Masa cukrowa do dekoracji tortów i nie tylko - reaktywacja

Sie 22, 2008
203
0
0
Zakładam kolejną część tego tematu. Jako, że to pierwszy post w tym temacie to chcę obiecać, że w miarę możliwości utworzę w nim spis treści w miarę jego rozwoju
icon_smile.gif

Miłego tworzenia tortoholiczki
icon_smile.gif


Masa cukrowa - przepisy

Sposób I (od Illy)

Składniki:
- 9g żelatyny mielonej,
- 6 łyżek stołowych wody,
- 20g glukozy,
- 20ml wody,
- 750g cukru pudru,
- 90g Planty.

Przygotowanie:
Żelatynę zalać 6 łyżkami wody i odstawić na 10 min. Później podgrzać, ale nie gotować. Glukozę wymieszać z resztą (20ml) wody i podgrzać, ale nie gotować. Glukozę wymieszać z żelatyną, do tego wsypać 250g cukru pudru, wlać roztopiony tłuszcz roślinny i dosypywać resztę cukru pudru, aż masa będzie ugniatać się jak plastelina.
Najczęściej nie jest potrzebne całe 750 g cukru pudru, ale lepiej mieć zapas. Najlepiej dodawać barwniki w żelu lub proszku. Po dodaniu barwnika w płynie przeważnie trzeba domieszać cukru pudru, gdyż całość jest zbyt miękka. Masa jest świetna, łatwo się ją modeluje, wychodzi jej dużo, wystarczy do pokrycia dużego tortu.

Sposób II (od Dorotaxx)

Składniki:
- 105ml zimnej wody,
- 5 łyżeczek żelatyny,
- 100g glukozy w proszku,
- 4 łyżeczki margaryny Planta (koniecznie!),
- olejek migdałowy,
- 1-1,5 kg przesianego cukru pudru.

Przygotowanie:
1. Żelatynę zalać wodą i odstawić na ok. 5-10 minut do nasiąknięcia.
2. Miskę z żelatyną ustawić nad garnkiem z wodą (w kąpieli wodnej) na włączonym gazie i dokładnie rozpuścić żelatynę, po czym wsypać glukozę, zamieszać i potrzymać na ogniu przez minutkę. Dodać Plantę. Gdy zacznie się rozpuszczać, zdjąć z ognia i mieszać do jej całkowitego roztopienia. Odstawić do lekkiego ostygnięcia.
UWAGA: PRZEZ CAŁY PROCES NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ DO ZAGOTOWANIA SIĘ MIESZANKI! INACZEJ WYRZUCIĆ DO KOSZA I ZACZĄĆ JESZCZE RAZ.
3. Do masy żelatynowej wlać olejek migdałowy (może być nawet cała buteleczka - dzięki niemu masa imituje marcepan). Wsypać trochę cukru pudru i zamieszać do połączenia. Czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż masa będzie na tyle twarda, by dała się wyrabiać ręką.
4. Przełożyć masę do czystej miski i wyrabiać do uzyskania pożądanej konsystencji, dosypując co trochę odpowiednią ilość cukru pudru. Masa jest gotowa, gdy nie klei się do rąk i jednocześnie nie traci swej plastyczności.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

illy

Member
Lut 20, 2008
1,500
0
0
Ojejku jaki pies
icon_eek.gif
Szczerz....trudno powiedziec, jaka to masa, nie wadaje mi sie zeby to byla maslana, ale z drugiej strony, takie cudo z masy cukrowej.... w sumie moze byc, jak ktos ma talent to da rade.
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Według mnie to masa cukrowa. Ma być akurat taki piesek, czy może być inny?
Przejrzyj może jeszcze inne:
http://www.google.pl/images?hl=pl&sour...mp;aql=&oq=
http://tortolandia.freshsite.pl/mgallery/?sa=item;id=4257
http://tortolandia.freshsite.pl/mgallery/?sa=item;id=3967
ten nie jest napewno z masy cukrowej:
http://www.slodkasztuka.pl/78,tort-pies.html
W takich tortach najczęściej elementy "wiszace" takie jak ta głowa zrobione są z ciasta chyba ryżowego czy kukurydzianego i dołąćzana na patyku. Gdzieś widziałam filmik.
Tak ostatnio zastanawiałam się, gdyby zrobić taki element z masy na szyszki i pokryć go masą. Muszę przy najbliższaj okazji poeksperymentować, ale to już ja wrócę z targów
icon_mrgreen.gif

Z masy maślanej albo bitej śmietany robiłam takie pieski:
https://www.cincin.cc/index.php?autocom=gal...=si&img=727
https://www.cincin.cc/index.php?autocom=gal...=si&img=723
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Jo_anna1 @ 22 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1096153Według mnie to masa cukrowa. Ma być akurat taki piesek, czy może być inny?
W takich tortach najczęściej elementy "wiszace" takie jak ta głowa zrobione są z ciasta chyba ryżowego czy kukurydzianego i dołąćzana na patyku. Gdzieś widziałam filmik.
Tak ostatnio zastanawiałam się, gdyby zrobić taki element z masy na szyszki i pokryć go masą. Muszę przy najbliższaj okazji poeksperymentować, ale to już ja wrócę z targów
icon_mrgreen.gif
Joanno,
czy doczytałas się jakies szczegółowe "rozkłady" atrakcji. Chodzi mi co będzie którego dnia, bo ja chciałabym cos ciekawego zobaczyc a nie moge tam spedzic całych dni. Którego dnia bedą eliminacje do mistrzostw świata w czekoladzie?
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
sionia @ 22 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1096163Joanno,
czy doczytałas się jakies szczegółowe "rozkłady" atrakcji. Chodzi mi co będzie którego dnia, bo ja chciałabym cos ciekawego zobaczyc a nie moge tam spedzic całych dni. Którego dnia bedą eliminacje do mistrzostw świata w czekoladzie?
Eliminacje do konkursu "czekoladowego" chyba 23 lutego.
Ogólne informacje m.in. na tej stronie http://exposweet.pl/
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Sie 22, 2008
203
0
0

Załączniki

  • jola_i_b_belki.JPG
    jola_i_b_belki.JPG
    61.3 KB · Wyświetleń: 0
  • pi_karz.JPG
    pi_karz.JPG
    62.7 KB · Wyświetleń: 0
  • oba.JPG
    oba.JPG
    92 KB · Wyświetleń: 0
  • z_o_one.JPG
    z_o_one.JPG
    61.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

illy

Member
Lut 20, 2008
1,500
0
0
Zielonatruskawko... super pomysl, naprawde sie mi podoba
icon_mrgreen.gif
Solenizantom tez sie napewno bedzie podobal.
 

sylwiuńka

Member
Lut 15, 2011
23
0
0
Witam

Po raz pierwszy próbowałam zrobić masę cukrowa i mi nie wyszła ;( pochłonęła 1 kg cukru pudru i nie była plastyczna musiałam dodać mąki. Nie wiem czy to przez mąkę czy może ona taka jest (nigdy nie jadłam) ale jak kwiatuszki mi zastygły to zrobiły się jak kamień. Nie wyobrażam sobie obkładania nią tortu- zęby można by sobie połamać. Plus jest ohydna w smaku. Może powinnam była nie dawać mąki tylko masę odstawić? albo może powinnam była dodawać cukier dalej? w przepisie było napisane żeby przygotować 1 kg cukru pudru ale nie pochłonie tyle- moja pochłonęła i była rzadka bardzo.
Konkretyzując moje rozżalenie mam dwa pytania: czy masa cukrowa ma być taka twarda po zastygnięciu i czy można zmienić czymś jej smak- np dodając białej czekolady albo czegokolwiek innego ?

Widziałam na filmiku na youtubie jak lukier kobieta robiła ubijając białko z cukrem pudrem- wyszła z tego pianka przypominająca konsystencją bitą śmietanę ( do ciast się tak uciera białko z cukrem) Ja z domu wyniosłam metodę rozcierania białka z cukrem pudrem za pomocą pałki. Jest on o wiele rzadszy niż ten na filmiku i nie da rady z niego robić żadnych ozdób (ja go używałam do polewania ciast)
Konkretyzując: czy wy lukier też robicie mikserem i doprowadzacie go do konsystencji bitej śmietany?
 

Megi428

Member
Gru 26, 2010
439
0
0
ZielonaTruskawka @ 22 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1096404Ja miałam twardy orzech do zgryzienia. Miałam zrobić jeden tort, ale dla dwóch solenizantów (matki i syna) i wymyśliłam coś takiego:
Fajnie wymysliłaś - bardzo ładnie ci wyszło
icon_smile.gif


sylwiuńka @ 22 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1096479Konkretyzując: czy wy lukier też robicie mikserem i doprowadzacie go do konsystencji bitej śmietany?
Sylwiuńka co do masy to ja robiłam 3 razy - raz poszła ad kosz bo za dużo cukru pudru wgniotłam a potem tyle wgniatałam aby była elastyczna - do smaku dodaję kwasek cytrynowy chociaż dla mnie smak też jest w sumie nieciekawy tej masy, ale ozdoby z niej wyglądają super
icon_smile.gif


Jeśli chodzi o lukier to ja też robię mikserem - lepiej jest wtedy wyrobiony - do polewania ciasta wystarczy jak się zmiesza cukier puder + woda i sok z cytryny, natomiast aby zrobić ozdoby jakieś, szlaczki itp. musi być z białka i cukru pudru - gęsty jak śmietana.
 

sylwiuńka

Member
Lut 15, 2011
23
0
0
Dzięki za odpowiedz

czyli powinnam przy masie pozostać na 1 kg cukru pudru i wyrabiać aż będzie elastyczna? i czy ona zawsze tak twardnieje?
gruebel_2.gif


 

marzenaa26

Member
Sty 27, 2011
20
0
0
sylwiuńka a może ty żelatyne zagotowałaś przez przypadek?
gruebel_2.gif
(na początku starego wątku jest super przepis na mase
icon_smile.gif
)
a odnośnie pyt. drugiego to własnie o to chodzi zeby to białko było ubite a nie utarte bo to w duzej mierze chodzi o konsystencje sztywnego białka zeby to sie trzymało na torcie a nie spłyneło
fiesgrins.gif
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Sylwiuńka największym Twoim błędem była ta mąka.
Możesz zrobić masę z plantą w wskazówek Evenstar_Arwen,możesz bez czyli 35 ml wody w której rozpuszczasz 2-3 łyżeczki żelatyny zostawiasz aż napęcznieje,podgrzewasz żeby się znów rozpuściła ,dodajesz 50 g glukozy,mieszasz i porcjami przesiewasz cukier puder.
Przesiejesz-zagniatasz,a jak się lepi przesiewasz kolejną porcję.
Najpierw masz takie błocko ale powoli masa zaczyna gęstnieć coraz bardziej i robi się masa o konsystencji rozgrzanej w dłoniach modeliny.
Możesz na początku dodać kilka kropli zapach do ciasta,możesz dodać roztarty kwasek cytrynowy albo rozpuścić go w wodzie którą zalewasz żelatynę.
W smaku masa cukrowa nie jest żadna rewelacją ,jest zwyczajnie bardzo słodka.
Jeśli położysz ją na tort posmarowany masą maślaną albo budyniową (masa z bitej śmietany rozpuszcza masę cukrową więc się nie nadaje) to nie będzie twarda.
A ozdoby zrobione z masy cukrowej twardnieją do twardości np.cukrowego wielkanocnego baranka,więc nikt sobie na nich zębów nie połamie
icon_wink.gif

Przy robieniu tej masy ważne jest żeby, cukier puder był bez drobinek cukru,czyli zmielony naprawdę na puder.

Jeśli chodzi o masę z białka to jesli ubijesz białko nie do końca na sztywno i będziesz do niego dodawała ,powoli miksując ,cukier puder to w pewnym momencie też zrobi się gęsta masa ,którą można dekorować.
Nie pamiętam niestety proporcji ile cukru pudru na białko.