Kapuśniak litewski

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Biblioteczka Poradnika Domowego propaguje broszurkę zatytułowaną "Tanie gotowanie". Nie będę Was kusić cenami, ponieaż od ukazania się tej broszurki upłynęło trochę czasu, a ja dopiero dzisiaj skusiłam się na ugotowanie tego litewskiego specjału. Okazał się bzrdzo smaczny, więc polecam. Potrzebujemy
- 50 dkg wędzonki - co kt0o lubi, ja kupiłam chude żeberka

- 20 dkg kiszonej kapusty
- 20 dkg białej świeżej kapusty
- marchewka
- pietruszka
- 5 suszonych grzybów
- cebula
- łyżka mąki
- łyżka smalcu
- łyżka przecieru pomidorowego
- kilka ziaren pieprzu
- listek laurowy
- sl

Grzyby moczymy, najlepiej na noc, w 2 szklankach wody. Marchewkę i pietruszkę obieramy. Wędzonkę zalewamy 2,5 litra zimnej wody, dodajemy marchewkę, pietruszkę i grzyby (z wodą). Wrzucamy ziarna pieprzu listek laurowy. Gotujemy 45 minut. W tym czasie siekamy kapustę kiszoną i drobno szatkujemy kapustę białą. Obie kapusty przekładamy do rondla, zalewamy szklanką wody, dodajemy łyżkę smalcu i na małym ogniu gotu7jemy do miękkości, co powinno9 trwać 40 - 45 minut. Obrane cebule siekamy i podsmażamy ją na drugiej łyżce smalcu. Oprószamy cebulę mąką, mieszamy z przecierem pomidorowym, dodajemy do kapusty pod koniec gotowania. Mieszając, dusimy razem przez chwilę. Po 45 minutach gotowania wędzonki, przecedzamy wywar. Łączymy z kapustą. Grzyby i wędzo9nkę kroimy w bardzo drobne kawałki i również dodajemy do kapuśniaku. Na koniec przyprawiamy do smaku, według własnego gustu.