post 27 Apr 2013, 19:15
Post #6

kucharz-zawodowiec

na Marymont podjadę i kupię mąki

+Quote Post
agacek
post 5 Sep 2013, 14:25
Post #7

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 50.474

Odświeżam. Miałam już 3 zakwasowe próby, żadna się nie udała. Według powyższego przepisu spleśniał mi i nie chciał rosnąć prawie w ogóle. Dlaczego?

+Quote Post
doris71
post 5 Sep 2013, 18:09
Post #8

kucharz-zawodowiec

Odpuściłam bo córka dostała tabletki disulone i może jeść normalnie, czyli bez uważania na to gdzie dali gluten, jak nie ma informacji że nie dali to prawie zawsze jest glut.

+Quote Post
agacek
post 5 Sep 2013, 20:53
Post #9

Użytkownik nr: 50.474

CYTAT(doris71 @ 5 Sep 2013, 19:09 ) *
Odpuściłam bo córka dostała tabletki disulone i może jeść normalnie, czyli bez uważania na to gdzie dali gluten, jak nie ma informacji że nie dali to prawie zawsze jest glut.

Te tabletki są na nietolerancję czy na celiakię?

Mnie niewiele sam gluten ratuje, bo niezależnie od glutenu mam nietolerancję na pszenicę, żyto i owies :/ A i drożdże, cytryny, mleko krowie i jaja kurze. Muszę więc kombinować i liczę na to, że w końcu osiągnę sukces chlebowy icon_smile.gif

+Quote Post
ajaniszewska
post 1 Feb 2016, 23:12
Post #10

Użytkownik nr: 54.147

CYTAT(qd @ 27 Apr 2013, 16:15 ) *
100 g ziemniaków obranych i cienko pokrojonych
165 ml wody ( 2/3 szklanki o poj. 250 ml)
165 g mąki ryżowej grubej ( lub jaglanej)
20 g (1 łyżka) płynnego miodu ( lub ‘golden syrup’ albo syrop z agawy)

Ziemniak obrać ( 100 g to jest jeden średni ziemniak), pokroić w plasterki, zalać wodą i ugotować.
NIE SOLIĆ!!!!!

Miękki ziemniak utłuc na puree w wodzie w której się gotował, jeśli trzeba - dodać wody tak, by całość ważyła 250 g.
Przełożyć puree do naczynia w którym będzie zakwas fermentował ( najlepiej do szklanej miski z pokrywką, ewentualnie do słoika 0,9l – zakwas musi mieć miejsce na rośnięcie).
Dodać mąkę i miód, wymieszać na jednolitą masę, przykryć ( ale niezbyt szczelnie, najlepiej gazą czy szmatką; konieczny jest dostęp powietrza) i odstawić do fermentacji na 48/72 godziny w ciepłe miejsce ( czyli najmniej 21 C, pożądane jest 26-35 stopni C)
Kiedy mieszanina zacznie przyrośnie i potem opadnie i będzie widać wyraźne bąble powietrza, a zapach zrobi się delikatnie kwaskowaty – zakwas jest gotowy.Trwa to około 48 godzin.

Załączony plik  zakwas_bezglutenowy_cc.jpg ( 38.62K ) Suma pobrań: 0

Odebrać ilość potrzebną do wypieku, a do pozostałości dodać łyżkę – dwie mąki ( ryżowej, jaglanej) i tyle samo wody. Zamieszać i tym razem szczelnie zamknąć. Odstawić do lodówki.
Mamy gotowy zakwas do rozmnożenia do następnego pieczenia ( znowu – odebrać potrzebną ilość zakwasu, dodać mąkę i wodę i do lodówki). Jeżeli nie pieczemy co drugi - trzeci dzień, to przynajmniej raz na tydzień zakwas należy dokarmić czyli dodać niewielką ilość mąki i wody.

Nastawiłam zakwas. Po 48 godzinach pojawiły się czarne kuleczki pleśni, taki delikatny meszek.

Co poszło źle?

+Quote Post
ajaniszewska
post 1 Feb 2016, 23:16
Post #11

CYTAT(agacek @ 5 Sep 2013, 14:25 ) *
Odświeżam. Miałam już 3 zakwasowe próby, żadna się nie udała. Według powyższego przepisu spleśniał mi i nie chciał rosnąć prawie w ogóle. Dlaczego?

Mi dziś spleśniał na czarno po 2 dniach icon_sad.gif

Powtarzałaś próbę?

+Quote Post
kanak
post 2 Feb 2016, 07:36
Post #12

uczeń

Użytkownik nr: 38.445

Bardzo dużo zależy od powietrza w domu i od wody, chociaż ja stawiam na powietrze. Mieszkaliśmy w mieszkaniu i tam nastawiałam przeróżne zakwasy i nic im się nie działo. Po przeprowadzeniu się do domu kilka ulic dalej nie udają mi się zakwasy na chleb. Ani te, które robiłam kiedyś z rozpędu, ani nowe, ani glutenowe, ani bezglutenowe. Nawet odhodowane, które dostaję od kogoś, pleśnieją. Bardzo rzadko udaje mi się wyhodować zakwas.

+Quote Post
ajaniszewska
post 2 Feb 2016, 18:34
Post #13

CYTAT(kanak @ 2 Feb 2016, 07:36 ) *
Bardzo dużo zależy od powietrza w domu i od wody, chociaż ja stawiam na powietrze. Mieszkaliśmy w mieszkaniu i tam nastawiałam przeróżne zakwasy i nic im się nie działo. Po przeprowadzeniu się do domu kilka ulic dalej nie udają mi się zakwasy na chleb. Ani te, które robiłam kiedyś z rozpędu, ani nowe, ani glutenowe, ani bezglutenowe. Nawet odhodowane, które dostaję od kogoś, pleśnieją. Bardzo rzadko udaje mi się wyhodować zakwas.

Mieszkam na wsi. Nie mam sąsiadów, dookoła las... Czy powietrze może być za dobre ?

Zakwas żytni wyhodzi jak dziki !! Niestety mam w domu 1 osobę bezglutenową icon_sad.gif

+Quote Post
kanak
post 2 Feb 2016, 18:49
Post #14

uczeń

Użytkownik nr: 38.445

Nie wiem. Piszę ze swojego doświadczenia. U mnie to była kwestia zmiany adresu zamieszkania i dosłownie kilku dni, kiedy zakwasy zaczęły mi się psuć.
jedyny bg, który zawsze mi wychodzi to ten: http://smaczniemi.blogspot.com/2014/09/zak...zglutenowy.html
Też miałam bg przez 8 lat bezglutenowca w domu. Powodzenia

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 16th June 2019 - 00:35