IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Gwiazdki cynamonowe, étoiles à la cannelle - Zimtsterne
Joanna
post 2 Dec 2017, 20:50
Post #21

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.024

Dzięki Tobie sama nabrałam ochoty na te ciasteczka; może je w tym roku upiekę na święta. icon_smile.gif
Nie mylę się, że są z wierzchu chrupiące, a w środku lepkie i ciągnące?
Go to the top of the page

+Quote Post
Elzunia
post 2 Dec 2017, 22:10
Post #22

czeladnik

Użytkownik nr: 30.485

Prawie tak jak piszesz. Z wierzchu chrupiace ale w srodku nie sa bardzo ciagnace. Mysle jednak, ze to zalezy od techniki pieczenia - albo je wysuszysz albo upieczesz.
Ciasteczka naprawde warte sa zachodu. Te z jarmarku byly rewelacyjne. Gdybym ich wtedy nie kupila i nie skosztowala tylko sama z przepisu robila, pewnie zrazilabym sie po pierwszym podejsciu ale akurat z tych ciasteczek nie zrezygnuje i bede dotad szukac i probowac dopuki nie wyjda idealne.

+Quote Post
Aniutka
post 12 Dec 2018, 20:14
Post #23

uczeń

Użytkownik nr: 9.091

Mam pytanie dotyczace wykonania: trzeba ubic bialka, a potem po dodaniu cukru tylko wymieszac? Czy dalej ubijac, tak jak przy robieniu bezy?
Kusza mnie te gwiazdki...

+Quote Post
Joanna
post 14 Dec 2018, 15:46
Post #24

kucharz 3 gwiazdek

Mam w tym roku w planach te ciasteczka i będę ubijać białka z cukrem, bo w dalszej części przepisu jest mowa o lukrze z białek:
CYTAT
mozna polukrowac gwiazdki lukrem z pozostawionego wczesniej bialka

+Quote Post
Aniutka
post 14 Dec 2018, 18:02
Post #25

uczeń

Użytkownik nr: 9.091

Chyba tez tak zrobie. Rzucilam okiem na inne przepisy na te ciastka i zwykle jesli dodaja zwykly cukier to polecane jest ubijanie (faktycznie, przeciez ten cukier nie ma szans sie rozpuscic jesli jest tylko wmieszany do bialek). Jesli cukier puder, to wystarczy wymieszac.

+Quote Post
Joanna
post 21 Dec 2018, 22:19
Post #26

kucharz 3 gwiazdek

Upiekłam, w nieco zmodyfikowanej wersji - z 200 g migdałów i 100 g mielonych orzechów laskowych, które mi zostały z innych ciasteczek.
Wałkowało mi się dobrze, bez folii, na papierze, ale ten, kto wymyślił kształt gwiazdek do tak lepkiego ciasta, musiał być sadystą. icon_lol.gif
Ale efekt jest znakomity - są pyszne, takie makaronikowe - najpierw chrupiące, a potem lepkie i rozpływające się w ustach. Nie wałkowałam grubo, więc pilnowałam czasu pieczenia (ok. 17 min. w 150 stopniach).

+Quote Post
Elzunia
post 22 Dec 2018, 09:36
Post #27

czeladnik

Mysle, ze warto konkretyzowac w tym temacie bo ciasteczka sa tego warte. A wiec:

Joanno, ile bialek dalas?
Niezbyt grubo tzn ile mm? Ja zwykle robie okolo 5mm.
Oproszalas wykrawaczke za kazdym razem w cukrze pudrze?

Robilam te ciasteczka juz wiele razy i mimo uciazliwosci twierdze, ze warto je robic. Sa pyszne.
Dzisiaj tez bede robic bo Filip przyyyyyyyjeeeeeezdzaaaaaa weihnachtsbaum.gif weihnachtsbaum.gif weihnachten2.gif weihnachten2.gif herz.gif herz.gif herz.gif .

+Quote Post
Joanna
post 22 Dec 2018, 10:13
Post #28

kucharz 3 gwiazdek

Elżuniu, wałkowałam na grubość ok. 3 mm, bo nie doczytałam, że mają być grubsze, a na zdjęciu w książce Hyman nie wyglądały na 5 mm. icon_lol.gif
Tylko jedną gwiazdkę posmarowałam przed pieczeniem pozostawionym białkiem, pozostałe smarowałam już po upieczeniu jeszcze gorące i czekałam, aż przeschną.
To upieczone jest bardziej kremowe i bezowe w wyglądzie, pozostałe są śnieżnobiałe, typowo lukrowe.
Proporcje brałam od Hyman - 3 białka, (bo zostały mi z innych ciasteczek), 250 g cukru i 300 g migdałów, przy czym jak wcześniej pisałam, 100 g zastąpiłam orzechami. Białka ubiłam z cukrem na bezę, dodałam odrobinę soku z cytryny i kirsz. Zostawiłam 3 łyżki na polewę, ale że wyszło mi więcej gwiazdek, na kilka mi zabrakło. Ciasto po zagnieceniu dałam na godzinę do lodówki.
Następnym razem rozwałkuję grubiej, będą wtedy pewnie bardziej ciągnące w środku. Ale i tak są pyszne; wchodzą na stałe do świątecznego repertuaru.
Myślę, że dodatek orzechów im nie zaszkodził, tylko nadał aromatu.

+Quote Post
Elzunia
post 23 Dec 2018, 16:05
Post #29

czeladnik

Dzieki Joanno za wpisanie uwag.
Ja tez wczoraj robilam i sprobowalam zrobic takie na okolo 3mm. Nastepnym razem zrobie jednak na 5-6mm. W akcie rozpaczy przy wycinaniu gwiazdek wlozylam ciasto na okolo 10 min do zamrazarki (mimo, ze bylo ponad godzine w lodowce). Mysle, ze troche pomoglo, ale czy to dobra metoda ? Czas pieczenia taki jak u Ciebie i mysle, ze tego nalezy sie trzymac.

+Quote Post

2 Stron V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 5th December 2019 - 23:42